В света на археологията малко инструменти са предизвикали революция в откритията от миналото, както георадарът. Тази геофизична техника използва радарни импулси за изобразяване на земните недра. С помощта на подобни техники са откривани дълги кораби на викингите в Норвегия, изгубени цивилизации в джунглите на Амазония и дори цели римски градове, без да се налага да се забива лопата в земята.
Сега георадарът отново даде резултат в близост до един от най-разкопаните обекти в света - Големите пирамиди в Гиза, съобщи Popular Mechanics.
Scientists Are Investigating a Puzzling Underground ‘Anomaly’ Near the Giza Pyramids Giza Pyramids. https://t.co/Isrbqe1aQk pic.twitter.com/I7HQHEFjVt
— World History Encyclopedia (@whencyclopedia) May 20, 2024
С помощта на георадар - заедно с метод, известен като електрическа съпротивителна томография (ЕСТ), международен екип от изследователи, ръководен от Мотоюки Сато от университета Тохоку, откри това, което се описва като "Г-образна аномалия" в западното гробище близо до световноизвестните пирамиди. Според изследователския доклад на екипа, публикуван в списание Archeological Prospection, структурата се намира на дълбочина от около 6,5 метра, дълга е 33 метра и е била засипана след построяването на пирамидите, пише Телеграф.
"Западното гробище в Гиза е известно като важно място за погребения на членове на кралското семейство и офицери от висока класа. При първоначалното проучване с георадар и ЕСТ открихме аномалия в северната част на мястото на проучването. Площта на аномалията можеше да бъде установена приблизително, но структурата и местоположението ѝ бяха неясни", се казва в доклада.
Под тази Г-образна структура е имало аномалия, разположена на дълбочина от 16 до 33 фута, която изследователите описват като "силно електросъпротивителна". Подобна аномалия би могла да има няколко обяснения, но екипът идентифицира две основни възможности - смес от пясък и чакъл или "редки разстояния с въздушни кухини". Макар да знаем, че околният район е изпълнен с гробници с плосък покрив, известни на арабски като мастаба, пясъчният участък, където е открита аномалията, не е бил толкова интензивно разкопан, до голяма степен защото в района няма впечатляващи структури, които да изискват задълбочено проучване.
Какво точно може да представлява тази Г-образна структура и нейната долна аномалия?
Сато твърди, че структурата вероятно не е естествена, тъй като формата е твърде остра. "Възможно е тя да е била вход към по-дълбока структура", пишат Сато и колегите му в статията. Тази по-дълбока структура подозрително прилича на гробница. "Смятаме, че приемствеността на плитката структура и дълбоката голяма структура е важна. От резултатите от проучването не можем да определим материала, причиняващ аномалията, но е възможно това да е голяма подземна археологическа структура".
За да даде категоричен отговор на въпроса какво се намира под пирамидите, екипът ще трябва да започне и истинските разкопки съвсем скоро.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ТаУмВзе
10:43 25.05.2024
2 Маг
Коментиран от #11
10:44 25.05.2024
3 Левада
10:50 25.05.2024
4 Коко Н
Още през осемдесетте години на миналия век,се използваше успешно методът заедно със сътрудници на БАН.
11:02 25.05.2024
5 То и под едната лапа на Сфинкса
11:27 25.05.2024
6 Харон
11:45 25.05.2024
7 Нека да пиша
11:51 25.05.2024
8 ГРАД КОЗЛОДУЙ
12:21 25.05.2024
9 Вълк
12:25 25.05.2024
10 херодот
15:11 25.05.2024
11 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #2 от "Маг":
“…По различни оценки в Древен Египет са построени от 81 до 112 пирамиди. Според Лепсиус те са 67. Споровете за броя им се дължат на факта, че много от тях не са издържали на изпитанието на времето и са в плачевно състояние, като някои приличат на огромни купчини камъни. БТА…”Горната част на връх Голям Купен, поразително прилича на разрушена скална пирамида, с доста стръмни стени. Намира се над хижа "Физкултурник", в района на витошкия резерват "Бистришко бранище". Пирамидата се наблюдава добре от към Резньовете. От източните квартали на София, също има възможност да се наблюдава, особено при изгрев слънце в ясен зимен ден. Това е грамада /пирамида/ на височина около 50метрова, изцяло изградена от неоформени скални късове,доста неустойчиви. Една малка част от тях са паднали в подножието.Формата е пирамидална, четиристенна, без очертани ръбове. Самата връхна част, предполагам е разрушена и сега е със седловинна форма от посока изток-запад.
От петрографска гледна точка, такова необичайно изветряване на интрузивни скални породи е малко вероятно.
Какво по интересно може да се види?
От юг, в подножието на върха се намира обширна, абсолютно равна площ с размери прибл. на футболно игрище. Близо до върха, надолу през резервата, се открива трасе на коларски път, вкопан с близо метър в земята.
От върха очевидно е извличан скален материал за градежи в близките села.
Целият връх е от скални парчета, много от които неустойчиви.
19:10 25.05.2024
12 Прометей с гащи от Скопие
19:57 25.05.2024