30 Август, 2024 05:14 776 0

Откриха рядък каменен печат на 2 700 години край Храмовия хълм в Йерусалим ВИДЕО

  • печат-
  • находка-
  • израел

Израелският министър на културното наследство, равин Амихай Елияху, нарече находката „впечатляваща“

В близост до Храмовия хълм в Йерусалим е намерен рядък и необичаен каменен печат, датиращ от периода на Първия храм преди около 2700 години, съобщи Израелската служба за антики, цитирана от израелската новинарска агенция ТПС и БТА.

Израелският министър на културното наследство, равин Амихай Елияху, нарече находката „впечатляваща“. Печатът „демонстрира важността и централното място на Йерусалим още преди 2700 години. Невъзможно е да не бъдем развълнувани от такава неподправена и пряка среща с една глава от нашето минало, време, в което Първият храм е стоял в цялата си слава“, каза той.

Централното изображение на печата е фигура, изобразена в профил, вероятно цар. Фигурата е с крила и е облечена в дълга, раирана дреха. Има дълги къдрици и корона или шапка, върви уверено надясно, като едната ръка е вдигната, сякаш държи невидим предмет.

Печатът, гравиран с огледален надпис върху черен камък, е бил използван от собственика си както като личен амулет, така и като инструмент за подписване на документи - практика, разпространена сред висшите служители по време на Юдейското царство. Обектът е проектиран с изпъкнала резка от двете страни и пробита дупка по дължината му, което позволява да бъде закачен на верижка и носен на врата.

Д-р Филип Вукосавович, археолог и асириолог от Службата за антики, заяви, че това е първото откритие на крилат „джин“ - защитна магическа фигура - в израелската и регионалната археология. Такива фигури са познати от неоасирийското изкуство от IX до VII в. пр. н. е., където са били смятани за защитни демони.

„Това е изключително рядко и необичайно откритие“, казва Вукосавович.

Д-р Ювал Барух, един от ръководителите на разкопките, добави: „Фигурата на крилат човек в ясно изразен неоасирийски стил е уникална и много рядка в графичните стилове от късния период на Първия храм. Тук ясно личи влиянието на Асирийската империя, която е завладяла целия регион.“

Камъкът е намерен в археологическа градина под южната стена на Храмовия хълм, където се е намирал Давидовият град.

Градът на Давид е първоначалното ядро на древния библейски град. Разположен непосредствено до южните стени на Стария град на Йерусалим, той се смята за един от най-важните археологически обекти в Израел. В него цар Давид основава своята столица и е място на много ключови библейски събития. Той е най-известен с Тунела на Езекия, който е построен от цар Езекия, за да осигури вода на града преди асирийската обсада, водена от Сенахериб.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА