Съвместното честване на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев ще е на много по-ниско ниво от очакваното. Така проф. Иван Илчев, член на двустранната комисия по историческите въпроси, коментира факта, че северномакедонските премиер и външен министър отсъстват от Скопие днес заради ангажимент в Брюксел.
По повод днешната годишнина от рождението на революционера в студиото на "Денят започва" Илчев цитира английски вестник от 40-те години на 20в.:
"Само на Балканите могат да се случат такива странни неща - националността на един човек да бъде променена след смъртта му."
В "Денят започва" председателят на Македонския научен институт и член на Национален комитет „Гоце Делчев“ доц. Георги Николов изтъкна, че по този начин приятелите ни от Скопие сами се отдалечават от европейските ценности.
"Биха могли да се приобщят към честванията и в Скопие, и в София, и в Благоевград. Ние не можем да оставим нашите национални герои – това е част от нашата история. Това, че някой се приобщава или не, в края на краищата си остава за тяхна сметка" - каза доц. Николов.
Според проф. Иван Илчев посещението на министър-председателя Кирил Петков в Скопие е било прибързано, защото предварително не са били договорени конкретни очаквания от визитата.
Според историка подобни грешки се дължат на това, че политиците не се допитват достатъчно до експертите. Той разкритикува и организацията на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, където също експертите липсвали.
"Често съм се чудел, ако воеводите на ВМРО се събудят от вечния си сън, накичени с пищови и ножове, и с големите бради, и някой им каже – "Ти не си българин, а само македонец" - как ли ще реагират?" - заяви Илчев.
Според него на двустранната комисия по историческите въпроси е отредено твърде голямо влияние в отношенията София-Скопие заради липсата на усилия от страна на предишните управляващи да развият друг вид двустранни отношения като укрепването на икономическите и транспортните връзки и образователния обмен.
Проф. Илчев се обяви категорично против идеята на северномакедонския му колега Драги Георгиев за замразяване на работата на комисията.
"Аз разбирам Драги Георгиев, защото той не иска да вади горещите камъни от огъня вместо политиците. Когато комисията беше създадена, никой не вярваше че ще има такава сила и че тя ще реши отношенията Скопие-София. Не ѝ е това задължението. Комисията, по определение, трябва да се занимава с историческите факти и третирането им в историографията" - каза Илчев.
По думите на доц. Георги Николов българските учени от комисията се опират на науката, а в Северна Македония управлява държавата.
"Там има един цял институт по история, който работи с ранг на министерство, за да пази македонската идентичност. Това е работата. Ние показваме изворите, те ги хвърлят настрана. Тази мантра, че македонската идентичност минава през средновековието и т.н. им е набивана в продължение на десетилетия, така че много трудно ще стане промяна" - каза доц. Николов
Според него, обаче, България също има своите грешки и трябва да ги каже на висок глас.
"След като през 40-те години дадохме костите на Гоце Делчев там, сега се молим да положим цветя." - изтъкна доц. Николов
Той добави, че заедно с костите на революционера тогава България е предоставила на югозападната си съседка и всички документи, свързани с неговото дело. Сега те са недостъпни за нашите учени и се манипулират свободно.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Иллинойски гларус
11:51 04.02.2022
2 Докато ние
11:53 04.02.2022
3 Просто Кирчо
12:06 04.02.2022