10 Септември, 2024 09:47 739 10

Готови ли сте за първия учебен ден?

  • учебна година-
  • подготовка-
  • хидратация-
  • хранене-
  • режим-
  • ученици

Стартът на учебната година е съществена промяна след безгрижните и забавни летни дни и адаптацията може да е сериозно предизвикателство

Готови ли сте за първия учебен ден? - 1
Снимкa: Shutterstock

Настъпи онова особено време от годината, когато семействата активно планират първия учебен ден и натоварения график през учебната година – нови дрехи, нови учебни пособия, нови раници, нови извънкласни занимания. А някои деца ги очаква ново училище и нови съученици. Твърде много нови неща и емоции. Но именно сега е точният момент да си припомните и някои от задачите, които непременно трябва да изпълните, за да сте сигурни, че децата ви са здрави и напълно готови да започнат училище.

Профилактични прегледи

Профилактичните прегледи са важна част от грижата за здравето, благосъстоянието и развитието на вашето дете. Често тези прегледи се пропускат при по-големите ученици, но не трябва да забравяте, че са чудесен момент да поговорите с педиатъра за развитието на детето и да получите отговор на всички въпроси, свързани с неговото здраве. Уверете се, че вашето дете има всички задължителни имунизации и поговорете с педиатъра за това как да поддържате имунитета на детето в предстоящите натоварени месеци, когато се появяват и сезонните настинки и грип.

Трябва да имате предвид, че типичният сезон на вирусните инфекции започва от 4 до 6 седмици, след като децата се съберат отново в училище, затова е добре да помислите за профилактиката още преди първия учебен ден. Припомнете на децата навиците да мият ръцете си редовно със сапун и вода. Научете ги как правилно да използват антибактериален дезинфектант за ръце и им обяснете защо трябва да кашлят или кихат в сгъвката лакътя си.

Дневен режим

Децата буквално разцъфват и разкриват потенциала си, когато имат ясно дефиниран дневен режим. Стартът на учебната година е съществена промяна след безгрижните и забавни летни дни и адаптацията може да е сериозно предизвикателство, особено за по-малките. Добре е да въведете вечерен час за лягане седмица преди първия звънец, за да помогнете на детето по-лесно да се приспособи към новия режим.

Сънят е от решаващо значение за успеха на детето в училище, затова е важно то да спи достатъчно, за да може да се концентрира и да има повече енергия за натоварванията през деня. Деца на възраст 5 – 11 години се нуждаят 9 – 10 часа сън, а по-големите трябва да спят поне 8 часа. Можете да помогнете на детето си да направи съня приоритет, като изключите електронните устройства доста преди часа за лягане и създадете тиха и спокойна обстановка вкъщи, за да може да се отпусне.

Планирайте добре времето извън училище. Трябва да се осигури достатъчно време за домашните, затова съобразявайте допълнителните извънкласни дейности с натовареността на детето. Уверете се, че детето ви има свое тихо място, където да подготвя домашните си. Създайте среда, която не го разсейва и насърчава ученето. Контролирайте използването на електронни устройства.

Хранене и хидратация

Много е важно да планирате време, в което детето ви да закусва сутрин. Проучванията показват, че децата и тийнейджърите, които закусват пълноценно, се справят по-добре в училище, имат по-добра концентрация и повече енергия. Насърчете ги да закусват нещо с протеини, за да останат сити по-дълго. Обсъдете с детето си и решете заедно дали ще си купува обяд в училище, или ще си носи кутия с храна от вкъщи. Ако се спрете на това, което се предлага в училището, насочете избора към по-здравословни варианти, като например да предпочете плод пред сладки закуски или да избере за пиене вода вместо сок или газирана напитка.

Напомняйте ежедневно, че вода трябва да се пие редовно през целия ден, а не чак когато се почувства жажда. Изберете вода, която може да се консумира без ограничение, като например изворната на "Девин", която се препоръчва от Българска педиатрична асоциация и е подходяща за всички членове на семейството дори и за новородени, бебета и малки деца. Уверете се, че детето винаги има на разположение вода – в раницата, докато е на училище, и на достъпно място вкъщи.

Готови ли сте за първия учебен ден?
Снимкa: Shutterstock

И най-важното, ако детето ви има хранителни алергии, уверете се, че класният ръководител и медицинския персонал в училището знаят за това и имат план за действие при случайно излагане на алергени.

Раницата

Тежките раници са гореща тема от доста години. Твърде тежката раница кара детето да се навежда напред, за да компенсира тежестта, а това може да доведе до лоша стойка, която напряга мускулите и уврежда нервите на врата. Тежките раници също могат да дръпнат назад раменете и потенциално да компресират гръбначния стълб. Прекомерната тежест може да причини и проблеми с коленете. Какво можете да направите?

Уверете се, че вземате на детето раница, която отговаря на неговия ръст и тегло. Раницата за училище трябва да е достатъчно лека, да има стабилно и твърдо дъно, две широки и меки презрамки и когато е пълна, не бива да тежи повече от 10 – 15% от теглото на детето. Раница, предназначена за тийнейджър или възрастен, не е подходяща за по-малките.

Научете детето да подрежда раницата правилно, като поставя най-тежките предмети възможно най-ниско в средата на отделението, което е най-близо до гърба. Регулирайте презрамките така, че долният край на раницата да опира в кръста на детето.

Обяснете, че раницата трябва да се носи на двете рамена едновременно. Прехвърлянето на раницата през едно рамо може да е модерно, но също така нарушава равновесието и води до проблеми с гърба и болки във врата.

Преглеждайте раницата заедно с детето поне веднъж седмично, за да премахнете ненужните неща, които добавят допълнително тегло.

Ако на детето му е трудно да вдигне раницата или променя позата си, докато я носи, то тя е твърде тежка за него.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    5 3 Отговор
    Раничка за първолак струва 300 лв.Моята кожена чанта за първи клас струваше 3 лв.Сметнете инфлацията.

    Коментиран от #7

  • 2 надарена кака

    1 2 Отговор
    Определено да,готови сме. Децата ми много се радват.
  • 3 бушприт

    2 1 Отговор
    И аз искам да ходя на училище,ама съм си надскочил времето,ядзъкъ!
  • 4 Какво ще научат от .....

    2 3 Отговор
    Какво ще научат от Една Некадърно съставена Образователна Програма! Където Пътя за Разветие е Отрязан!
  • 5 Файда НЯМА

    1 4 Отговор
    от училището и да учиш и да не учиш все трябва да работиш тоест си продаваш времето най цения ресурс за пари!

    Коментиран от #6

  • 6 Град Козлодуй

    3 0 Отговор

    До коментар #5 от "Файда НЯМА":

    Който се Учи ще Сполучи
    Ум
    Умува
  • 7 Това е Резултата ......

    1 3 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Това е Резултата ......От Образованието Тук и Въобще!

    Как да се изкарат повече пари от Нищото чрез Изнудване!
  • 8 Слави

    3 1 Отговор
    Готови ли сте за дрането с униформи от турция за под 5лв, които се плащат по 70-100лв заради логото на училището?
  • 9 Мина Анева

    3 0 Отговор
    Все ще научиш нещо. По-лошо е да не учиш.

    Коментиран от #10

  • 10 Слави

    2 1 Отговор

    До коментар #9 от "Мина Анева":

    "Все ще научиш нещо..." това е само за африканси и държави от третия свят. В белите държали профилират от ранно и те подготвят и излизаш със специалност, която работиш!