25 Декември, 2019 15:17 6 493 10

Лесно ли се намира жилище под наем в Германия

  • германия-
  • жилища-
  • наем-
  • пазар

Твърде малко, твърде скъпо, вече заето: търсенето на жилище под наем в Германия не е никак лесна работа

Лесно ли се намира жилище под наем в Германия - 1
Снимка: Shutterstock

Да намериш жилище с приличен наем на добро място е като да откриеш игла в купа сено: трудно, но не и невъзможно. А най-важното е - да си опазиш нервите.

Търси се онлайн и офлайн

Започва се по правило от портали като ImmobilienScout24.de, които дават възможност да се търси квартира или къща, все едно дали под наем или за покупка. А когато вече ви се завие свят от гледането на снимки и започнете да не различавате обявите една от друга, е време да излезете навън. Креативни и поднесени с чувство за хумор реклами са разлепени по стълбовете на уличните лампи и понякога могат да ви разкрият истински съкровища. Особено когато вече сте се отчаяли, че потенциалният нов хазаин, към когото си се обърнал, ще се обади да те потърси.

Щом пък вече нищо друго не помага, е време да се потърси съдействието на брокер. При това положение успехът е сигурен, само дето операцията е всичко друго, освен евтина: брокерът не работи без комисионна. Тя по правило възлиза на два месечни наема плюс ДДС. А максимата: "Който поръчва, той плаща" може и да се преобърне: ако брокерът е нает от хазаина, вие като наемател няма да плащате нищо. При покупката на жилище вече е по-различно: през лятото на тази година бе приет закон, съгласно който продавачът и купувачът трябва да си поделят комисионната на брокера.

На кастинг в търсенето на жилище

Ако сте открили подходяща квартира в интернет, оттам нататък ви предстои най-голямото изпитание - трябва да докажете, че сте подходящият човек за това жилище. Свободните жилища под наем в големите градове стават с всяка следваща година по-малко - заради притока на хора от чужбина и от селските региони.

Поради това е много вероятно на огледа да се окажете на опашката с още множество хора. И това не е неочаквано, като се има предвид, че ежегодно в Германия от едно жилище в друго се местят по осем милиона души. При тези огледи трябва да се стремите да се представите максимално добре - проявете интерес, напишете креативна заявка и най-важното - винаги се усмихвайте дружелюбно, ако искате да преодолеете конкуренцията.

Имайте предвид, че ще се интересуват от вашия начин на живот и от платежоспособността ви. По правило хазаите изискват от бъдещите си наематели справка за тяхната платежоспособност и кредитна история, която може да се получи без затруднения от сайта на "Schufa" - акционерно дружество, което събира точно този вид информация. Ако обаче наскоро сте пристигнали в Германия, няма как да представите такава справка - в такъв случай наемодателят може да поиска да види вашия трудов договор или фишовете за заплатата като доказателство за платежоспособността. Въпроси за националността принципно не са разрешени - но често биват задавани.

Сред голите стени

Когато веднъж получиш жилището, предстои следващата изненада - голите стени. Тъй като в Германия е обичайно апартаментът или къщата да се получават празни, т.е. без печка, без хладилник, а понякога дори и без електрически крушки. В някои случаи кухнята може да се откупи от предишния наемател, но обичайно трябва да организирате всичко сами. Така че занаятчийските умения никак няма да си ви излишни, а и не забравяйте своевременно да се погрижите за свързването на жилището с интернет.

Не само при нанасянето, а и при изнасянето се налага сами да свършите редица неща, ако така е записано в договора. В повечето случаи става дума за дреболии - като например пребоядисването на стените, което наемателят се задължава да направи. Жилището трябва да бъде оставено така, че без проблеми да бъде предадено на следващия наемател. Препоръчително е преди да се нанесете, да проучите подробно договора за наем.

"Топъл" или "студен" наем

Тези два вида наем са типични за Германия. Вторият е цената, която се плаща само за площта, докато "топлият" наем включва и разходите за отопление, електричество, вода и други подобни като например изхвърлянето на боклука или почистването на входа. Но какво означава това конкретно? Ето някои примери: жилище от 50 кв.м. в Кьолн излиза между 450 и 650 евро. Но това е само "студеният" наем, към който се добавят още 165 евро допълнителни разходи. В по-малките градове естествено жилищата са по-евтини и сходно може да се намери за 330 евро на "студено".

Внимание! Гледайте да не платите твърде висока цена! В Германия за всеки град има справочник, от който можете да разберете какъв е средният наем в съответния квартал. Заради недостига на жилища обаче мнозина наемодатели завишават цените. В Берлин местните власти се опитват да се противопоставят на прекомерното завишаване на наемите, въвеждайки ограничения и тавани, но засега в Германия като цяло няма консенсус как точно да се прилагат тези норми на национално равнище.

Във Федералната република най-висок "студен" наем на квадратен метър се плаща в Мюнхен - 10,45 евро, следват Щутгарт, Кьолн, Хамбург и Франкфурт на Майн. И макар наемите да се високи, Германия си остава страна, в която повечето хора живеят под наем - 52 процента. 47 на сто имат собствени жилища, което поставя Германия на последно място в ЕС по този показател. На върха е Румъния, където 96 процента от хората имат къща или апартамент.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 456

    13 0 Отговор
    Много добре е описано и всичко е точно така. Конкуренцията е много голяма
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Ю Кортес

    8 2 Отговор
    Може и за без пари.
    Сменяш памперси и бършеш стари з.дници в някое германско село.
    Работата е подходяща за източноевропейци.
    Милионите мюсюлмани мигранти я считат за унизителна и отказват да я работят.
  • 6 Емигрант в Нететал

    11 0 Отговор
    Познат македонец с БГ паспорт,си плати 500 евро на брокер да му намери квартира,защото 6 месеца е търсил и ходил наляво-надясно и нищо,а е с 3 деца и жена му. За стените и крушките е 💯 % вярно,тока се плаща отделно от топла вода,студена вода,канал, парно,изхвърляне на боклука,миене на входа,подрязване на зелените предблокови площи,паркомясто. С интернета са немците много назад и много зле. Оптика няма,карат я на DSL ,все пак доставчика ти трябва да папка + дойче кабел,щото кабелите до разпределителната кутия са техни! При семейни хора трябва да се гледа в квартала да има наблизо детски градини,училища,болници,аптеки,магазин и тн. Не на последно място да няма много кафеви,косовари,албанци,чалми абе да не се набутате у гето,защото ще живеете в един вход и вдигат джамбурета(под мене имам един румънец с бебе,бели са,ама са си румънски селинджъри,крещят,викат,тряскат врати,трябва да ставам в 4:30, Бебето реве та се кине в 2:00 няма спокойствие! Отделно едни чалми,детето имат 3 годишно вие като вълк по терасата и пред зад вратата им,не поздравяват като се разминават във входа,абе абуригени. Но това е мулти-култи -то на другарката Меркел. Аз търсих 3 месеца квартирата ми.
  • 7 Христов

    8 1 Отговор
    7 месеца живях в камион, шофьор съм на 40тонен камион. Търсих квартира през това време но когато разбереха от къде идвам и всичко приключваше. Най - накрая моят шеф над един апартамент и след това ми го преотдаде.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Бежанците са с предимство!

    3 1 Отговор
    Там Германия плаща на наемодателя и парата е сигурна, а като си тръгват маймунките, идва бригада пак от държавата, и оправя дома както е бил!
  • 10 соросоидни кърлежи

    3 1 Отговор
    имигранти талибанска сган,са напаст, ужас..мързеливи и вонящи..