22 Май, 2020 14:34 4 015 4

Последният клас на Стефан Данаилов завършва НАТФИЗ

  • стефан данаилов-
  • натфиз-
  • клас-
  • студенти

Ще наблюдаваме развитието на последните дарове на Мастера за българското кино и театър в бъдеще

Последният клас на Стефан Данаилов завършва НАТФИЗ - 1
Снимка: БГНЕС

Абсолвентите на НАТФИЗ ще създават изкуството след кризата. "Възпитаниците на двата факултета – сценични и екранни изкуства, бяха внимателно избрани, обучени и подготвени от Академията, за да генерират и развиват творчески идеи дори в трудни времена като това. Тъй като пандемията отне последните им срещи с публиката на учебните сцени в НАТФИЗ, ще ви ги представим", пишат от Академията, цитирани от Nova TV.

Наричат се MASTERCLASS и бяха последния избор на проф. Стефан Данаилов. Преди 4 години 10-те жени и 12-те мъже се пребориха с други 300 кандидати за мястото си в НАТФИЗ.

Последният клас на Стефан Данаилов завършва НАТФИЗ

На 20 декември 2018 се изправят пред първия си решителен изпит в театъра и първата си публика в образите на Уилям Шекспир, Кристофър Марлоу и Джон Уебстър. Спектакълът е „Кръв и власт“ на д-р Росица Обрешкова.

Два месеца по-късно, на 8 февруари 2019, представят за първи път в България пиесата на Филип Ридли. „Зверското синьо“ в превод и постановка на д-р Сава Драгунчев им отваря вратите на професионалните сцени.

В рамките на по-малко от година актьорите от класа влизат в „Братя Карамазови“, „Три високи жени“, „Лисичета“, „Когато гръм удари“ и „Цветът на дълбоките води“ на Народния театър, в „Ромео и Жулиета“ и „Еквус“ на Младежки театър, „Снежната кралица“ на Сатиричния театър и в „Госпожа Министершата“, „Скачай“ и „Палачи“ на Театър „София“. Докато вземат изпитите си и се явяват на фестивали, в които отстояват престижа на НАТФИЗ, студентите се включват в снимките на „11 А“, „Маймуна“, „Откраднат живот“, „Съни бийч“ и „Ягодова луна“.

Междувременно д-р Сава Драгунчев работи усилено по превода на пиесата за дипломния им спектакъл. Текстът е признат за съвременна преводна драматургия и публикуван от гилдията на българските театроведи. Народният театър, Съюзът на артистите в България и Международният театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ подпомагат реализирането му в НАТФИЗ. Репетициите вървят трескаво и като в транс. Студентите ваят ролите, които никога няма да забравят. Три дни преди премиерата на „Лодкарят“ от Джез Бътъруърт класът осиротява. На 29 ноември 2019 година Голяма сцена на НАТФИЗ се изпълва от учениците, колегите и приятелите на проф. Стефан Данаилов, дошли да се докоснат до духa му с дипломния спектакъл на последния му клас. „Лодкарят“ се готви да се впусне в Националното турне на НАТФИЗ в страната, но животът има други намерения…

Спектакълът е селектиран и поканен за участие в „Сцена на кръстопът“. Ако през септември има фестивал, има и шанс „Лодкарят“ да оживее поне още веднъж, ако ли не, ще наблюдаваме развитието на последните дарове на Мастера за българското кино и театър.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Живков

    2 7 Отговор
    Другаря Данаилов беше герой на труда на Руската Федерация 🇷🇺☺️☺️☺️
  • 2 В.В.

    7 0 Отговор
    Вечна памет..майор Деянов... . .Почивай в мир!!Най култовия актьор на България...Удоволствие беше да те гледам...
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Фактолог

    3 0 Отговор
    Страшно е, когато простака влезе в театър... Ще седи на стола с кръстосани крака, ще чопли тиквени семки и после в квартала ще разказва... Ако не бях аз, да дигна публиката на крака...
    Виждам и тук простака да се надига със сопа в ръка над Маестрото... Той още Бай Алеко го беше казал: „За прасето, кочината е рамка на портрет!”