Нощното небе на Земята ще бъде сцена на изключително рядко и впечатляващо събитие. На вечерта на 28 февруари 2025 г., всички седем планети от Слънчевата система, различни от Земята – Сатурн, Меркурий, Нептун, Венера, Уран, Юпитер и Марс – ще се подредят в забележителна линия. Това явление, познато като „голямо планетарно подравняване“, е истински празник за любителите на астрономията.
Преди да настъпи това събитие, друга небесна изненада ни очаква на 21 януари 2025 г. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление, известно като „голямо подравняване“, също е рядкост и заслужава внимание.
Какво представлява планетарното подравняване?
Подравняването на планетите не е толкова необичайно, когато става въпрос за няколко небесни тела, които се намират от една и съща страна на Слънцето. По-редки обаче са случаите, когато по-голямата част или дори всички планети се подреждат в определен ред.
Подравняването се счита за такова, ако между три и осем планети се намират от едната страна на Слънцето. Пет или шест планети, подредени едновременно, са известно като „голямо подравняване“, като петпланетните са значително по-чести от шестпланетните. Най-рядкото явление е седемпланетното голямо подравняване.
Важно е да се отбележи, че тези подравнявания не представляват „идеални опашки“ от планети, както често се изобразяват в диаграми и илюстрации. В реалния Космос такова подреждане не се случва. Вместо това планетите се нареждат по въображаема линия, обусловена от физиката на орбитите им.
Всички планети в Слънчевата система обикалят около Слънцето в почти една и съща равнина, наречена еклиптика. Въпреки че някои орбити са леко наклонени над или под тази равнина, всички са сравнително равни, благодарение на начина, по който се формират звездите като нашето Слънце. Младите звезди се създават в облаци от материал, които се завихрят в плосък диск около звездата, от който се формират планетите.
От време на време, докато планетите следват своите орбити, те се озовават на една и съща страна на Слънцето, позволявайки ни да ги наблюдаваме едновременно в нощното небе.
Как да наблюдаваме явлението?
Възможността да наблюдавате тези подравнявания, както и времето на изгряване и залез на планетите, зависят от географското ви местоположение. За помощ можете да използвате различни астрономически инструменти:
- Time and Date: Интерактивен инструмент, който показва кога и къде да гледате, както и трудността на наблюдението.
- Stellarium: Уеб инструмент, който визуализира позициите на планетите.
- Sky Tonight: Безплатно мобилно приложение, което използва GPS, за да показва в реално време местоположението на небесните обекти.
За най-добро наблюдение ще ви трябват бинокъл или телескоп. Ако все още не сте се подготвили, сега е моментът да го направите. И, разбира се, да се надяваме на ясно небе!
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Супер
14:24 14.01.2025
4 гаджал чукундуp
от перник до делиурмана е една вселена разстояние и небето е различно !
14:35 14.01.2025
5 Орешник
14:39 14.01.2025
6 Голяма мисирско оглупяване
16:53 14.01.2025