В края на краищата, противно на всеобщото мнение, се оказва, че лятото е жестоко и враждебно.
Ново проучване върху стреса, проведено сред студенти по медицинаустанови, че нивата на "стресовият хормон", известен като кортизол, се повишават заедно с покачването на температурите през летните месеци. Казано иначе, хората са подложени на по-голям стрес и напрежение когато навън е горещо, отколкото когато е студено.
Изследователите от Познанския университет в Полша, провели редица тестове, за да проследят промените в нивата на кортизола — хормон, който се освобождава в кръвта в отговор на стрес и спомага за регулирането на кръвната захар и солта в различни периоди от годината.
Те взели проби от слюнката на студенти по медицина в два последователни дни от лятото и направили същото в два последователни зимни дни.
Пробите били събрани през точно 24-часов интервал, за да се отчетат ежедневните колебания в нивата на кортизола, които обикновено са по-високи сутрин. След като изследвали пробите, учените открили, че участниците в проучването са имали по-високи нива на кортизол през лятото.
Доминика Каникоска, водещ автор на изследването, заяви, че са необходими още изследвания в тази област, но получените от нея и екипа ѝ резултати, се оказали изненадващи.
"Въпреки всички наши познания за сезоните и начина, по който те се отразяват на животните, все повече изследвания показват, че те са свързани и с хората и начина им на поведение", разказва тя.
Откритието „противоречи на традиционното схващане за натоварването на напрегнатата зима и спокойствието на релаксиращото лято“, заявяват учените от Познанския университет.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Медикус Булгарикус
09:49 30.04.2018
2 крюшо
10:07 30.04.2018