Тайната на столетниците от Сардиния

2 Декември, 2024 12:15 933 5

  • столетници-
  • сардиния-
  • италия-
  • дълголетие-
  • овче сирене-
  • диета-
  • пекорино

Ето как да се храните като тях за по-дълъг живот

Тайната на столетниците от Сардиния - 1
Снимка: Shutterstock

Не е тайна, че сиренето е популярна закуска, но знаете ли, че то може да се похвали с изненадващи ползи? Експертите обръщат внимание на един конкретен вид сирене, като твърдят, че той е популярен сред жителите на европейската „синя зона“.

Япония, Гърция, Калифорния, Италия, Сингапур и Коста Рика са сред официално признатите „сини зони“, за чиито жители се твърди, че вероятността да доживеят до 100 години е 10 пъти по-голяма, отколкото за жителите на САЩ. Въпросът често е предмет на интензивни дебати.

Фокусирайки се върху малка група от села на италианския остров Сардиния, изследователите обясниха, че жителите спазват „много традиционен“, здравословен режим, който включва сирене, произведено от овце, хранени с трева.

„Класическата диета на Сардиния се състои от пълнозърнест хляб, боб, градински зеленчуци, плодове, а в някои части на острова и от мастиково масло“, се казва в сайта на Синята зона.

Сардинците традиционно консумират и сирене пекорино, произведено от овце, хранени с трева, чието сирене е с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Месото е запазено предимно за неделите и специални случаи“.

Често наричани „здравословни мазнини“, омега-3 киселините се съдържат не само в пекориното, но и в рибата, ядките и различни други продукти.

Учените редовно изтъкват техния потенциал да укрепват здравето на сърцето, като вероятно намаляват и риска от сърдечносъдови заболявания. Само в Обединеното кралство инфарктите - резултат от сърдечносъдови заболявания - са причина за около 68 000 смъртни случая годишно.

Експерти от Медицинския център на Университета в Рочестър обясняват:

Омега-3 са полезна и важна форма на мазнини. Тялото ви се нуждае от тях, но не може да ги произвежда. Тялото ви се нуждае от 2 форми на омега мастни киселини. Това са омега-3 и омега-6. Омега-3 е най-важната. Експертите смятат, че омега-3 помагат за предотвратяване на коронарната болест на сърцето (КБС) при здрави хора. Омега-3 също могат да забавят развитието на болестта при тези, които вече я имат“.

Освен това в проучване от 2009 г. се изследва и въздействието на 10 диети, съдържащи по 200 г пекорино седмично. Резултатите показват, че повишената консумация има едновременно значително и „благоприятно“ противовъзпалително въздействие върху организма.

Въпреки това, поради високото съдържание на мазнини, все още е от решаващо значение да се консумира пекорино в умерени количества. Експертите от Националната здравна служба (НЗС) на Великобритания предупреждават:

Сиренето може да бъде част от здравословен и балансиран хранителен режим, но е добре да следите колко го ядете и колко често, тъй като то може да съдържа много наситени мазнини и сол. Повечето сирена, включително бри, стилтън, чедър, ланкашир и двойно глостърско сирене, съдържат между 20 г и 40 г мазнини на 100 г. Храните, които съдържат повече от 17,5 г мазнини на 100 г, се считат за храни с високо съдържание на мазнини. Храните, които съдържат 5 г или повече наситени мазнини, се считат за храни с високо съдържание на наситени мазнини“.

Някои сирена също могат да бъдат с високо съдържание на сол. Повече от 1,5 г сол на 100 г се счита за високо съдържание. Консумацията на твърде много сол може да допринесе за високо кръвно налягане. Опитайте се да избирате твърди сирена с намалено съдържание на мазнини, които обикновено съдържат между 16 г и 22 г мазнини на 100 г.“, добавиха експертите, цитирани от БГНЕС.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    3 3 Отговор
    Благодаря
  • 2 кастроли

    3 0 Отговор
    Би трябвало да ядем български сирена,а не толкова вносни с много мазнини и сол в тях.
  • 3 Не яде месо овцата!!!

    4 0 Отговор
    Сирене от овце яли трева, а какво друго яде овцата???
  • 4 Ха сега де...

    2 0 Отговор
    Ами аз, поне до сега, не съм чувал овце да са хранени с кокали или мърша!
  • 5 я пак

    1 0 Отговор
    Странното в така предложената информация е, че консумацията на животинско мляко и млечни продукти не навсякъде по света е поносимо от хората води началото си от Балканите още от дълбока древност, като тук хората постепенно са придобили мутации и постигнали поносимост. Дори и в днешно време, колкото повече се отдалечаваме от Балканите, толкова по малка е поносимостта на животинското мляко и негови производни. Трудно обяснимо в случая е липсата на българи в цялата схема, които са в центъра на Балканите и даже все още има места, където животновъдството е основен поминък и млечната храна е традиционна. Имам усещането, че някой все още упорито се мъчи да ни втълпи, че ние сме някакви диваци, появили се случайно на тази територия и все още продължаваме да се цивилизоваме следвайки познанията и примера на по близки или по далечни народи, изпреварили ни поне с векове в развитието си. После, защо българина бил със смачкано самочувствие?!?