Last news in Fakti

3 Юли, 2015 21:59 1 400 0

Бизнесът и синдикатите срещу Петър Москов

  • бизнес-
  • синдикати-
  • реформа-
  • болници-
  • приватизация-
  • петър москов
Здравното министерство няма да изтегли законопроекта, предвиждащ възможност за приватизация на лечебните заведения, а ще се търси вариант това да отпадне между първото и второто му четене в парламента. Това стана ясно от думите на заместник-министър Ваньо Шарков и на вицепремиера Ивайло Калфин, по време на днешната тристранка, свикана с цел обсъждане на спорния законопроект. 

Бизнесът и синдикатите се възмутиха от това, че промените, свързани с приватизацията, са били вмъкнати в последния момент, без да бъдат съгласувани с тях. Законопроектът предвижда и създаване на Национална здравна карта, която да определи нуждата от лечебни заведения в отделните райони на страната. От КНСБ поискаха налагане на едногодишна забрана върху разкриването на болници, докато бъде подготвена тази карта, отбелязва радио "Дарик".

Работодателите посочиха няколко слабости на предложения от здравното министерство законопроект, като липсващото задължение на болниците да представят документ за задлъжнялост при сключване на договор със здравната каса, както и липсата на изискване един лекар да може да работи само в една болница, финансирана с обществени пари. 

Григор Димитров от Стопанската камара акцентира и върху правилата за печалбата на болниците. „За нас е недопустимо организации, които работят с публичен ресурс, т.е. с нашите здравни вноски в случая, да формират печалба. Те трябва да работят на принципа „но профит”. Т.е. всичко онова, което се дава от здравни вноски, да бъде използвано за лечението на осигурените лица”, заяви той. 

Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов поиска едногодишна забрана за разкриване на нови лечебни заведения след влизането в сила на законопроекта.

„Точно заради факта, че Касата формира дефицит от това постоянно бълване на нови лечебни заведения и дейности, без да се отчита необходимостта, нека се въведе едногодишен мораториум върху даването на такива разрешения. Докато влезе здравната карта, след това нещата ще се канализират”, обясни д-р Кокалов.

Според заместник-здравния министър д-р Ваньо Шарков няма нужда от такъв мораториум. „Ако отново направим някакъв мораториум, считайте, че след година и половина няма да имаме национална здравна карта”, категоричен беше той. 

Видимо подразнен от поредното отсъствие на здравния министър от заседание на тристранката, д-р Иван Кокалов заяви: „Мисля, че министърът прекалява с отношението си към Националния съвет за тристранно сътрудничество и аз го определям като отношение към социалния диалог”. 

От КНСБ отново се обявиха за запазване на мораториума върху приватизацията на лечебните заведения.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА