27 Януари, 2024 10:22 1 509 6

Пулмолог за грипа: Два дни преди симптомите можеш да заразиш околните

  • грип-
  • симптоми

В първите часове грипният вирус може да не бъде уловен, затова е добре след 48 часа да се направи още един тест

Пулмолог за грипа: Два дни преди симптомите можеш да заразиш околните - 1
Снимка: shutterstock

„Два дни преди симптомите можеш да заразиш околните. Първите симптоми на грипа са много отличителни - добре сте били през деня, вечерта висока температура, болки в мускулите и ставите, главоболие, силно изразена отпадналост. Първото нещо, което съветвам пациента е да направи бърз комбиниран тест за COVID-19 и грип“. Това каза пулмологът д-р София Ангелова в предаването „Тази събота“.

В първите часове грипният вирус може да не бъде уловен, затова е добре след 48 часа да се направи още един тест.

За грипа има оръжие и е добре лечението да започне веднага, каза д-р Ангелова.

„Tова са известните противогрипни медикаменти, които ги има навсякъде в аптеките и е хубаво да започнем лечението в първите 48 часа, защото пикът на развитието е тогава. При първите симптоми на грип не е необходимо да бързат към лекарските кабинети. Достатъчно е да се свържат с техния лекар, да направят теста и те ще го улеснят с какво лечение да се започне. През 2009 г., когато върлуваше свинският грип, дкъсното започване на антивирусния медикамент спаси човешки животи“, допълни пулмологът.

Кога трябва да се прибягва до антибиотик?

При първите вирусни симптоми не трябва да се пие антибиотик, тъй като той удължава процеса на боледуване и потиска имунната система, предупреди д-р Ангелова.

„Когато дадем антибиотик, ние унищожаваме пробиотичните бактерии и лишаваме организма от техните много ценни функции, една от които е да балансират имунната система. По този начин нашите клетки остават вяли, мудни и неспособни да се справят с вируса. Докато пием антибиотик, вирусът работи и се получават усложнения, така възникват бронихити, бронхиолити и пневмонии. Тогава човекът започва да боледува не за 5-7 дни, а много повече и получава кашлици, които продължават цял месец“, каза още тя.

В случаите на усложнения, пневмонии, бронхити, бронхиолити и вторични бактериални инфекции трябва да се направи рентгенография и тогава вече лекарят да изпише антибиотик.

Резистентност към антибиотици

В последно време идват все повече пациенти, при които бактериите са резистентни, каза д-р София Ангелова.

„Като пулмолог се притеснявам да не дойде времето, когато ще знам как да лекувам, но няма да мога. В последните години няма нови антибиотични молекули. Ако позволим да се развие резистентност към тези антибиотици, особено хинолоновата група, тогава ще бъдем безсилни и ще губим човешки животи, защото не разполагаме с медикамент, който да убие тези бактерии“, предупреди пулмологът.

Как да засилим имунитета си?

„Основното е балансираното хранене с трите нутриента – белтъци, въглехидрати и мазнини. Не е сезонът на диетите. Сега е времето, когато трябва да приемаме белтъчна храна. На второ място са умерените физическите натоварвания. Науката доказва, че силните физически тренировки предразполагат към грип и вирусни инфекции. И трето – пълноценният сън“, посочи д-р София Ангелова.

Тя отново напомни колко важно е да носим предпазни маски в поликлиниките, болниците и лекарските кабинети. По думите ѝ, когато и болният, и здравият човек носят маска заразяването се свежда до минимум.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 рон джереми

    6 6 Отговор
    а малко преди да съм свършил и го извадя преди да повърне вътре брой ли се за завоевание????и ако съм в обществения транспорт и не пипам тръбите с ръце а ги прегръщам ще се заразя ли????....макар и да нося маска че да не ми се вижда грозната зурла????благодаря предварително за отговора...
  • 2 Буха ха

    11 5 Отговор
    Маските предпазват от вирус точно толкова, колкото панталоните възпират аромата като пуснете някое гълъбче.

    Коментиран от #3

  • 3 ПОЗНАВАЧ

    5 3 Отговор

    До коментар #2 от "Буха ха":

    Изказване на лаик. Маските спират капките и аерозола, които се отделят при кашляне и кихане ОТ БОЛНИТЕ. Ако си мислиш, че вирусите се носят като единични наночастици, си в голяма грешка.
  • 4 Констатираща

    3 5 Отговор
    Много правилно и точно обяснение! Стигнала съм до същите изводи от практически наблюдения. Антибиотиците, които преди, а и сега някои лекари веднага изписват при началото на вирусна инфекция с температура, водят до усложнения - бронхит и пневмония, а носенето на маска, значително намалява заболяемостта, стига да се носи правилно. Някои се оправдават, че като носели маска, пак се разболявали, но това е защото не я носят правилно. Тогава тя вместо да предпазва, става опасна. Маската трябва да се сменя поне на 3-4 часа, при положение, че не сме в много опасна среда, където има явно болни или ако ние не сме болни, но ако сме болни или в опасна среда, трябва да се сменя на два часа, освен това, тя не трябва да се пипа и сваля от лицето, а ако това се наложи, да се хваща отстрани и само леко да се смъква под брадата. Когато се слага в чанти и джобове, пипа се от всички страни, оставя се на открито или не в специален полиетиленов плик, сгъната на страната, която е откъм лицето, тя става много опасна. Дори изпраната еднократна маска може да предпази и спаси човешки живот, ако е изпрана и се ползва правилно. Знам го от опит. Винаги трябва да се фиксира над носа, а не да е само на устата, както я носят някои и когато се пере, трябва да се накисне с прах за пране и вряла вода за 10-15 мин., след което да се изпере в чиста вода с прах и сапун. Така, дори и да не се изглади, вирусът на грип и Ковид загива и можем да се предпазим, но не и от бактериални инфекции, ако не
  • 5 Гост

    5 1 Отговор
    Не съм хващал грип или настинка от поне 15 години и предпочитам народна и бабешка медицина . Много рядко пия антибиотици или други лекарства .
  • 6 Клоун-пулмолог

    1 0 Отговор
    Я дайте да видим това научно изследване дето доказва подобно твърдение. Циркаджии.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове