Енергийната бедност и замърсяването на въздуха е основната тема на регионалната конференция, организирана от Общинската мрежа за енергийна ефективност "ЕкоЕнергия“. Събитието е част от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Участниците във форума обсъждат политиките и възможностите за борба с енергийната бедност, инструментите за енергийна ефективност в подкрепа на местните власти, както и мерките за повишаване на чистотата на атмосферния въздух.
Конференцията беше открита от заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков.
Енергийната бедност е общоевропейски проблем. Решаването на този проблем изисква изцяло обединението на институциите на всички нива, каза пред БНР Станков.
„За да се реши този проблем, на първо място трябва да се дефинира. Оказва се, че както в България, така и на европейско ниво липсва ясна дефиниция за енергийната бедност, а справянето с нея може да се случи, след като знаем конкретно колко човека са засегнати от нея. На европейско ниво се очаква тази цифра да е над 50 милиона“.
Към момента на територията на България се изпълняват краткосрочни мерки за справяне с проблема, но по-важни са дългосрочните мерки, каза той.
„Говоря за директни плащания към граждани, които имат такъв проблем да осигурят отопление, охлаждане или осветление на своите домове. По-важно е, че в Европа се обединихме около това да мислим за дългосрочните мерки, а една дългосрочна мярка е по-скоро инвестиране в енергийна ефективност или намаляване на необходимостта и количеството енергия, което е необходимо за отопление и охлаждане на едно жилище. С мерки за енергийна ефективност ние по естествен път ще намалим и броя на гражданите, вкарани в дефиницията „енергийно бедни“, чрез количеството на енергията, която им трябва“.
Още около 7 500 домакинства, които искат да преминат от отопление с дърва и въглища към отопление с природен газ, могат да бъдат подпомогнати с финансови средства. Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков обясни, че това е една от дългосрочните мерки, които се прилагат за справяне с проблемите на замърсяването на въздуха и енергийната бедност:
"Държавата възстановява до 30% от инвестицията, която домакинствата извършват в своя дом. За около година имаме над 2500 домакинства, които са се възползвали, като е важно да споменем, че към момента имаме средства за още домакинства, които могат да се възползват от тази мярка".
Жечо Станков посочи още, че в момента газифицираните жилища в страната ни са под 5 процента, а в някои европейски страни този дял достига 50-60 на сто от домакинствата.
Българите, които не могат да поддържат домовете си достатъчно топли, са близо 40 на сто, като този дял е най-високият за Европейския съюз, където енергийно бедните са средно 8 на сто. Същото се отнася и за дела на хората, живеещи в жилища, които не са прохладни през лятото. При такива условия живеят половината българи. Голяма част от най-замърсените градове на континента са в Югоизточна Европа. Това освен на транспорта се дължи на използването на дърва и въглища като източник на отопление, което е резултат от ниската покупателна способност на населението и на ограничения достъп до съвременни енергийни услуги. Всички тези проблеми и възможностите за справяне с тях на форума ще бъдат обсъдени на регионално ниво и в местните власти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
11:28 19.03.2018
2 гост
Санирането бе една подигравка с гражданите на България, понеже се изписаха по 20х.лв на апартамент за най-простото облепяне и подмяна на дограми, оставиха блокове недовършени или с повече проблеми отколкото преди. Най-вече го наравиха в полза на безотговорни хора, повечето от които предпочитат да плющят карти с бира пред блока вместо да си подобрят качеството на живот. Тази програма трябваше да се организира, води на отчет от социалните, а не кметовете да разписват договори за стотици и милиони левове с незнайни фирми на видимо нереално-високи цени. По груби сметки с 2млрд. лева можеше да се санират всички заявени блокове, а сега са изпълнени 5 пъти по-малко и пак нямало пари, без да има отговорен индивид за подписите и цените, гаранции или др. изисквания.
15:15 19.03.2018
3 незнайко
17:45 19.03.2018