29 Март, 2023 11:55 1 889 5

Три министерства и Столична община с бездействието си превръщат езерото "Панчарево" в блато

  • панчарево-
  • блато

1 млн. кубически метра вода липсват, губят се, защото наносите се вдигат, а обемите на водата намаляват. Тук на места вече е като блато. Просто е блато

Три министерства и Столична община с бездействието си превръщат езерото "Панчарево" в блато - 1

Езерото Панчарево – място за разходки, отдих, спорт и култура. От десетилетия то е притегателна точка за хиляди софиянци. В миналото е домакин на световни първенства, а през последните години е сцена на Софийската опера и балет. Там се провеждат тренировки по гребане и състезания по бягане. Хората в региона обаче са притеснени, че езерото се намира в екологична криза, съобщи bTV.

Килим от водорасли, боклуци и изливане на отпадни води. Ще се превърне ли Панчарево в блато, превърнало ли се е вече? Може ли да изчезне напълно и има ли мерки, с които да бъде спасено?

Езерото Панчарево всъщност е язовир, а според приложение 1 към Закона за водите той е един от комплексните и значими язовири, наблюдавани от Министерствтото на околната среда и водите. Язовирът не е предназначен за питейно-битово водоснабдяване, а за напояване и промишлени нужди.

Три министерства, администрации към тях и община стопанисват язовира. През 2020 г. земеделското министерство провежда обществена поръчка за изработване на проект за почистване на чашата на язовир "Панчарево" от наноси, който е на стойност 184 000 лева.

Избрана е фирма, която е изработила проекта и решението на министерството е проектът да се приложи. Общата му е стойност е 12 млн. лв. по цени от 2021 г., а те вече не са актуални.

Сдружение за развитие на Кокаляне и Панчарево е прегърнало каузата да спаси езерото. По-активните граждани го създават в края на 2017 г. – началото на 2018 г. по повод честите прекъсвания на тока в района.

„180 000 лева са платени за един проект, който ако не бяхме ние да бутаме, за да се случва нещо, щеше да потъне в нечие чекмедже. Както се случва с много други проекти, за които е платено и не се движат по-нататък. Буквално едни пари, изхвърлени в кофата. Има срокове, които ако се пропуснат, проектът цялостно ще трябва да се актуализира. Това ще струва допълнително пари на данъкоплатците и цялата процедура ще се удължи“, казва Галина Бел, председател на Управителния съвет на сдружението.

Пламена Петрова, която е треньор от 15 години, разказа какви са предизвикателствата, пред които се изправя с детско-юношеските групи, с които всеки ден тренира на Панчарево.

„Горната половина вече е много плитка, обрасло е с водорасли. Тук при нас вече и в по-дълбоката част също е сериозен проблемът с водораслите. Вече започват да обхващат брега. Това е сериозна пречка за нормален тренировъчен процес“, казва тя.

"1 млн. кубически метра вода липсват, губят се, защото наносите се вдигат, а обемите на водата намаляват. Ако продължава в този дух и не се почисти, езерото в скоро време ще изчезне. Тук на места вече е като блато. Просто е блато“, казва Галина Бел.

„В първа фаза на проекта са оценени наносите, които са в размер на около 700 000 куб. метра. Първата фаза включва почистване на около 180 000 куб метра. Говори се за наноси, но това всъщност е един ресурс – състоят се от органична маса, която са много хубава почва, също има баластра и чакъл – строителен материал, водорасли, които подлежат на преработка чрез компостиране“, обяснява инж. Орлин Диков, който е жител на Панчарево и отблизо се запознава с проекта за почистването на езерото.

Кметът на район „Панчарево“ Николай Гюров определя езерото като шедьовър, но също признава за проблема с наносите в него.

"Послените проекти показват, че има наноси около 1 милион кубични метра - речни наноси и речна баластра. В опашката на езерото се наблюдава заблатяване, предизвикано от наносите. Усилията на гражданите, местната власт и отговорните институции имат отговорност да се справят с това предизвикателство - а именно езерото да бъде почистено", посочи Гюров.

През ноември 2022 г. в езерото са пуснати 15 000 риби, които да изядат част от водораслите в него. Големите очаквания на хората в региона обаче са за проекта за почистване на чашата на езерото.

"Към настоящия момент изготвения от проектанта работен проект е предаден в Министерство на земеделието, като общата прогнозна стойност на дейността по почистване на язовир „Панчарево“ от наносни отложения е в размер на 12 330 130 лева без ДДС. Прогнозната стойност е относима към цените за 2021 г., но предвид настоящата пазарна ситуация, цените на горива и др. ресурси проектът ще трябва да се актуализира по отношение на стойността на същия с цел да не бъде компрометирана процедурата по възлагане на обществена поръчка. Основен проблем за реализацията на проекта е съгласуването и осигуряване на депа за наносните отложения" това е официалното мнение на Министерството на земеделието.

Съгласно представената от проектанта оферта е одобрено актуализирането на проекта. Срокът за изпълнение му е 100 дни от датата на възлагане – 11 януари 2023 г.

Към 28 март вече са изминали 76 дни от този срок за изпълнение.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Язък

    5 0 Отговор
    Ус раха го и него

    Коментиран от #4

  • 2 Просто човек

    4 0 Отговор
    С тази не.кадърна гребаджийка какво да е?!
  • 3 Боянов

    4 1 Отговор
    След идването на Фандъкова на власт, Витоша и Панчарево са забравени нарочно.
  • 4 Няка как

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Язък":

    Отходните води на къщите между панчарево и кокаяне са заустени незаконно в езерото и това се знае от десетилетия.
  • 5 един от многото

    1 0 Отговор
    Спиране на отпадните води към езерото и зарибяване с амур и толстолоб , само това е спасението , само за година , две и няма да остане никаква зелентия!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове