13 Май, 2024 07:21, обновена 13 Май, 2024 07:29 1 322 25

ИПИ: От днес вече не работим за държавния бюджет

  • левове-
  • ипи-
  • данъчна свобода

Тази година са нужни 134 дни, за да попълним държавната хазна

ИПИ: От днес вече не работим за държавния бюджет - 1
Снимка: БГНЕС

Днес настъпва своеобразният Ден на данъчната свобода. Това е хипотетичната дата, на която бихме попълнили държавната хазна, ако всичко, което изработваме от началото на годината, отива само в полза на бюджета. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Приемайки, че за ден изработваме над 562 млн. лева, изчислено на база прогнозния размер на Брутния вътрешен продукт през годината, то са нужни 134 дни, за да попълним държавната хазна. Според календара, отчитайки факта, че годината е високосна, денят на данъчната свобода настъпва именно в началното на настоящата седмица.

Бюджетът за тази година залага консолидирани приходи в размер на 75,3 млрд. лв. Приемайки, че за ден изработваме над 562 млн. лева – изчислено на база прогнозния размер на БВП от 206 млрд. лв. през 2024 г., то са нужни 134 дни за да попълним държавната хазна. Според календара, като отчетем и фактът, че годината е високосна, своеобразният Ден на данъчна свобода настъпва на 13 май 2024 г. Това е хипотетичната дата, на която бихме попълнили държавната хазна, ако всичко, което изработваме от началото на година, отива само в полза на бюджета.

Тази дата стъпва на консолидираните приходи в хазната,

но следва да отчитаме и големия бюджетен дефицит в последните години. През 2024 г. консолидираните държавни разходи са предвидени в размер на 81,5 млрд. лв., което означава, че дефицитът в държавните финанси се очаква да достигне 6,2 млрд. лв. Тази сума се равнява на 11 допълнителни дни, в които икономиката трябва да работи само за бюджета, ако искаме да няма дефицит и да покрием всички разходи без да теглим нов дълг. В средносрочната бюджетна прогноза е заложен дефицит в размер на 6-7 млрд. лв. и през 2025 и 2026 г., така че темата за устойчивостта на бюджета, размера на държавния дълг и лихвите по него ще бъде особено актуална в следващите години.

Интересно е да се проследят всички канали, по които се финансират въпросните 81,5 млрд. лв. консолидирани разходи. Косвените данъци носят 25,5 млрд. лв., в т.ч. 18,6 млрд. лв. от ДДС, близо 6,5 млрд. лв. от акцизи и под 400 млн. лв. от мита. Над 31% от общата бюджетна рамка се финансират от облагане на потреблението. Преките данъци носят 12,9 млрд. лв., в т.ч. 7 млрд. лв. от облагането на доходите на физическите лица и 5,9 млрд. лв. от корпоративните данъци. Това са общо около 16% от общата бюджетна рамка. Приходите от социално и здравно осигуряване достигат 17,7 млрд. лв., в т.ч. 12,8 млрд. лв. вноски за общественото осигуряване (пенсии, общо заболяване и майчинство, безработица и т.н.) и 4,9 млрд. лв. вноски за здравно осигуряване. Общо осигуровките финансират 22% от общата бюджетна рамка.

Описаните дотук приходи покриват над 2/3 от бюджетната рамка.

Други значими приходоизточници са имуществените данъци – близо 1,6 млрд. лв. приходи, и различните неданъчни приходи, в т.ч. 3,5 млрд. лв. приходи от такси, 1,8 млрд. лв. приходи и доходи от собственост и 2,5 млрд. лв. от продажбата на активи. Общо неданъчните приходи финансират около 12% от бюджетната рамка. Към тях можем да прибавим и 660 млн. лв. годишна вноска от БНБ. Важна роля в бюджета играят помощите, като трансферите от ЕС се очаква да достигнат над 7 млрд. лв. Това са средства, които в голяма си част финансират капиталови разходи в бюджета, тоест подкрепят публичните инвестиции. Близо 9% от общата бюджетна рамка се финансира от ЕС.

Въпреки че през 2024 г. наблюдаваме нормализиране на бюджетната процедура – има приет бюджет, списък с инвестиционни проекти и правила за ключови бюджетни показатели (например формулата за определяне на минималната заплата), фискалната политика продължава да бъде поставена под сериозен натиск. Тези рискове допълнително се усилват от новата вълна на политическа нестабилност, която поставя въпроси както за изпълнението на бюджета, така и за курса на фискалната политика след парламентарните избори. От макроикономическа гледна точка е време да се постави фокус върху политиката по разходите, която да се ориентира към постигането на резултати и да овладее автоматичното нарастване на разходната част без реално да се постига напредък в ключови публични сфери.

В краткосрочен план изглеждат най-опасни решенията за субсидии или данъчни преференции за стотици милиони,

които зачестяват в последните години и месеци. Връщането на икономиката към ниска инфлация означава, че приходите вече ще зависят от събираемостта, а в по-общ план – от ръста на инвестициите, доходите и потреблението. Това вече се вижда в текущите данни за изпълнението на постъпленията от данък върху добавената стойност. Всичко това е част от същинския дебат за устойчивостта на бюджета, свиването на дефицита и създаване на подкрепяща растежа данъчна среда, какъвто, впрочем, политическите партии дължат на гражданите преди предстоящите избори.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бачкайте

    17 1 Отговор
    Попълвайте държавната хазна, за да има за чекмеджето на боко и търбуха на дивия глиган.
  • 2 Пантагрюел

    17 1 Отговор
    ,,Тази година са нужни 134 дни, за да попълним държавната хазна"
    ----
    И са нужни 240 хубавци,за да я опразнят.

    Коментиран от #8

  • 3 Гръч

    17 0 Отговор
    Боко и глиганя четат коментарите и слагат минуси
  • 4 Супер

    16 0 Отговор
    Значи махат ДДС ,митата и акцизите.
    Краставиците ще станат по 65 ст. като в Турция , а не 4.50 лв.
    Бензина - наполовина.
  • 5 Въпрос

    12 0 Отговор
    За кого почваме да работим? Чекмеджета та на Бочо о Шиши?
  • 6 Българин

    9 0 Отговор
    Турците по времето на робството са ни взимали "десятък", а за нашите изедници трябва да работим 134 от 365 дни в годината - това е повече от една трета от работата ни отива за да храним продажници и крадци ама и това не им стига че имало дефицит от 6,2 млрд. лв. въпреки че от ЕС получаваме над 7 млрд. лв.

    Но иначе няма никакви проблеми да заделим 3 милиарда за самолети на картинка, никакви проблеми да си подарим БМП на украинците пък ние да си купим "нови" за още 3 милиарда, никакви проблеми да подарим реакторите си пък ние да си купим американски за 30 милиарда. Щом е за господарите всичко може - българина ще плаща и ще работи още половин година за тях.

    И после се чудим защо българите намаляват и сме на път да изчезнем като нация.

    Коментиран от #25

  • 7 факуса

    7 2 Отговор
    значи остава само осраинската каца да пълним

    Коментиран от #10

  • 8 факуса

    10 0 Отговор

    До коментар #2 от "Пантагрюел":

    те са я опразнили,затуй заеми теглят
  • 9 Музикант

    4 1 Отговор
    Преди време един много мъдър стар народен музикант ми каза "Държава без данъци нема, ама и да ти зима сичко, пак не бива затва спазвам едно просто правило - едничко за хазната, двенки у джобата". Аз винаги гледам да спазвам този принцип и така успявам да живея нормално.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 ромче..

    6 0 Отговор
    У немачко работиме само три месеца за шолць..а тука козяшките киртаци,кокорчовци и сие,начело с мустакатка лена,дека ги набута у властта с имитиращи подписи сакать да им работиме с месец и половина повече,е па нема да стане,пилета ше скубеме и в горна и в долна саксоня..ама на тия и на ристо гушата,тиквун боков-нема да им работиме.

    Коментиран от #12, #18

  • 12 Българче

    4 2 Отговор

    До коментар #11 от "ромче..":

    Радвам се за вас, само обещайте да си седите там у немачко на хубавото и никога да не се връщате в България. Нас не ни мислете.

    Коментиран от #14, #15

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 ромче..

    1 3 Отговор

    До коментар #12 от "Българче":

    Тва бледоликите тука много се топите..скоро банго васил-национален празник.

    Коментиран от #21

  • 16 Коко Н

    4 0 Отговор
    Коментари 13 и 14 бяха изтрити,защото бяха факти ,които са неприемлив с редакционната политика.

    Коментиран от #17

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 АЗ ПЪК,

    4 0 Отговор

    До коментар #11 от "ромче..":

    Си стоя тука, но не им работя. Живея скромно и мизерно, изчаквам да се оправят нещата, защото след всяко лошо идва и хубаво, но си обичам България и не искам да работя за чужди държави, които ни докараха до това положение и още ни диктуват живота.
  • 19 Последния Софиянец

    4 0 Отговор
    Да, вече работим за Тиквата, Шиши и Харвардските измекяри
  • 20 Констатираща

    2 2 Отговор
    Не трябва да забравяме, че след като попълним държавната хазна, трябва да работим усилено за въоръжаване и помощи за Украйна, защото ние сме в най-силния и мощен съюз, който се "бори" за мира по света, чрез разпалване и поддържане на конфликти и трябва винаги да воюваме срещу братска Русия, за да сме в крак със западната мода.

    Коментиран от #22

  • 21 Българче

    3 0 Отговор

    До коментар #15 от "ромче..":

    Е нали у немачко ше емигрирате, кво ви бърка ние колко сме ?
  • 22 Българин

    2 3 Отговор

    До коментар #20 от "Констатираща":

    русия (нарочно с малка бука) не ние "братска", нямаме нищо общо с тези блатници и не им дължим нищо !

    Коментиран от #24

  • 23 Иван Дочев

    1 2 Отговор
    В Германия още продължаваме да работим за държавата, но не мрънкаме като Соросоидния ИПИ.
  • 24 Констатираща

    1 0 Отговор

    До коментар #22 от "Българин":

    Всички славянски народи сме братски, а и сме съседи, затова трябва да се уважаваме, дори и само заради нашата сигурност и икономически просперитет, а не да се поддаваме на интересите на далечни страни с меркантилни интереси.
  • 25 Точно

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Българин":

    Преди старите хора са казвали Икономия, когато са спестявали нещо. Сега е модерно "инвестиция". Ква инвестиция, кви 5 лева. Още като купиш нещо и си загубил.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове