Движим се към финала на една много тежка система – да разработим интервенционна система в областта на обществените поръчки, а те обхващат и обществените поръчки в областта на енергетиката.
Това каза пред БНР Елеонора Николова, която е и.д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, известен като БОРКОР.
След приватизацията – 1997-2001 година, монополни дружества, включително и с държавен капитал, най-вече частни монополи продължават да експроприират вече обществения ни бюджет през обществени поръчки и през процедури, чрез които те имат пълната мощ и сила, продължи Николова. Какво да се направи обаче, тя посочи: Най-малкото ние не може да сме държава, която преспокойно да констатира, че не може да преследваме корупционни престъпления на плоскостта на търговското право, защото това е нарушение на Конституцията и нарушение на общото понятие за длъжностно лице. Тоест, това бездействие от страна на Главна прокуратура, неотнасянето на този въпрос най-малко до Общото събрание на Върховния касационен съд, за мен е много тревожно, заяви Елеонора Николова. Много е удобно да не може да преследваме длъжностни лица, но това за мен не е в полза на обществото и в съзвучие на нормите на правораздаване, допълни още тя.
Николова призна, че Наказателният кодекс, създаден през 1968 година, е създаден да обслужи едни съвършено други отношения – социалистическите отношения на социалистическата икономика. Престъпленията по служба и специално текстът от глава осма от НК, където наименованието е "престъпление против дейността на държавни органи, обществени организации, лица, изпълняващи публични функции". Тоест, чисто юридическото тълкуване действително изключва търговските субекти от приложното поле на този текст. Това се търпи вече в продължение на 22 години, заяви Елеонора Николова. Тя припомни, че като окръжен прокурор през 2000 година е внесла в съда и получила осъдителни присъди срещу банкери, които през 1993-1994 година са източили банките чрез раздаване на необезпечени кредити. Аз винаги съм поддържала становището, че прокурорът не може да бъде наблюдател. Прокурорът трябва да бъде инициатор на разкриване на пороците в нашия обществен живот и да инициира промяна, ако това се налага, заяви Елеонора Николова.
Николова припомни критиката от страна на директора на ОЛАФ, който преди дни определи случващото се по делото "САПАРД" като "нещо притеснително". Това е дипломатичният език на г-н Джовани Кеслер, но ние също трябва да кажем, че има нещо притеснително.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА