Last news in Fakti

22 Юли, 2021 17:42 7 259 9

Богат късноантичен град върху древно светилище на Аполон разкриват на Балък дере

  • късноантичен град-
  • древно светилище-
  • балък дере-
  • аполон

Според археолозите, площадът е бил изграден през 5-6 век

Богат късноантичен град върху древно светилище на Аполон разкриват на Балък дере  - 1
Снимки: Пресцентър

Огромен мраморен блок от 3-ти век с изобразен медальон откриха археолози при разкопките на крепостта в местността „Балък дере“ в землището на ивайловградското село Хухла, Хасковска област. Редовните археологически проучвания от екипа на Ивайло Кънев, главен уредник в Националния исторически музей в София, се извършват от 2007-ма година. Те се финансират от Министерството на културата, с подкрепата на община Ивайловград.

Копаейки в нов непроучен квадрат, археолозите разкриха това лято жилище от 13-ти век. При неговото изграждане мраморният блок от 3-ти век е бил използван като укрепващ елемент. Размерите на блока са метър на 50 сантиметра в основата, с височина 1,50 м и с приблизително тегло от половин тон. „Отделихме пръстта между стената и мраморния блок до степен, която позволява да се пъхне ръка, предполагахме, че върху повърхността му има изображение. Така открихме очаквана находка – изображение в голям кръг, с диаметър около 30 см“, разказва Ивайло Кънев.

Вътре в кръга, очертан от повдигнат бордюр, е имало медальон, с пръстите се напипват следите, изчукания релеф. Той е бил издялан и унищожен, както всичко останало в годините, когато е налагано ранното християнство в района. Откритието потвърждава хипотезата на Ивайло Кънев, че на „Балък дере“ е имало голямо древно светилище от 3-ти век. При управлението на император Теодосий Велики, известен с ревностното налагане на християнската религия, всички култове и ереси в империята са забранени. Тогава са унищожени редица езически паметници и постройки. Това води до трудното установяване на античните хоризонти днес, споделя ръководителят на проучванията Кънев.

Неговата теза, която се потвърждава от все повече доказателства е, че крепостта в местността „Балък дере“ не е стражева, както са смятали първоначално, а мястото може да се окаже богат късноантичен административен център. Крепостите обикновено се строят на недостъпни места и имат кули, за разлика от селищата, които са в ниското и до водоем за питейна вода, с воден и сухопътен път. Разкритият обект се намира на 200 метра от една от древните реки Арда, само на 30-тина километра от Адрианопол, днешен Одрин, на входа и изхода от Родопите към Тракия. А и на стражевите калета надали са присъщи откритите тук монети, стъкло, керамика от Северна Африка и Мала Азия, и нито намек за кули.

Още една „улика“ за новата хипотеза е улицата, която води към площад с досега разкрити размери 10 на 5 м, застлан с хубави дялани плочи с бордюр и 2 порти.

Според археолозите, площадът е бил изграден през 5-6 век. Майсторите са използвали мраморните плочи от светилището от 2-3 век, доставени специално за неговото построяване, тъй като в района на „Балък дере“ такъв мрамор няма. Използвали са ги, както и всичко друго, останало от светилището, като готов строителен материал за изграждане на сградите векове по-късно.

Именно откритата група от сгради през сезон 2020 с културен пласт около 2,30 метра изисква много сериозен финансов ресурс, за да продължат пълноценно изследванията и да разкрият блясъка на този забравен град, посочва Кънев.

Поради тази невъзможност, на този етап, археолозите ще продължат своите проучвания на изток, разкривайки новооткрития площад, за да може след година да има конкретен научен резултат за връзката между вече откритата Принципия и инфраструктурата в централната част на крепостта.

Кънев акцентира и на друг интересен феномен - фактът, че разрушените зидове, вероятно при пожар, не се поправят, както е навсякъде, а до тях се строи втори зид. Дори и в късната античност строителството е много скъпа инвестиция, което още веднъж потвърждава тезата, че тук са живели богати хора и този административен център е бил изключително важен за региона. В тази обстановка трудно се вписва войнишки гарнизон.

По-интересните находки през настоящия сезон са: камбана, сребърен пръстен, както и рамена от амфора с гръцки букви, токи, ножове, шпора и др.

Обощавайки досегашните резултати явно, че „първоначално на този нисък връх, в меандрите на местността „Балък дере“ и Арда, е имало изградено езическо светилище от античността. След разгрома на император Валент на 9 август 378 г. край Адрианопол и унищожаването на административния център във вила „Армира“, управлението на района през късната античност се премества тук“, припомня Ивайло Кънев.

От началото на разкопките Ивайло Кънев събира прашинка по прашинка доказателства за съществуването на антично светилище на „Балък дере“. Археолозите са открили много артефакти като мраморна колона от 2-3 в. с фрагмент от надпис на древногръцки език, който се посвещава на божество, чието име започва с буквата „А“. Според Кънев това може да е светилище на Аполон или Асклепий, сравнимо по значимост с най-големите култови центрове през Античността.

Тазгодишното проучване отваря нова страница в изследването на „Балък дере“ – разкриването на истината за богат късноантичен град, смята ученът. Той е убеден, че при следващите разкопки ще попаднат и на надписа с името на този административен център.

„Имаме достатъчно податки и от епохата на Рим – монети, керамики, надписи. Площта е над 10 декара с два метра културен пласт. Това е огромна изкопна дейност. За 10 години сме проучили 2-3 %. Ще се копае на това място още 50-60 години“, предсказва Кънев.

Ученият се надява в скоро време да има нормална пътна инфраструктура към „Балък дере“ с указателни табели, за да може лесно хората да стигнат до запазените останки от древната улица, площад, Принципия, дворове. Археолозите са организирали обекта да се поддържа целогодишно, за да се намалят щетите от времевите разрушения, за да се дочака проектът за пълна консервация и реставрация. За да блесне перлата на Източните Родопи!


Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Чудесно

    8 2 Отговор
    Само колко много неща не знаем или просто не ни е дадено сега да ги узнаем......

    Коментиран от #4

  • 2 инди овч

    1 4 Отговор
    Само да не изкарате откритието по значимо от гробницата на цар Тут.
  • 3 бракониер

    3 4 Отговор
    Дали има много риба в това дере?
  • 4 Виталия

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "Чудесно":

    Да за Аполон става въпрос. Трябва да открият и нещо свързано с Деметра?!
  • 5 Маde in BG

    8 1 Отговор
    Да ,ние българите сме велика вековна културна нация ,та затова и гледат да ни мачкат всички "велики"сили ,като доста им се отдаде това през писледните трийсетина години под управлението на предатели политици! Дано имаме повече не травмирани БГмозъци от народа останали през тези разпадащи се години за Българското битие !
  • 6 Ники

    11 0 Отговор
    "...рамена от амфора с гръцки букви..."
    Гърците никога не са създавали писменост, само са добавили няколко букви към съществуващата писменост, която заварват вече създадена на Балканите при идването си от северна Африка! Така поне твърдят хронисти и летописци. Няма исторически извор, който да споменава дори "създаване на писменост от гърци", но затова пък твърдят, че "Орфей е изнамерил буквите", а Орфей не е грък! Всъщност писменост на Балканите има много време преди това (виж линеар А и линеар Б) от о.Крит и не само. Интересно е, че могат да бъдат разчетени чрез Глаголицата и да бъдат преведени, с помощта на старобългарския език!

    Коментиран от #7

  • 7 Асен Милев

    4 0 Отговор

    До коментар #6 от "Ники":

    Точно, това не са "гръцки букви", а финикийски. Гърците не са създали нищо.Гръцката архаична азбука не е оригинална, а е заимствана почти 1 към 1 от финикийската.

    Коментиран от #8

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Ники

    7 0 Отговор
    За Кадъм се твърди, че е финикийски благородник, който въвежда азбуката в Европа. Проблемът обаче е в това, че родът на този човек е по-скоро трако-пеласгийски, а не принадлежащ на Ориента.

    Сестрата на Кадъм носи името Европа, а баща им е наречен Агенор, т.е. той носи тракийско име. Идвайки в земите на Гърция, която тогава е носила името Пеласгия, Кадъм основава Тива. Кадъм е баща на Земела – тракийска богиня, чието име езиковедите тълкуват със стблг. землiа-земя. Земела от своя страна е майка на най-известното тракийско божество –Дионис.

    Европа -сестрата на финикиецът Кадъм ражда властващите на остров Крит благородници Минос, Сарпедон и Радамант. И трите имена са чужди на народите на Ориента, а и крито-минойската култура е създадена от балкански поселници според проф. Б.Хрозни.
    Това е цитат от статия на sparotok 2014/03/20