Last news in Fakti

12 Октомври, 2022 15:56 5 782 3

Пилот показа как се каца на най-трудната писта в света (ВИДЕО)

  • самолет-
  • кацане-
  • писта-
  • бутан

Ивицата за кацане е не само тясна, но заобиколена и от пищна и опасна природа

Пилот показа как се каца на най-трудната писта в света (ВИДЕО) - 1
Снимка: Shutterstock

На видео, което ще ви накара да затаите дъх, се вижда пилот, който си проправя път през планинска долина над покривите на къщи, за да кацне на писта, смятана за най-предизвикателната в света. Само няколко десетки пилоти имат лиценз да кацат със самолетите си на летище Паро в Бутан - малка ивица, която минава под извисяващите се Хималайски планини, пише pochivka.blitz.bg.

Смята се, че това е най-трудната търговска писта в света за кацане, поради екстремната среда, която я заобикаля, и нейния размер.

Летището е на 2224 метра над морското равнище, което изглежда високо, докато не осъзнаете, че върховете около него се простират на почти 5500 метра във въздуха.

Пилотите трябва да си проправят път през тези каменисти кули и над вълнообразния каменен под отдолу, като се издигат и спускат, докато следват долината.

Видеозапис на спускането предоставя изглед от пилотската кабина на търговски самолет, докато пилот и втори пилот се движат по този път. В продължение на повече от две минути те се влачат надолу по долината, като се държат само на няколкостотин метра над селата и градовете под тях.

Те правят това без помощта на радар поради планините, което означава, че за спускането пилотите трябва да разчитат единствено на собствените си очи, като използват научени маркерни точки в пейзажа, съобщава Simple Flying.

Освен пейзажа, който често води до отмяна на полети поради образуването на мъгла и облаци, което прави навигацията невъзможна - пилотите трябва да внимават за комини и електрически кули. Ако времето е добро и подходът е успешен, капитаните все още трябва да се справят с внезапното появяване на пистата.

За разлика от повечето писти за кацане, които позволяват на пилотите да изравнят самолета си от няколко мили, тези, които се приближават до Паро, имат само секунди, след като заобиколят ъгъла на планината.

Във видеото пилотът може да се види как обикаля терена вдясно, преди да завърти самолета си наляво, привеждайки го в съответствие с асфалта, докато бързо се спуска. Той задържа кацането, спирайки самолета, преди края на 2265-метровата писта да ги настигне.

За сравнение, северната писта на Хийтроу е дълга 2902 метра, докато тази на Бирмингам е 3660 метра. Само две авиокомпании летят до международното летище Паро - държавният превозвач Drukair и частната Bhutan Airlines. В техните редици само шепа пилоти са сертифицирани да кацат в Паро.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 21 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Вили Месершмидт

    13 1 Отговор
    Браво! Майсторчета! Едно уточнение: на GPS- а не му влияе терена и може да се използва
  • 2 ГОЛАТА ИСТИНА

    10 0 Отговор
    На изброените по-горе летища , кацат трансатлантически самолети от клас++ . На въпросното летище кацат двумоторни самолети. Сравнения на дължината на пистите е глуповата.
  • 3 един от многото

    8 0 Отговор
    Веднага е получил предложение за пилот в Колумбия!