В Закона за държавния бюджет, който се гласува от парламента, са заложени средства за изравнителна субсидия, за да може във всички висши училища да бъдат достигнати регламентираните минимални заплати на преподавателите. Минималната работна заплата за асистент трябва да е 1300 лева, за главен асистент - 1400 лева, за доцент - 1500 лева, а за професор минималната заплата да е 1600 лева. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при подписването на Споразумение със Съвета на ректорите на висшите училища, с Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ и със Синдиката "Висше образование" към КТ "Подкрепа".
Образователният министър уточни, че това са минимални работни заплати за преподавателите, а в някои висши училища те са много по-високи.
Председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева каза, че с подписаното днес споразумение ще може да се реши проблемът с големите неравенства в системата на висшето образование. Тя коментира, че не е нормално сега да има "700 лева заплата за асистент в едно висше училище и над 1500-1600 лева - в друго висше училище".
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, който е и председател на Съвета на ректорите, заяви, че чрез споразумението държавата ще даде допълнителни средства за рязкото повишаване на заплатите на преподавателите във висшите училища - в много университети ще е с 50-60 процента.
Чрез споразумението всяко висше училище трябва да утвърди политика за текущите изисквания към студентите през цялата учебна година, каза министър Вълчев. Той обясни, че "всички висши училища ще трябва всяка седмица да възлагат задачи, проекти и четене на книги от студентите". Образователният министър заяви, че е бил изненадан, че в системата на висшето образование е имало "преподаватели без норми, може да има и преподавател с частична норма и пак да получава пълна заплата, а такава нещо няма в училищното образование".
Затова в споразумението е записана минимална норма от 300 часа, записано е, че няма да се получава заплата, ако няма норма и това е основание за освобождаване на преподавател. Висшето образование е пример за сфера, която в момента се реформира, като това започна в последните пет години, коментира министър Красимир Вълчев. Той съобщи, че се залагат повече средства за висшето образование - в бюджета за 2021 г. и в оперативната програма.
Образователният министър заяви, че има преподаватели във висши училища, които са с много дни отпуск и препоръча на ректорите да ги призоват, за да бъдат "изчистени".
Коментиран от #16
-0 +13
-1 +8
-1 +7
Коментиран от #10, #13, #18
-1 +15
-3 +10
Коментиран от #7
-0 +23
До коментар #6 от "кривака":
А с какво студент на 20 години (като започне първата си работа), взема повече от преподавателя си в ТУ ? И защо този модел трябва да дава на по-простичките хора повече пари ... ами защото по-лесно ги харчат и така "стимулират" паричните потоци.
Коментиран от #17
-1 +10
Коментиран от #19
-8 +6
-0 +9
До коментар #4 от "Подигравка":
Скоро ще стигнат чистачките в банките.
-0 +5
-6 +2
-0 +7
До коментар #4 от "Подигравка":
ТОГАВА СТОЙ СИ НА ПЛОЩАДА.....
-2 +0
-0 +6
-0 +8
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
А бе тоя министър, може би не знае че са затворени, защото той по принцип нищо не знае. Головодник! А и много, много от образованието не се интересува.
-0 +5
До коментар #7 от "ПростиПари":
За кое ТУ става въпрос? Защото във варненското ТУ и тия заплати са им много! Пълни некадърници! Пенсионер до пенсионера и до тях друг пенсионер! Какво модерна техника, какви иновативни знания, какви пет лева? Ами то и ректора като видиш....... срам! Пелтечи.... името си не може да каже! Толкова ли нама кого да изберат за ректор че са сложили това чучело?
Коментиран от #20
-1 +5
До коментар #4 от "Подигравка":
Нали не мислиш, че професор е останал на една заплата. Как е станал професор, написа докторат, защитил е дисертация. Има написани научни трудове и публикации, изнася лекции. Всичко това се заплаща по висока тарифа.
-2 +0
До коментар #8 от "Да, да":
наясно. Работата на един научев работник във ВУЗ не е само ДА ПРЕПОДАВА НА СТУДЕНТИ. Научната дейност е самотно и невидимо занимание -включва експерименти, ходене по архиви и библиотеки /независимо от огромните информационни възможности в дигиталната епоха!/, работа "на терен"... За съжаление - днес многобройните "вузове" са само места за усвояване на средства чрез "преподаване" със съмнителни качества. Можем да си припомним кой ратуваше най-много за превръщането на институтите в "университети", а на "университетите - в "академии" и за появата на титли като "доцент" и "професор" с местно значение...
-0 +2
До коментар #17 от "Разочарован":
А бе то ако само ректорът беше калпав, лесно се преживяваше, ама то и заместниците му за нищо не стават. Как даскалята в варненското ТУ да са на ниво - рибата се вмирисвала от главата. Няма друг такъв университет. То пародия, то мъка, то срам. Студент съм втора година и се чудя защо още си губя времето и харча парите на родителите си в тоя измислен ТУ. Предния семестър - никакво обучение, тоя семестър - още по зле!
-0 +1