Днес обществеността се прости с изтъкнатата поетеса Леда Милева. Дъщерята на Гео Милев напусна този свят точно на рождения си ден 5 февруари, когато трябваше да навърши 93 години. На поклонението в зала "София" на бившия Партиен дом, събрало стотици близки, приятели и колеги на голямата интелектуалка, както и редови почитатели, звучеше любимата на Леда Милева още от времето на обучението й в Американския колеж госпъл музика.
Отдаването на почит пред голямата дама на българската литература започна с прощалните думи на Вяра Анкова - генерален директор на БНТ, на издателя Иван Гранитски и председателя на Съюза на българските писатели Николай Петев.
„Благодарение на креативността на Леда Милева БНТ създаде легендарни предавания като "Панорама", "Атлас", "Бързи, смели, сръчни", "Мелодия на годината", както и сериала "На всеки километър" – припомни Вяра Анкова заслугите на именитата си предшественичка. - Когато тя беше генерален директор на телевизията, черно-белите програми станах цветни. Може би това беше и нейната мисия - да пръска цвят в сивотата на ежедневието ни".
"Няколко поколения българи бяха възпитани от добротата, хармонията, таланта, чувството за дълг, вяра, чест и достойнство, които творчеството и житейският пример на Леда Милева проповядваха на българското общество - отбеляза на траурната церемония Иван Гранитски - Тя показваше в истинския смисъл значението на думите на Атанас Далчев - в българската литература таланти много, характери малко...”
„Тя възпитаваше народа ни в доброта, човечност, красота, патриотизъм, социалност и съзидание. Нейните стихове ще се четат вечно, докато има деца по тези земи”, категоричен бе Николай Петев за авторката на „Зайченцето бяло“.
„Ние сме били заедно почти през целия си живот и аз като че ли едва сега започвам да разбирам цената й - сподели покрусен поетът Валери Петров. - Тя беше изумителна и като поет, и като общественик...”.
„Много често казваме, че няма незамени хора, но когато си отива човек като Леда, мястото остава празно. Тя е от малцината български интелигенти от второ-трето поколение - България от тази гледна точка е много бедна. И в този смисъл губим нещо много рядко срещано в нашата действителност”, изтъкна поетът Борислав Геронтиев.
„За Леда Милева неизбежно винаги сме мислили като за дъщерята на Гео Милев, но тя разви това, което именитият й баща е за българската култура – комплексния литератор, комплексния човек на културата – подчерта проф. Михаил Неделчев. - А тя бе не само изключително ерудиран литератор, но и мислител, защото нейните послания бяха много повече”.
„Тя беше много благ, добър, изключителен човек, много обаятелна. Мисля, че това ще й запази място в паметта на българското общество”, коментира бившият президент Георги Първанов, който също бе дошъл да почете паметта на голямата писателка.
Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че ще запомни писателката с невероятната й мъдрост и позитивизъм: „Това е една цяла епоха, но най-важното е, че ни оставя своето творчество и всъщност по този начин не си е отишла”, добави тя.
По изразено приживе желание на изтъкнатата писателка, тя ще бъде кремирана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Кристиян Марков
Амин!
15:51 08.02.2013