Със сигурност на повечето от нас се случва, поне веднъж на ден да кръстосаме краката си,. докато четем книга, работим в дома или офиса, докато сме седнали на дивана, возим се в градския транспорт или в много други ситуации. Може би това е така, защото за мнозина тази поза е изключително удобна, но истината е, че тя носи много последици след себе си.
Какви са те?
Коко Ковачев се занимава активно с кинезитерапия почти 20 години. От 2015 година задълбочава работата си в приложната кинезиология. През 2019 година създава методът “Active sitting” и първата в България цялостна програма за Физическа и емоционална трансформация (ФЕТ), базирана на приложна кинезиология. Той споделя, че комплекс от упражнения могат да благоприятстват за човешкото физическо и психическо здраве, особено ако се изпълняват всеки ден, а ако се отучим от няколко вредни пози в ежедневието си, то със сигурност ще се чувстваме по-добре и голяма част от болките в тялото ще изчезнат.
Кинезиологът разказва, че една от най-често срещаните пози, която хората използват в седнало положение, е именно тази с кръстосани крака. Особено през последните две години, когато все повече от нас работят от домовете си и физическата ни активност е ограничена. Както вече споменахме може би е много удобна, но какви са рисковете и последиците, които носи със себе си?
Първият недостатък на тази поза е, че когато сме седнали в нея поставяме тялото си в странична позиция и по този начин усукваме/извъртаме една от тазовите си кости. Тъй като тазът е основата, поддържаща гръбнака, тази позиция упражнява неправилен натиск върху гърба и врата. Колкото повече се седи с кръстосани крака, толкова повече напрежение/натиск се упражнява върху гръбнака. Почти сигурно ще предизвикаме болки в гръбнака и врата. Това е само един от множеството резултати, които предизвикват кръстосаните крака. Те могат да предизвикат разширяване на вените и много други проблеми. Също така кръстосването на краката притиска главния нерв, който минава под коляното от външната страна на крака. Този натиск може да предизвика изтръпване и временна парализа на някои мускули в крака и стъпалото, така че да не можем да раздвижите ставите си. И въпреки че това чувство е временно, постоянното седене с кръстосани крака може да предизвика притискане на нервите, което води до продължително изтръпване в краката. Основната причина за седене в тази позиция е слабост и неправилна работа на седалищните мускули. Когато си кръстосаме краката един върху друг изкуствено стабилизираме таза. Затова ни е удобно в тази поза и може да седим дълго време.
Коко Ковачев препоръчва да избягваме седенето в тази поза, независимо колко удобна ни се струва заради всички гореизброени лоши последици, които носи.
За да го направим и да ни е удобно може да балансираме работата на мускулите с няколко упражнения от лечебната гимнастика Актив Ситинг и да подобрим стойката си.
Упражнения за правилна стойка и справяне с последиците от кръстосването на краката:
Упражнение за твърдата мозъчна обвивка
Сядаме удобно на стола с изправен гръб
Обхващаме с длан долната част на ребрата, а с другата ръка обхващаме бузата с палец покрай ухото.
Завъртаме леко главата в посока на срещуположното рамо.
Вдишваме дълбоко, задържаме дъха и започваме да пружинираме и прибутваме с двете длани ребрата и главата.
Издишваме, задържаме дъха и отново пружинираме с двете длани.
Изпълняваме 3-4 движения за всяка от двете фази(вдишване и издишване).
Повтаряме цялото упражнение на другата страна със смяна на ръцете.
Ефекти: Упражнението повлиява болки в кръста, раменете и врата.
Упражнение “масажиране на скалпа”
Начин на изпълнение: разтриваме с кръгови движения точките на челото и продължаваме нагоре с обработка на скалпа, задържаме там, където има по-силна болезненост, време за обработка 10, 20 секунди.
Ефект: отпуска спазма и напрежението на мускулите на главата, засилва кръвообращението, намалява стреса.
Упражнение за активиране на коремния мускул
Поставяме пръсти на слънчевия сплит, след което леко ги прибутваме под ребрата. Преместваме пръстите 2,3 см. настрани, по хода на ребрата, на следващата точка и прибутвате пръстите отново под ребрата. Продължаваме до края на ребрата. Задържате на всяка точка около 3,4 секунди.
Ефект: отпуска се напрежението в коремната област, намалява се напрежението в кръста.
Точка активираща седалищния мускул
Поставяме юмрук под нивото на кръста, леко отстрани, на нивото на горната част на джоба на дънките/ панталона.
Масажираме точката с юмрук 10 секунди.
След разтриването на точката започваме да потупваме с юмрук в зоната от външната част на седалището до средата на таза(сакралната кост)
Повтаряме от другата страна.
Ефекти: Активира седалищните мускули укрепващи таза и кръста.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Така е! Лежането по
08:29 16.04.2022
2 УСА боклук
08:31 16.04.2022
3 Жоро
08:34 16.04.2022
4 Веселяк
08:37 16.04.2022
5 позиция
Коментиран от #6
10:13 16.04.2022
6 мечо
До коментар #5 от "позиция":
проветриава се шундрата11:01 16.04.2022
7 С отворени крака
13:19 16.04.2022