Разкриха основите и част от стените на средновековен храм на раннохристиянската базилика при средновековна църква „Св. Спас“ в дупнишкото село Червен брег, съобщава вестник "Монитор".
Проучването беше извършено под ръководството на екип от трима специалисти с научен ръководител – д-р Светла Петрова. „В резултат на проучването се разкри дъгата на апсидата на южния кораб, застъпила в субструкция стена с посока север юг.
Тази стена е част от постройките на античното селище, възможно е да е част езически храм, за съществуването на който има открити във времето назад оброчни плочки.
Научното откритие на този проучвателен сезон са основите на трета църква. Тя е еднокорабна и е разположена е на 3 м. северно от северната стена на средновековната църква.
Разкритите монети, сред които има средновековни от периода 10-11 в. предполагат изграждането на църквата именно в периода на първото българско царство. Тази църква частично припокрива северния кораб на раннохристиянската базилика“, обясняват от Регионалния музей в Дупница. Откритите находки са предимно керамика – късноантична и средновековна, монети – римски, късноантични и средновековни.
„Проучването на базиликата е от изключителна важност за разпространението на християнството в района, предвид малкото археологически данни за Горното Дупнишко поле и прилежащия регион. Засега това е единствената открита раннохристиянска базилика в района“, обясняват още експертите.
По техни думи, самата базилика, заедно с разкритите две средновековни църкви, едната от които все още действаща, представлява уникален комплекс от три култови сгради – раннохристиянска базилика, действаща средновековна църква, със съхранени стенописи от Второто българско царство и ранносредновековна църква – в субструкция.
Откритите находки ще бъдат подложени на реставрация и концервация, след което ще се експонират в Исторически музей Дупница.
Комплексът от раннохристиянска базилика и средновековна църква при с. Червен брег, община Дупница е обявен за групова недвижима културна ценност с категория национално значение.
-4 +22
-18 +4
Вицепремиерът Томислав Дончев с оценка за кабинета Борисов -2
Оставяме управлението в много добро състояние САМО ДЕТО СМЕ ОТКРАДНАЛИ ВСИЧКИ ПАРИ !
-6 +23
-1 +17
-3 +4
2. За християнското богослужение, във всяка черква е необходимо да има Свети Книги по които да се извършва службата. Книгите са правени от пергамент – специално обработена фина кожа от чифтокопитно домашно животно. За обширната, по това време, територия на България са били необходими над 10 000 комплекта Християнски книги. За да се изготвят са нужни няколко милиона животни. По това време няма сведения за такива масови „хекатомби”.
3. В сведенията се посочва, че Българската Църква по времето на архонт Михаил-Борис става самостоятелна, за този акт е необходимо Църквата ни да е съществувала дълги години преди да бъде призната за автокефална.
4. Колкото е вярно, че Българската държава е основана едва през 681г., толкова е вярно и че сме приели християнството чак през 863-865 г.
5. Наглата фалшификация на Българската История е много добре стъкмена и споена.
-7 +16
-1 +10
-2 +5
-2 +3
-0 +2
-1 +4