Анализ на Българското дружество по анестезиология и интензивно лечение показва, че лечението на един тежко пострадал при ПТП възлиза на 30 – 50 хил. лв. От думите му стана ясно, че само през 2016 г. загиналите по българските пътища са 700, а броят на тежко ранените е между три и пет пъти повече.
Последните години показаха, че свободното говорене и информационните кампании за намаляване на пътния травматизъм не дават необходимия резултат. Ето защо усилията ни трябва да са насочени в две посоки – от една страна, да се фокусираме върху добрия пример. Тук попадат и формати като настоящия – „Мирен договор за българските пътища“, заяви здравният министър проф. Николай Петров при откриването на събитието, организирано от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) по повод техния 25-ти юбилей.
Медиен партньор на проявата е Факти.бг.
Като второ направление за ограничаване броя на жертвите и пострадалите при ПТП министърът изведе необходимостта от засилване на санкциите.
Проф. Николай Петров уточни, че в тази посока са ориентирани и действията на правителството в лицето на министерствата на здравеопазването, на правосъдието и на вътрешните работи, да се актуализира нормативната уредба за пробите на шофьорите. Доказателство е вече действащата Наредба № 1/ 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози. Благодарение на промените актовете спрямо нарушители няма да падат в съда, коментира министър Петров.
В тази връзка министърът приветства инициативата на АБЗ и обеща МЗ да бъде отговорен партньор в борбата с войната по пътищата и социално-икономическите последици от нея. Още следващата седмица министър Петров ще се срещна с председателя на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА