Last news in Fakti

16 Май, 2017 23:00 2 913 1

Откриват изложба "Накити и български народни носии"

  • изложба-
  • накити-
  • носии
Откриват изложба "Накити и български народни носии" - 1

На 19 май от 18:00 часа в Централното фоайе на Националния етнографски музей (пл. „Княз Александър I” 1) ще бъде открита изложбата „Накити и български народни носии“, с куратор Веска Борисова.

Изложбата „Накити и български народни носии“ пълноценно представя прелестното многообразие, което се съхранява в две от най-интересните и най-големи колекции от фонда на Националния етнографски музей. Колекция „Българско народно облекло“ наброява повече от 23 000 предмета, а колекция „Накити“ – над 6 000.

Традиционното народно облекло неотменно присъства във всекидневния народен живот. Облеклото съпътства човека винаги и навсякъде от момента на раждане, когато се облича първата ризка, до погребението, за което задължително са новите или венчални дрехи. Носиите, в своето разнообразие като двупрестилчена, сукманена и саяна за женските, и белодрешна и чернодрешна за мъжките, отразяват стремежа към красота у българина. С различните си елементи и кройки, те показват възраст, семейно положение, социален статус и дори личностна индивидуалност.

Ефектът на традиционните костюми като силует, художествена композиция и колорит се допълва от накитите. Накитите по възрожденските костюми са старинен израз на семейно-възрастово и социално положение. С изящна орнаментика се отличават надушните висулки (обеци, арпалии от Видинско, люлки), блестящите прочелници и гранулираните с едър филигран игли за коси, диедемоподобното кръжило към старинното невестинско забраждане в Габровско и Търновско, металния венец „стефан“ в Провадийско, лятите гердани с емайл и цветни камъни, както и скъпите, украсени със сребро и позлата пафти. Пафтите, коланите, различните игли и подбрадниците са използвани не само като накит, но и като свързващ елемент на отделните части на облеклото. Смятало се е, че пафтите имат магическа сила и отклоняват нашите погледи и зли духове. Носят и като християнски амулет.

Много от накитите са били характерен белег за възрастта и семейното положение на жената, моминската украса за глава е много по-бедна от невестинската. Пафтите са били носени само от омъжени жени. До известно време повечето украси за глава и гърди се запазват като обредни накити, а по-късно през Възраждането били изоставени напълно.

Заповядайте в музея до края на месец октомври 2017 г., за да видите реалното вдъхновение на народната поговорка „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ и да се потопите във вълшебството на българските накити и народни носии от цялата страна!


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЧичиСкручи

    0 0 Отговор
    Ум царува, ум робува... Ум патки пасе!
    Ако некой може да мисли самостоятелно, то нека си преведе със български смисъл думи от един филм за Индия и Британия който гледах и все още го има по торентите. За опита на все още наглата Британска империя да завладее и покори Индия! Филма се казва "Veer" и е много поучителен, за който има сиво вещество в кратунката и може да го разбере. Думите са на индийския принц Веер в писмо до баща му който го е изпратил да учи "науки" в Англия:
    - "И тези 100 хиляди британци управляват 300 милиона индийци! Знаете ли как? Татко те знаят как да ни разделят. Под предлог на глад, алчност, език! А ние знаем само как да образуваме различни касти. В името на религията, царството и царя! И знаете ли татко - зад политиката им се крие коварство. Те искат да ни изкушат с тяхната култура. За да разберем тяхното мислене и разберем тяхнато коварство. И то да стане наше.....!"
    Който може - да мисли! Който не... да тегли! Дълбоките поклони към чужденци и чуждото оставя открити ония задни части които отнасят или боя или... :$
    Колко европейски и хамерикански "науки" трябва да изучим, че да разберем щото от нашата земя, нашето небе, нашето слънце, нашият хляб и нашата народна песен по-хубави за нас няма и не трябва да има. Особенно за всеки който иска достойно да се нарича Българин не заради стоичковщината и политиканщината на тикви и дудуци!