Предпочитаният алкохол може да разкрие дали човек живее здравословно, като почитателите на бирата по-често не спазват здравните препоръки от хората, пиещи вино или концентрати. Изводът е на американски учени, цитирани от ЮПИ.
Изследователите установяват, че пиещите бира се хранят по-некачествено, по-малко активни са и по-често пушат от тези, които пият вино, концентрат или комбинация от тях.
Тези фактори, свързани с начина на живот, могат да имат голямо значение за здравето на хората, които вече пият твърде много и рискуват да получат чернодробно заболяване, казва водещият автор на изследването д-р Маделин Новак от Училището по медицина в Тулейн.
"Прекомерната употреба на алкохол е водещата причина за цироза в САЩ, а свързаната с метаболитна дисфункция стеатозна болест на черния дроб бързо се увеличава", добавя Новак.
"Двата вида чернодробни заболявания често съществуват едновременно и промените в начина на живот са от ключово значение за управлението и предотвратяването на тези състояния, като се започне с разбирането на връзката между употребата на алкохол и лошото хранене", добавя Новак в съобщение за медиите.
Research indicates that the type of #alcohol consumed affects dietary choices, with beer drinkers scoring lower on #diet quality than wine or liquor drinkers.@htTweets https://t.co/miSqoSzp5J
— HT Lifestyle (@htlifeandstyle) November 14, 2024
За целите на проучването учените анализират данни от национално изследване на повече от 1900 пълнолетни американци, които пият алкохол. Респондентите са отговорили на подробни въпроси за хранителните си навици.
Около 39 процента са посочили, че пият само бира, 22 процента - вино, 18 процента - концентрат и 21 процента - комбинация от различни видове алкохол, съобщават изследователите.
Нито един от пиещите алкохол не се е доближил до резултата от 80 точки, който се счита за показателен за здравословно хранене в 100-точковия американски индекс на здравословното хранене.
Пиещите само бира са получили най-нисък резултат от 49 точки, пиещите вино - 55 точки, а пиещите алкохол и различни напитки - почти 53 точки, уточняват изследователите.
Почитателите на бирата също така отчитат най-висок общ дневен калориен прием и най-ниско ниво на физическа активност.
Разликите в храненето може да се дължат на това какви храни са предпочитани към различните видове алкохол, казва Новак.
Към бирата често се сервират високовъглехидратни храни с малко фибри и преработено месо. Виното обаче се съчетава с ястия с месо, зеленчуци и млечни продукти.
Възможно е различните храни да предизвикват желание за определен вид алкохол. Например пържени и солени храни да предразполагат към предпочитане на бира пред вино или концентрат.
Съобщение за изследването е включено в програмата на годишната среща на Американската асоциация за изследване на чернодробните заболявания.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Някой си
Коментиран от #5
12:10 17.11.2024
2 име
12:16 17.11.2024
3 Пипи
12:45 17.11.2024
4 СЗО
1. Американците имат слаби черни дробове
2. Мога да продължавам да си пия ракията без притеснения.
13:07 17.11.2024
5 РЕАЛИСТ
До коментар #1 от "Някой си":
Голямо заблуждение. Изследваха домашната ракия и откриха метилов алкохол в количества , каквито и в най-долнопробната купешка ракия няма. До казаните с ракия трябва да лепят и некролозите.Коментиран от #6
13:13 17.11.2024
6 А какъв опит
До коментар #5 от "РЕАЛИСТ":
Имаш във варенето , печенето на ракия? В кои фази се отделя най-много метилов алкохол? Каква е летливостта на метиловият алкохол и как се постига намаляването на метила, знаеш ли? Кога , при колко алкохолни градуса, се спира събирането на дестилата, за да няма в него метил, а?Коментиран от #7, #9
13:31 17.11.2024
7 Мдаа
До коментар #6 от "А какъв опит":
Имам доволно опит във варенето на ракия, но това не променя нищо - хората масово не знаят за какво става дума, често правят грешката да държат отечката с метилов алкохол за медицински цели, и след това някой по погрешка го опуква, или просто недобросъвестни "казанджии" правят каквото си искат.Отделно, методите за контрол при индустриалните производства са в пъти по-надеждни от меренето "на око" случващото се при домашното произовдство.
Домашния алкохол (не само ракията) е може би най-опасния алкохол.
Коментиран от #11
13:41 17.11.2024
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 РЕАЛИСТ
До коментар #6 от "А какъв опит":
Въобще не ме интересува. Вярвам на учените и тези , които са правили изследването. Не съм технолог от Хранително-вкусовата в Пловдив, но имам доста приятели. Пий си квото искаш, но не карай другите да се тровят.Коментиран от #10, #15
14:28 17.11.2024
10 Каквото и да ти говорят,
До коментар #9 от "РЕАЛИСТ":
Знай, че става въпрос за пари…14:44 17.11.2024
11 асд
До коментар #7 от "Мдаа":
Имаш право на повторна или поредна дестилация, ако не си доволен с крайния продукт.Отделно при промишленото производство изобщо не са и чували за дестилация на естествени суровини, щото излиза много скъпо.
В основата на качествения алкохол е избора на добра суровина. НИКОЙ не го прави. Никой не си позволява да капризничи от какво ще вари защото в индустрията това ще генерира космически загуби за предприятието (отделно, че производството на алкохол в страната е монопол).
Единствено някой дядо може да си позволи да избира какво вари, защото той ще го прави за традицията, а не за печалба.
Коментиран от #12
15:07 17.11.2024
12 Мдаа
До коментар #11 от "асд":
На какво "имаш право" (не знам, кой ти го дава това "право" повечето казани са напълно незаконни, а дори и тези, които са законни рядко се държат като предприемачи) няма нищо общо с написаното от мен. Ти лично няма начин да установиш има ли няма метил в крайния продукт (освен ако не го занесеш в лаборатория) ако приемем, че говориш за "сварената" ракия която ти изкарва.Коментарите ти може да засягат някой гаражен "производител" защото дори тези, които не използват нормална дестилация на плодове, ползват спирт за "производството", който също е дестилат, и някой би казал, че е доста по-безопасен поради произхода му.
Отделно, ПОВЕЧЕТО нормални хора си купуват качествен ИСТИНСКИ алкохол - вина, концентрати и бира. Такъв, който се прави от съответните натурални съставки. И не струва жълти стотинки. Не знам как реши, че някой ще фалира, само защото ползва истински суровини. Производителите на качествен алкохол искат и съответните пари - не само, че не фалират, но и печелят доста добре. Алкохолът е продукт с много висока добавена стойност.
Коментиран от #13
15:17 17.11.2024
13 Асд
До коментар #12 от "Мдаа":
Да отидеш да се удавиш в Дунава ли?Яко зле си брат!
Технологията ми позволява да дестилирам крайния продукт n-брой пъти.
Отделно, това че ти не можеш да премериш нивата на метила, говори само колко си скопен.
А за печалбите не ме обяснявай, изкарвам си достатъчно от продукта.
Да правиш заключения за останалите на база своите възможности е доста често срещано напоследък, така че споко-един от многото си.
15:33 17.11.2024
14 А сега де
15:56 17.11.2024
15 Този коментар е премахнат от модератор.