Гените или начинът на живот: Какво всъщност определя колко дълго ще живеем?

27 Март, 2025 11:15 1 827 10

  • дълголетие-
  • гени-
  • начин на живот-
  • продължителност на живота-
  • учени

Ето какво казват учените

Гените или начинът на живот: Какво всъщност определя колко дълго ще живеем? - 1

Продължителността на човешкия живот зависи от множество фактори – гени, начин на живот, околна среда, хранене, ниво на стрес и още. Дълго време учените вярваха, че генетиката играе ключова роля в определянето на дълголетието. Но ново мащабно изследване, публикувано в Nature Medicine, поставя тази теза под съмнение и очертава нова, по-оптимистична перспектива.

Според британски учени най-голямо влияние върху продължителността на живота оказват околната среда и начинът на живот – а не наследствеността. Генетиката има едва 2% дял в общия процес на остаряване, сочи анализът.

Изследователите използват данни от биобанка с медицинска информация за стотици хиляди души – включително генетични профили, здравни досиета и данни за начина на живот. В изследването участват и близо 50 000 души, чиито кръвни проби са подложени на т.нар. протеомно профилиране – метод, който анализира промените в белтъците и позволява да се определи биологичната възраст на индивида, т.е. реалната скорост, с която тялото старее на молекулярно ниво.

Учените оценяват над 164 различни фактора от средата, като включват социални условия, навици, ниво на образование, влияние от детството и генетични маркери за различни заболявания.

Резултатите изненадват дори самите изследователи: екологичните и социалните фактори обясняват 17% от разликите в продължителността на живота, докато генетичните фактори – само 2%.

Очаквано, възрастта и полът обясняват около половината от разликите, но най-голямата изненада е, че именно нашият начин на живот има по-голямо значение от наследствеността.

Проучването също така разкрива, че различни комбинации от фактори влияят върху различни заболявания. Например:

Болестите на белите дробове, сърцето и черния дроб се влияят най-силно от околната среда.

Генетиката има по-голямо значение при рак на гърдата, яйчниците, простатата и деменцията.

Сред най-силните рискови фактори, които увеличават вероятността от преждевременна смърт и ускорено остаряване, се нареждат:

  • Тютюнопушене
  • Социално-икономически статус
  • Ниска физическа активност
  • Лоши битови условия
  • Други зависимости

Изследването установява и няколко изненадващи връзки. Например, по-висок ръст на 10-годишна възраст е свързан със съкратена продължителност на живота – факт, за който учените все още нямат обяснение. По-високо тегло в детска възраст също се асоциира с по-кратък живот.

Допълнително, ако майката е пушила по време на бременността или в ранните години на детето, това също се отразява негативно на бъдещото му здраве и дълголетие.

Резултатите ни дават надежда – оказва се, че животът, който водим, има по-голямо значение от това с какви гени сме се родили. Добра новина – освен ако разчитате добрата генетика да свърши цялата работа вместо вас“, казва д-р Хасан Вали, доцент в Университета Дийкин и съавтор на изследването.

Най-голямата изненада за учените: липса на връзка между храненето и биологичното остаряване. Това противоречи на дългогодишни схващания, че диетата има решаваща роля в превенцията на хронични заболявания.

Изследването показва, че здравословното остаряване е по-тясно свързано със социални фактори като приходи, жилищни условия и професионален статус – аспекти, които често не са под контрола на индивида.

„Данните потвърждават нещо важно: макар да можем да наследим определени рискове, това как се храним, движим и взаимодействаме със света около нас има далеч по-голямо значение за това колко здрави ще бъдем – и колко дълго ще живеем“, обобщава д-р Вали.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 8 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Инато копе Уе

    2 3 Отговор
    Не искам в рая,там няма кръчми!
  • 3 Всичко

    7 2 Отговор
    Оказва влияние върху дълголетието, но определено богатите хора са привилегировани, заради поддръжката при амортизация.

    Коментиран от #6

  • 4 Радио Елто

    3 2 Отговор
    ПЕРФЕКТО ТОЧНА Статия
  • 5 УдоМача

    6 1 Отговор
    Особенно в днешно време, при днешните условия категорично начинът на живот, хранене и мироглед са абсолютно определящият фактор!
  • 6 УдоМача

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "Всичко":

    Хроничната натрупваща се в протежение на времето интоксикация и произтичащи щети не могат да се неутрализиран по никакъв начин. Просто за известно време богатите забавят края, но идва момент, когато организмът просто рухва. Има писано много по въпросът, а също и, че не малка част от теглото на един възрастен човек са складирани в тялото токсини, които организмът не е успял да изхвърли.

    Коментиран от #8

  • 7 Механик

    11 2 Отговор
    Не е важно колко дълго ще живеем. Важното е как ще живеем.
    А ние, родителите ни и децата ни, не живеем никак. От сметка на сметка, от данък на данък и от промоция на промоция.
  • 8 Механик

    6 0 Отговор

    До коментар #6 от "УдоМача":

    Казано с две думи :"Спасение няма".
    И както е написано на една колона :"овек и добре да живее, умира. И друг се ражда..."
    Раждаш се, учиш се, живееш и добиваш умения. После и милион години да живееш, ти вече се се изградил до където можеш и повече не наддваш.
    Какъв е смисълът да те държи приводата жив от тук нататък? Нека се роди друг. нека и той се учи и надгражда!
    В същност това е и мъдростта на Природата. Това справедливостта и резона, колкото и да не ни се иска.
  • 9 Пич

    5 1 Отговор
    Няма чудодейни диети и начини на живот , всичко е проста биология ! Теломерите на някои хора се скъсяват по бавно , и те остаряват по бавно ! Защо - никой не знае !
  • 10 Зайче скок подскок

    3 1 Отговор
    Е бре как го научихте питахте изследвахте какво кои тези вече мъртвите ли безобразие. ГЕНЕТИЧНАТА ОСНОВА Е НАЙ ВАЖНА. И ДРУГОТО КОЕТО ПИШЕТЕ НО НА АБАРОТ Първо ГЕНА. .