Целта ни е да покажем традиционни техники като совалковата дантела, кене, фриволите в съвременните им интерпретации, например, изработване на мартеници, каза Ива Кюркчиева, главен асистент от Института за етнология и фолклористика към БАН, предаде БГНЕС.
Днес Институтът за етнология и фолклористика към БАН заедно с Етнографския музей организираха ателие за изработка на мартеници, бижута, пана и детайли за дрехи от дантела чрез осъвременяване на традиционните техники за тяхната изработка.
Много деца минаха през музея и успяха да направят традиционни мартеници с тази техника, благодарение на жените от работилница "Седянка", допълни фолклористката.
Идеята на групата е да се разпространят вече забравени техники сред колкото може повече хора, обяснява Николай Писанчев, съпруг на една от жените в работилница "Седянка". Използвайки стария инструментариум, да създаваш нещо различно от това, което са правили нашите баби. Да възстановяваме, разпространяваме, и развиваме тези знания. Групата съществува от миналата година, март месец, като първо започна чрез Фейсбук. Участвахме в няколко различни изложби в България и чужбина, сега през март месец представители на групата ще заминат за участие в изложба за Дните на България в Русия, разказва Николай.
Аз работя с две техники, казва Бистра Писанчева, една от жените участнички в работилницата. Едната техника, с която работя, е шита дантела кене, много стара техника за правене на дантели. Шие се с игла, дантелата се прави от възелчета и разстоянието от едното възелче до другото. Получава се много нежна, ефирна дантела, разказва тя. Ние искаме да докажем, че с тези дантели се правят не само за изяществото на нашите национални носии, салфетки или украси за бита. Ние правим пана, бижута, детайли за дрехи. Вече имаме последователи, млади хора, които се интересуват. Даже има трима мъже в групата вече, казва тя.
За да участваш в работилница "Седянка", не е нужен членски внос, а сбирките се посещават редовно от минимум 20-30 души, по думите на Николай Писанчев
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА