11 Февруари, 2023 17:30 1 406 9

Световна премиера на Украинска рапсодия с Людмил Ангелов и Кристиан Александров

  • софийската филахрмония-
  • кристиан александров-
  • канада-
  • людмил ангелов-
  • пианист-
  • концерт-
  • зала българия

На 23 февруари Софийската филахрмония посреща българският диригент Кристиан Александров, който развива кариерата си в Канада и обичания български пианист Людмил Ангелов

Световна премиера на Украинска рапсодия с Людмил Ангелов и Кристиан Александров - 1
Снимка: Софийска филхармония

На 23 февруари Софийската филахрмония посреща българският диригент Кристиан Александров, който развива кариерата си в Канада и обичания български пианист Людмил Ангелов. Те ще представят Украинска рапсодия за пиано и оркестър отАлександър Розенблат (световна премиера) и Вариации по тема на Паганини за пиано и оркестър от Витолд Лютославски. Във втората част на вечерта ще звучи Симфония №11 от Дмитрий Шостакович.

“Удивително красивите и „жизнерадостни” украински мелодии винаги са привличали вниманието ми и са вдъхновявали желанието ми да пофантазирам с тях. Първите скици на „Украинска рапсодия” са направени преди 6-7 години. А абсурдната и трагична политическа
ситуация след 24 февруари 2022 г. ме подтикна и за няколко месеца завърших работата си.
Дълбоко съм убеден, че когато „пушките говорят, музите не само мълчат”, а „крещят”, защото само културата оправдава присъствието на човека като вид на нашата планета.” - казва Александър Розенблат за своята творба, която ще прозвучи за първи път в зала „България“.

Световна премиера на Украинска рапсодия с Людмил Ангелов и Кристиан Александров
Снимка: Софийска филхармония

Маестро Кристиан Александров е музикален директор и главен диригент на симфоничния оркестър Kindred Spirits в Торонто (Канада), музикален директор на Международната Музикална Академия в Торонто, артистичен директор на Фестивала за Съвременна Музика в Маркам (Канада) и артистичен директор на Международния Музикален Конкурс в Торонто. Кристиан Александров е дирижирал Internationale Bach-Collegium и Gächinger Kantorei в Щутгарт (Германия), Симфоничния Оркестър в Кайро (Египет), Симфоничния Оркестър и Хор на Хонг Конг, Симфоничния оркестър на Националното Радио и Телевизия в Молдова, Филхармоничния оркестър „Лютославски“ и Филхармоничния оркестър „Малавски“ в Полша, Оркестърът на Операта на Монреал (Канада), Симфоничният оркестър на Кралската Музикална Консерватория в Торонто, Камерния оркестър на Оуквил, Симфоничния оркестър на Гуелф, Филхармоничния оркестър на Етобико, Симфоничния оркестър „Моцартеум“ в София (България).
Работил е с международно известните диригенти Шарл Дютоа, Густав Майер, Марин Алсоп, Хелмут Рилинг, Джон Морис Ръсел, Нурхан Арман, и Дейвид Аглер и др. Кристиан Александров е дирижирал в концертни зали в Европа, Канада и Близкия изток, между които: залата „Рой Томпсън“, Центъра за Сценични Изкуства „Сони“, залата „Еторе Мацолени“ и залата „Глен Гулд“ в Торонто, Lieder Halle в Щутгарт, операта в Кайро, Концертната зала на Хонг Конг и др.
Маестро Александров е дирижирал канадски и световни премиери на нови творби от Джон Уилямс, Гари Кулеша, Брайън Кърънт, Лариса Кузменко, Даниел Фридман, Кевин Лау, Джеймс Кембъл, Константин Каравасилис, Хедър Шмит, Чан Уинг-Уа, Уернер Чан, Ерик Крийм. Дирижирал е също така премиерата в Канада на творбата „За върби и брези“ от международно известния композитор на филмова музика Джон Уилямс и световната премиера на Концерт за арфа и оркестър от Джеймс Кембъл. През 2017 г. маестро Александров дирижира разпродаден концерт в 3200-местния Център за сценични изкуства „Сони“ в Торонто с творби от композитора – носител на наградата Оскар А.Р. Рахман.

През 2019 г. маестро Александров е избран за Артистичен директор на Международния музикален конкурс в Торонто – благотворителна организация с мисия да предоставя възможности на млади музиканти да изпълняват, дирижират и творят музика, като същевременно получават професионално ръководство от водещи експерти в Университета в Торонто, Университета в Йорк, Симфоничния оркестър на Торонто, Канадската опера, Националния балет на Канада, Кралската музикална консерватория и музикалния колеж „Глен Гулд“.

Маестро Александров е член на Асоциацията на симфоничните оркестри в Канада, на Американската федерация на музикантите, на Американската лига на симфоничните оркестри, Гилдията на диригентите, Обществото „Глен Гулд“ в Канада, и Обществото по международни културни отношения в Швейцария.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Поредните тъпотии

    19 2 Отговор
    от някакви т които явно се чувстват в шеста глуха линия и по някакъв начин се опитват да блеснат.
    Аз пък ще поставя операта
    ,, Украинска рапсодия.....и краят на една излъгана наивна нация.

    Коментиран от #9

  • 2 ТаУмВзе

    11 1 Отговор
    Изпълнението на Вагнер е перфе! Уж културата си бичи окраинско наци.
  • 3 Вагнер

    11 1 Отговор
    Тая рапсодия я изпълнявам всеки ден.
  • 4 Адам Хилтън

    13 0 Отговор
    А инуитска рапсодия ще има ли - местните племена които Канада още избива, за тях музика няма ли?
  • 5 Митю

    5 0 Отговор
    Е това е Халтура,честито...
  • 6 Крис

    4 0 Отговор
    Да не забравите да поканите зеленски!!2438
  • 7 аааааааа

    3 0 Отговор
    ма как не ви е срам това е от руския композитор Александър Розенблат
  • 8 Павел пенев

    3 0 Отговор
    Става въпрос за Неонацистка рапсодия. Скоро ще звучи последния акорд.
  • 9 Моряка

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "Поредните тъпотии":

    Ама те не са нация.А изкуствени нацисти.А половината са си чисти руснаци,част от тях пък поукраинчени от 30 годишен разродителен процес.