През последните две десетилетия професията журналист у нас трайно се утвърди като опасно занимание. Изглежда ли тя безобидна за корумпираните политици, съмнителните бизнесмени, задкулисието? Какво се случва с онези, които се опитват да опазят достойнството и престижа на професията? След възхода на свободното слово и сериозната аналитична и разследваща журналистика в България през 90-те години на миналия век, днес виждаме печалните резултати от компромисите и сделките с властта, с едрия български капитал, с чиновническото съсловие и с все по-елементарните вкусове и предпочитания на публиката.
Къде сме сега в свободата на словото и професионалните стандарти, и докъде можем да стигнем? Как свободното слово и независимата журналистика се превърнаха в стока с понижаваща се стойност и кой спечели от девалвирането им? Как беше разигран и изгубен ли е най-важният актив на българските медии – доверието на аудиторията? Кой спечели от разпродажбата на българските медии и канали за разпространение по уж пазарни правила на субекти с неясен произход на капитала, но удобни на властта и бизнес обръчите около нея? Има ли съпротивителни сили гражданското общество, за да се справи с поръчковата журналистика и медиите - бухалки, да защити правото си на обективна и открита информация?
Ще устои ли качествената, авторската журналистика на изкушението на „леките“ жанрове в социалните мрежи? Кои са рисковете от подмяната на етичните стандарти в журналистиката и какво носят със себе си блогърската и влогърската вълна, роенето на тролове, ботове, робожурналисти и генератори на fake news?
Това са част от темите на срещата на 11 декември от 17.30 ч. в Новата конферентна зала на СУ „Климент Охридски“, на която ще бъде представен сборникът „Медиите – между пазара и контрола“.
Гости и събеседници на обсъждането ще бъдат журналистите Генка Шикерова, Миролюба Бенатова и Силвия Великова.
На представянето ще присъстват съставителите и авторите на сборника, сред които са авторитетни университетски преподаватели, като проф. Лилия Райчева и Маргарита Пешева, журналисти, сред които Костадин Филипов, Мехмед Юмер, Бойка Атанасова, експерти в областта на медиите.
Сборникът е разделен на три части: Медийната сигурност като част от националната сигурност, Кризи и трансформации на медиите в Югоизточна Европа, Дигиталните медии – бизнес модели, стандарти и регулация.
В сборника ще срещнете мнението на експертите и журналистите за това как медиите се борят с изкушенията на пазара и с кадифената ръкавица на регулацията, как преодоляват и доколко успешно политическия и икономическия натиск, как реагират на предизвикателствата на новите технологии, кои са тъмните страни на медийните практики. Авторите се опитват да сверят етичните стандарти с разпространените практики. Ние сме на 111-то място по свобода на медиите, според индекса на международната организация „Репортери без граници“. Нагоре ли се движим или надолу? Кое е нагоре и кое надолу? А къде са нашите съседи? Заплашват ли роботите журналистиката? Кой се опитва да дирижира през медиите в свободния свят? Кой се опитва да подмени журалистиката и журналистите? Може ли технологиите да се изправят срещу съдържанието, да „потопят“ авторската идентичност, да подменят фактите. Някои казват, че медиите могат да подменят историята. Накъде води танцът с Мефистофел? Ще си отговорите и сами, след като разгърнете страниците на сборника, в който ще срещнете популярни автори с експертна репутация и нестандартно и провокативно мислене, като проф. Лилия Райчева и проф. Маргарита Пешева, Николай Михайлов, Костадин Филипов, Мехмед Юмер, Бойка Атанасова, Валери Тодоров, Борислав Градинаров, Васил Проданов, Валентин Вацев, Стела Ангелова и Иван Вълчанов и др. Панорама на медийните рискове и медийните практики. Прави ли са авторите? А КОЙ Е МЕФИСТОФЕЛ? Решете сами.
Медиите между пазара и контрола, Съставители: Градинаров Б., Тодоров В., изд. BISFRIM, 2019 г.
БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ В ТАНЦА С МЕФИСТОФЕЛ – КОЙ ПЕЧЕЛИ И КОЙ ГУБИ,
е мотото на срещата с журналистите Генка Шикерова, Миролюба Бенатова и Силвия Великова на 11 декември от 17.30 в Новата конферентна зала на СУ „Климент Охридски“, на която ще бъде представен и сборникът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА