6 Септември, 2022 04:15 8 205 37

6 септември 1885 г. Съединението

  • съединение-
  • карта

След броени дни обаче Русия обявява своето недоволство

6 септември 1885 г. Съединението - 1
Снимка: Архив

На 6 септември 1885 г. се извършва Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

От пролетта на 1885 сформираният в Пловдив под ръководството на Захари Стоянов БТЦРК се заема с активно пропагандиране на обединението чрез публикации в пресата (в-к "Борба") и публични демонстрации. Най-масовото мероприятие е отбелязването на годишнината от смъртта на Хаджи Димитър на връх Бузлуджа на 17 юли, на което идват хора от всички краища на Източна Румелия, както и от Княжеството.

В полза на съединението е привлечена опозиционната Либерална партия. В същото време комитетът установява връзки с висши офицери, като капитан Райчо Николов и капитан Сава Муткуров, както и с много офицери в местните гарнизони. Проведени са разговори и с майор Данаил Николаев, най-висшият офицер в областта, но той, макар да одобрява идеята за обединението, е скептичен към липсата на реалистични планове на комитета.

Планира се Съединението да се проведе в началото на септември, когато голяма част от румелийската милиция е мобилизирана за провеждането на маневри. На 29 август Сава Муткуров и членът на БТЦРК Димитър Ризов се срещат в Шумен с княз Александър I, провеждащ военни маневри в района на града. Той им дава уверения за подкрепата си, но не уведомява за това скептично настроения към Съединението министър-председател Петко Каравелов. Министър-председателят беше изостанал от събитията, той научава голямата новина по-късно даже и от най-обикновения граждани. Новината я научава, когато файтонът му влиза в Търново. След като се осведоми от София за последните сведения от Южна България и след като изрази волята си, Каравелов, влиза във връзка с княза във Варна. Тогава и двамата решават да се пристъпи веднага към действие, като се обяви мобилизация на Българската войска и свика Народното събрание на извънредна сесия. Когато на 10 септември Народното събрание се събира на извънредна сесия, то одбрява напълно всички мерки, които правителството на Петко Каравелов е взело до този момент. Това не задоволява Каравелов и той поисква да се отпуснат десет милиона кредит за обявената мобилизация.

И ако в подготвителния период и в самия удар на революционния акт, Петко Каравелов няма никакво участие, то в укрепването и в събирането на плодовете от тоя акт, за отстояването, налагането и признанието от Турция, от Великите сили и от съседите, неговото участие е огромно, тъкмо в тоя важен момент, когато се решава ще има ли въобще или няма да има Съединение.Първоначалното намерение на БТЦРК е Съединението да се обяви на 15 септември, но на 2 септември в Панагюрище започва бунт, овладян още на същия ден от полицията. Пред опасността страната да бъде обхваната от разпокъсани спорадични бунтове, а ръководителите на заговора да бъдат арестувани, комитетът решава да ускори начинанието. Още същия ден представители на БТЦРК са изпратени в различни градове на областта, откъдето трябва да поведат бунтовнически групи към Пловдив, където да ги поставят под командването на майор Данаил Николаев.

На 4 септември бунтовници, под ръководството на Чардафон, обявяват Съединението и установяват контрол над село Голямо Конаре. На следващия ден правителството, начело с Иван Ст. Гешов, провежда консултации с руското представителство в Пловдив с намерението, ако получи подкрепа от Русия, самото то да обяви Съединението. Руският представител категорично отказва.

На 5 септември няколко стотин въоръжени бунтовници от Голямо Конаре (сега - гр.Съединение) се придвижват към Пловдив. През нощта срещу 6 септември частите, командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над града и отстраняват правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Съставено е временно правителство, начело с Георги Странски, което малко по-късно е заменено от Комисарството в Южна България, и е обявена обща мобилизация.

След броени дни обаче Русия обявява своето недоволство, че акцията не е съгласувана с нея. Подкрепяна от Австро-Унгария, Сърбия на 2 ноември 1885 г. напада България. Започва Сръбско-българската война. След тридневни боеве край Сливница на 5-7 ноември българите побеждават, а последвалият Букурещки договор от 19 февруари 1886 г. възстановява довоенната граница със Сърбия.

Благодарение на Русия и лично на император Александър III, Съединението получава дипломатическо и международно признание. Това става чрез т.н. Топханенски акт на 24 март 1886 г. Спогодбата е подготвена от българския политик и дипломат Илия Цанов и негов екип. От турска страна подписват Кямил паша и Н.В. Султанът. В договора успяват да се защитят принадлежността на Бургас и областта към Княжеството, но се отнемат Кърджалийска околия и Тъмръшките села.

С подписването на договора България и Османската империя постигат споразумение, според което Княжество България и Източна Румелия имат общо правителство, парламент, администрация, армия. Единственото разграничение между двете части на страната, запазено до Обявяването на независимостта на България през 1908, е това, че българският княз е формално назначаван от султана за генерал-губернатор на Източна Румелия.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 19 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Един

    17 9 Отговор
    Никога не съединил се народ !
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Иво

    30 5 Отговор
    В момента в България останаха само съединители които се съединяват.Всички други са по разединени от всякога.Всеки има грешни политически възгледи а ако бяхме единни никой нямаше да стъпи в изборна секция за да даде път на поредните крадци.
  • 5 среднощен

    32 6 Отговор
    След "Съединението" си проличава лицемерието в политиката на великите сили спрямо младата България. Оказва се, че "освободители" няма... Така е и до днес. Бог да пази България!
  • 6 Италиянката

    3 8 Отговор
    Обичам да пея кансанети. Ля ля лявя ляля ляяя
  • 7 Емили

    14 15 Отговор
    Аз обичам тази държава защото ми дава възможност да определям пола си и да се движа с каквато скорост предценя.Това е истинската демокрация.

    Коментиран от #29

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Бонев

    22 1 Отговор
    Най хубавото нещо случило ни се след освобождението.
  • 10 Бончо

    0 3 Отговор

    До коментар #1 от "Катина":

    Къде си мари Катино? Хайде на ход.
  • 11 САТЪРА НА ХАНА

    18 8 Отговор
    ВСИЧКИ СТРАДАНИЯ НА БЪЛГАРИЯ
    СА РЕЗУЛТАТ ОТ
    БЕРЛИНСКИЯ КОНГРЕС 1878 ГОДИНА
    ....
    И ДЕЙСТВИЯТА НА НАШИТЕ НАТОВСКИ "БРАТЯ"
  • 12 Тошко

    6 4 Отговор
    Ден на Съединените 240 крадци
  • 13 Бойко

    6 6 Отговор
    Добре че се съединили за да има повече за крадене
  • 14 Сашко

    7 7 Отговор
    Съединил се един изчезващ народ
  • 15 Слави

    5 11 Отговор
    Българи от всички села - съединявайте се!
  • 16 Механик

    10 12 Отговор
    Вероятно авторът на това четиво, не е ходил войник. Защото ако бе ходил, щеше да знае, че военен с чин "капитан" не е ВИСШ ОФИЦЕР.
    Това, разбира се, не му е попречило да попреплюе по Русия. Смятам, че дори му е помогнало. Щото там където е учил въпросния, там точно на това те учат.

    Коментиран от #21, #30

  • 17 Съединението

    8 5 Отговор
    Имало едно време едно Съединение.съединили се две провинции.Минало време Разединили се не две провинции,а цял един народ...........А времето минавало,населението изчезнало.....
  • 18 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    11 2 Отговор
    ЧЕСТИТ ПРАЗНИК БЪЛГАРИ
  • 19 Димитър Благоев

    18 5 Отговор
    „…Русия беше тая, която се обяви против съединението на Южна и Северна България. А когато Съединението, въпреки това, беше извършено, Русия не само одобряваше, но и насърчаваше Сърбия да обяви война против България“, (Работнически вестник, 18 март 1913 година).
  • 20 Захари Стоянов

    12 4 Отговор
    Кой въстана срещу нашето свещено дело — съединението на Южна със Северна България? Кой караше турците да навлязат в България и да пуснат малко кръвчица на братушките? Кой отчисли българския княз от редовете на армията си, за да го опозори и омаскари, когато той се намираше на границата срещу неприятеля? Кой си дръпна от нашата войска офицерите, които хрантутехме като просяци с единствена адска цел да ни съсипе войската, когато тя се намираше в път за бойното поле? Кой насъска сърбите да ни нападнат откъм гърба, когато ние бяхме въз друга страна? Кой настояваше най-много да се пратят турските комисари в Южна България?.....................
    Русия, нашата фатална освободителка, покровителка, славянската, братската, християнската и великата Русия, с която сме една вяра и една кръв!
  • 21 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    2 3 Отговор

    До коментар #16 от "Механик":

    господине МОЛЯ не обиждайте господин МИХАЙЛОВ как да не е ходил ВОЙНИК ходил е и е УМЕН УЧЕН ИНТЕЛИГЕНТЕН ЖУРНАЛИСТ и МОЛЯ без обиди

    Коментиран от #37

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 чужденец

    4 4 Отговор
    Какво празнувате днес драги българи?? По разединени сте от всякога..??!
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Слава за България

    2 3 Отговор
    Ако искате да разберете истината за историческите събития около Съединението прочетете за: Сръбско-Българската война 1885г, Мирен договор 3 март 1886г,Топханенски акт от 1886г, Преврата на русофилите от август 1886г. при който детронират българския княз Александър Батенберг.
  • 28 Резултат

    1 5 Отговор
    Българският княз Александър Батенберг е назначен от султан Абдул Хамид II за османски областен управител на османския вилает Източна Румелия. Вилаетът продължава да е част от Османската империя, а жителите му продължават да са поданици на султана чак до "независимостта" 1909г. когато България става суверенна държава. Какво всъщност празнуваме на тази дата? Назначаването на българския княз за служител на султана ли?
  • 29 555555

    4 5 Отговор

    До коментар #7 от "Емили":

    А ти руснакаЧииХуйДържиш тука я не си при путяБезподобни .Толкова сте елементарни руските емигранти,избягали от безаналоговияРускиРай.
  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    3 1 Отговор

    До коментар #30 от "555555":

    ГОСПОДИНЕ той това умее най добре да обижда ХОРАТА
  • 32 Не е повод за празник

    2 5 Отговор
    Т.н. "съединение" не е признато от Великите сили. То не води до никаква промяна в клаузите на договора от Берлин. Източна Румелия продължава да бъде вилает на Османската империя. Великите европейки сили унижават България, като решават българския княз да стане ефективно служител на султана (генерал губернатор - областен управител) на вилаета Източна Румелия. Александър Батенберг е разочарован от решението на посланническата конференция и протестира с нота до великия везир, но накрая се съгласява и приема решението на конференцията. С указ на султана Батенберг е назначен за управител на вилаета.
  • 33 Назначаване на турска служба

    2 3 Отговор
    ИМПЕРАТОРСКИЯ ФЕРМАН ЗА НАЗНАЧЕНИЕТО НА БЪЛГАРСКИЯ КНЯЗ ЗА ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОР НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ



    (След обикновените титули).

    Съгласно с постановленията на Берлинския договор и със спогодбата относително областта Източна Румелия, сключена и утвърдена от пълномощниците на Великите сили, подписавши речения договор, събрани на Конференция в нашата столица, и съобщена на Ваше височество чрез великия ни везир, реши се да се повери на Вашето умение и на Вашата вярност главното управление на тази област. Това решение като се подложи на нашето императорско утвърждение, биде ни угодно, в нашето суверенно благоволение и нашето постоянно увеличающе се доверие към Вас, да издадем, на 6-ия ден от месеца Реджеб, 1303 год., едно повеление, чрез което управлението на областта Източна Румелия се поверява на Вашето достойнство и на Вашите способности. Вследствие на това се издаде от нашия Императорски диван настоящия ни Ферман, с който Ви се възлагат тези обязаности.

    Прочее, Ваше височество ще имате грижата, с умението и предаността, които Ви характеризирват, добре да управлявате тази област, съгласно с нашите великодушни намерения, и да употребите всичките си усилия, според нашето най-любезно желание, за да обезпечите редът и тишината в Източна Румелия, както и благоденствието и щастието на всичкото население без разлика, за да турите в изпълнение горепоменатата спогодба и така да придобиете още повече нашето високо Императорско благоволение.1

    Публ. в Прото
  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 Батемберг

    1 1 Отговор
    това е лицемерието на комунягите и рашъните в точен вид, първо са против съединението после са против Батемберг но карат всички да ги мислят за БРАТУШКИ и освободители ффффффууууууууу сега голяма част от българите все още им целуват краката от радост много ниски паднали хорица
    11:24 06.09.2022
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 ГРАД КРАСЕН

    2 0 Отговор

    До коментар #21 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":

    И на едно БЮРО седите!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове