2 Февруари, 2023 12:57 2 819 5

Защо всички остаряваме различно?

  • стареене-
  • гени-
  • начин на живот-
  • възраст-
  • старост

Гените или начинът на живот определят как ще посрещнем старостта?

Защо всички остаряваме различно? - 1
Снимка: Shutterstock

Човечеството от хилядолетия си задава въпроса „Защо хората остаряват различно?“. Може би откакто сме се научили да броим годините си и да ги сравняваме с тези на съседа, приятели, братя, сестри и пр. До отговора ни приближава носителката на Нобелова награда в областта на стареенето д-р Елизабет Блекбърн и съавторът ѝ здравният психолог д-р Елиса Епъл, пише Блиц.

Едното крайно мнение е, че процесът на остаряване е предопределен от природата и че това е нещо, което не зависи от нас.

Още древните гърци са дали живот на тази хипотеза чрез мита за мойрите – три възрастни жени, които се суетят около бебето в деня на неговото раждане. Първата мойра преде нишка; втората мойра отмерва дължината на тази нишка, а третата я прерязва.

Животът ти се определя именно от дължината на нишката. След като мойрите си свършат работата, съдбата ти е предрешена.

Идея жива и до днес, макар и с по-научна обосновка

Според последните научни дискусии по въпроса за наследствеността здравето зависи най-вече от гените. Около люлката ви най-вероятно не са се навъртали мойри, но генетичният код по-прецизно определя какви са рисковете от сърдечносъдови болести, рак, както и общата продължителност на живота още преди раждането.

Може би дори без да го осъзнават, много хора вярват, че наследствеността е единственият фактор за стареенето. Ако трябва да обяснят защо един човек остарява значително по-бързо от друг, те биха казали следното: „Всичко е в ДНК-то.“; „Има лоши гени.“

Убеждението, че „гените са нашата съдба“, разбира се, не е единствената възможна версия. Можем уверено да отбележим, че качеството на нашето здраве се определя също и от начина ни на живот. А това се отразява съответно и върху продължителността на живота и качеството му в по-напреднала възраст.

В днешно време все повече хора смятат, че заобикалящата ни среда е по-важна от наследствеността и че навиците играят много по-съществена роля от гените.

Кое е по-определящото? Наследствеността или средата? Гените или начинът на живот?

Всъщност и двете са изключително важни, но още по-важно е взаимодействието помежду им. Човек се ражда с определен набор от гени, но начинът на живот може да повлияе на проявата на тези гени. В някои случаи факторите от жизнената среда могат да задействат или блокират изявата на гените.

Както казва изследователят Джордж Брей, „Гените зареждат оръжието, а средата, която ни заобикаля, дърпа спусъка.“

Една напълно различна идея за вашето здраве и остаряване...

Молекулярният биолог д-р Елизабет Блекбърн и здравният психолог д-р Елиса Епъл в книгата „Ефектът на теломерите“ предлагат едно революционно и напълно ново разбиране на процесите на стареене и на човешкото дълголетие и здраве.

Те откриват, че свързващото звено между наследствеността и начина на живот, между ума и тялото, са окончанията на нашите хромозоми – теломерите.

Теломерите се оказват онзи скрит механизъм, който обяснява защо и по какъв начин се изчерпват ресурсите на организма, а тяхната дължина определя колко дълго ще се наслаждаваме на изпълнен с енергия здраве и живот.

В книгата авторите по един достъпен начин правят дисекция на здравето до клетъчно ниво, за да ни демонстрират как изглежда преждевременното клетъчно остаряване и какви щети може да нанесе на тялото. И най-важното – те ни показват не само как да избягваме този процес, но и как да го обърнем в обратната посока.

Смайващото откритие

Смайващото откритие, което правят те и редица други учени, е, че теломерите всъщност могат да се удължават, т.е. стареенето и свързаните с него болести и неразположения е динамичен процес, на който може да се влияе.

И в края на краищата остаряването може да се ускори или забави, дори да се обърне, защото теломерите не просто изпълняват командите, подавани от нашия генетичен код.

Оказва се, че теломерите ни слушат. Те поглъщат всяка инструкция, която им даваме със своя начин на живот.

Така на практика те може да ускорят или да забавят процеса на клетъчно стареене.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 В огледалото

    8 0 Отговор
    Защото носим различни гени. Наблюдавам себе си и такива около мен и установявам, че аз се променям скокообразно и в добра и в лоша посока, за малък период от време, а има други, които сякаш са от камък, остават си еднакви откак ги познавам.

    Коментиран от #2

  • 2 джими

    10 0 Отговор

    До коментар #1 от "В огледалото":

    ами то остаряването си е според зависи - да не говорим, че може да остарява едно, а друго не, при един и същ човек. Има мъже сексуално активни и на 80, аз съм на 48 и вече ми е трудно, обаче пък нямам нито един бял косъм. Познавам хора на по над 70, които помнят всеки телефонен номер и не записват в указателя нито един, но пък са с по два-три инфаркта, стендове и още куп заболявания, свързани с възрастта. Имам роднина на 95, пие по кило винце, често и ракийка, никаква физическа активност, мозъка му обаче сече и въпреки, че вече трудно вижда, чете вестници и книги.
  • 3 глоги

    1 0 Отговор
    д-р Елизабет Блекбърн и съавторКАта ѝ здравнАТА психолоЖКА- д-р Елиса Епъл.- пише автор от "Блиц".
  • 4 надарена кака

    9 0 Отговор
    Остаряваме различно,защото имаме различен метаболизъм в организма си. При едни е по-бърз,а при другите е по-бавен. Зависи от здравето ни също,от психиката,кой какво е преживял,заболявания,болежки,пушилки,пиенета на алкохоли разни и други условности.
  • 5 Простата истина

    15 0 Отговор
    Истината е, че хората остаряват така, както живеят. Ако ги изпълва единствено злоба, завист, невежество, тъпота, остаряват още на 29-30 години. И лицето, изражението им го показва.
    Ако са красиви и отвътре - красотата им си личи. И всички искат да са като тях.