Интеграцията на Република Северна Македония в ЕС трябва да бъде устойчив и необратим процес и да се гради на реални резултати в изпълнение на критериите за членство. Това заяви президентът Румен Радев в телефонен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Държавният глава подчерта, че изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС, предоставянето на конституционни гаранции за спазването на правата на македонските българи от страна на РСМ, изкореняването на езика на омразата към България и българите и опазването на българското културно-историческо наследство в югозападната ни съседка са необходими стъпки по нейния път към Обединена Европа.
България е открита за диалог и очаква конкретни резултати, които няма как да бъдат отчетени в оставащите дни до предстоящото този месец заседание на Европейския съвет, отбеляза още президентът. Румен Радев оцени високо все по-доброто разбиране на българската позиция в рамките на Европейския съюз и открои необходимостта от изработването на ясни механизми и измерими критерии, които да отчитат реалния напредък на югозападната ни съседка в процеса на европейска интеграция и да отстояват демократичните норми и принципите на ЕС.
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор, посветен на европейската перспектива на Република Северна Македония и с федералния министър по европейските и международните въпроси на Република Австрия Александер Шаленберг.
14 Юни, 2022 05:08 1 812 5
Радев към Шарл Мишел: Интеграцията на РСМ в ЕС трябва да бъде устойчив и необратим процес
Двамата проведоха телефонен разговор
Снимка: Президентството - архив
Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 20 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Бамби
07:21 14.06.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Ген. Гурко
1. Кой ти достави Киро Канадеца и ти го набута във властта и
2. Защо не заявяваш направо, като Орбан например, че ще разговаряш за евробъдещето с РСМ, когато изпълнят точ в точ договора , който са подписали. Точно както направиха с Преспанския договор с Гърция.
Правиш го и оставаш в историята , КАКВОТО И ДА СЕ СЛУЧИ СЛЕД ТОВА.
11:39 14.06.2022
5 2022
12:06 14.06.2022