Last news in Fakti

12 Февруари, 2023 14:42 2 296 10

Пръстен около миниатюрна планета изуми астрономите

  • планета-
  • космос-
  • астрономи-
  • пръстен

Образуването на пръстена озадачи астрономите и преобърна досегашните им разбирания

Новооткрит пръстен около миниатюрна далечна планета отвъд орбитата на Плутон, кръстена Куаоар на бога на сътворението в митологията на северноамериканските индианци, изненада астрономите, съобщава Ройтерс.

В сряда изследователи съобщиха, че са открили пръстен около Куаоар, подобен на този около планетата Сатурн. Пръстенът около Куаоар обаче противоречи на сегашното разбиране за това къде могат да се образуват такива пръстени. В случая се намира много по-далеч, отколкото сегашното научно разбиране допуска, пояснява БТА.

Разстоянието на пръстена от Куаоар го поставя на място, където според учените частиците му би трябвало лесно да се скупчат и да образуват луна, а не да останат като отделни компоненти в пръстеновиден диск.

„Открихме пръстен там, където не би трябвало да е възможно да съществува“, каза астрономът Бруно Моргадо от Обсерваторията Валонго и Федералния университет на Рио де Жанейро в Бразилия, ръководител на изследването, публикувано в сп. „Нейчър“.



Открит през 2002 г., космическият обект Куаоар е предложен за планета джудже, но все още не му е официално присъден този статут от Международния астрономическия съюз, научната организация, занимаваща се с подобни въпроси.

Диаметърът му от около 1110 км представлява една трета от този на земната луна и е наполовина на диаметъра на планетата джудже Плутон. Той има малка луна, наречена Уейуот - на сина на Куаоар в митологията, с диаметър170 км, която обикаля извън пръстена.

Миниатюрната планета Куаоар се намира в отдалечен регион, наречен пояс на Кайпер, на разстояние около 43 пъти по-голямо от това на Земята до Слънцето. За сравнение, Нептун, най-отдалечената „нормална“ планета, обикаля около 30 пъти по-далеч от разстоянието от Земята до Слънцето, а джуджето Плутон - около 39 пъти по-далеч.

Пръстенът на Куаоар е забелязан с помощта на космическия апарат на Европейската космическа агенция - орбиталния телескоп "Хеопс", чиято основна цел е да изследва планети извън нашата Слънчева система. Наблюдаван е и с наземни телескопи.

Пръстенът, представляващ нееднороден диск, съставен от обвити с лед частици, се намира на около 4100 км от центъра на Куаоар, а диаметърът му е около 8200 км. За разлика от всеки друг известен пръстен около небесно тяло, този на Куаоар се намира извън така наречената граница на Рош. Тя се отнася до разстоянието от всяко небесно тяло, притежаващо осезаемо гравитационно поле, в рамките на което приближаващ се обект ще бъде разкъсан. Космически материал в орбита извън границата на Рош, се очаква да се „сглоби“ в луна.

Сатурн има най-голямата система от пръстени в нашата Слънчева система. Другите големи газови планети - Юпитер, Уран и Нептун – също имат пръстени, макар и не толкова впечатляващи. Всички те се намират в границите на Рош.

Но как пръстенът на Куаоар може да не спазва това правило?

„Обмислихме някои възможни обяснения: например, че пръстенът е изграден от отломки от разрушителен удар на небесно тяло в Куаоар – тогава той би могъл да оцелее за известно време, но пък вероятността да го наблюдаваме точно в този момент е изключително малка“, казват астрономите.

Друга възможност е да се преразгледат теориите за струпването на ледени частици и да се допусне, че те не винаги се обединяват в по-големи тела толкова бързо, колкото в момента се предполага.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    2 5 Отговор
    Изкуствена планета а пръстена създава гравитация.

    Коментиран от #3

  • 2 Въй

    7 3 Отговор
    Пръстен около миниатюрния пръст на Ленка Парапетова изуми астрономите.
  • 3 шегичка

    9 1 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    От там макетата са дошли на Земята.
  • 4 Това

    7 2 Отговор
    Е поддържан аванпост на Анунаките , с изкуствена гравитация , по голяма , от нормалното ! Затова захваща пръстен на разстояние , по голямо от обяснимото ! Който съответно добре прикрива визуалните и звукови комуникации с Нибиру !
  • 5 Станислав Цанов

    4 3 Отговор
    Един бариец ми се исцърка в устата и ся ще измисля куп измишльотини за него

    Коментиран от #6

  • 6 На теб бая

    3 3 Отговор

    До коментар #5 от "Станислав Цанов":

    Хора са ти дали бита сметана да цицаш Мистар планета и УНСС най големия смешник на земята 5лева немаш в джоба
  • 7 Юпитер

    11 2 Отговор
    Раждаш се на планетата Земя, и се оказваш в един модерен трудов затвор, без стени и решетки, с илюзията, че живееш свободно.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Бивш канадец

    5 4 Отговор
    Това е Звездата на смъртта, и в нея Дарт Вейдър ни дебне да ни евне!

    Коментиран от #10

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.