Нароилите се в началото на прехода медии преживяха кратък романтичен период, подвластен на мечти, илюзии и надежди, но той приключи безславно към 2009 година - 2010 година. След това видяхме как последователно и целенасочено бе умъртвена сериозната преса и на мястото й се настаниха кафяво-жълти вестници бухалки. Това обобщава журналистката Светла Петрова в интервю пред седмичника „Галерия“
Най-влиятелните електронни медии пък старателно бяха прочистени от критичните към властта журналисти с независими позиции, непоправимо се комерсиализираха и къде явно, къде прикрито, започнаха да обслужват политико-икономическата шайка, управляваща България. Така дълбоките и същностни проблеми на боледуващото общество и западащата нация бяха заменени на вестникарските страници и в ефира с отчайващо дребнотемие, пошлости и зрелища със съмнителна естетика.
Малцината колеги, имащи смелостта да се разровят в безобразията на властимащите и подопечните им бизнес структури, се подвизават предимно в интернет и са подложени на невъобразим натиск, достигащ мащабите на репресия, коментира Светла Петрова.
Според нея процесът на подчиняване, обезличаване и профанизиране на медиите се развиваше през годините без съпротивата на гилдията. За да се стигне до такава бруталност в ефир да се заплашват с уволнение журналисти, значи политическата власт прекалено много е навлязла в територията на нашата професия и реално я е превзела.
Прочетох, че на протеста били водещите на повечето популярни публицистични предавания. Питам се, като има толкова свободолюбиви журналисти на площада, защо медиите изглеждат така беззъби и сервилни. Тези колеги притежават своята трибуна и главно там, чрез въпросите и позицията си, трябва да отстояват свободното слово.
Качествената и критична журналистика към властта журналистика би била най-ефективният протест срещу разпасаността на управляващите, припомня журналистката.
Улисани в риалити формати, хората забравят за глупостите и далаверите на политиците. И по-лесно се манипулират – на избори и между тях.
В началото на прехода живеехме с илюзията, че медиите ще са свободни, ще изграждат демократични ценности, ще теглят хората след себе си, ще ги образоват да бъдат граждани на една променена държава. Но в действителност те тръгнаха след принизения вкус на най-непретенциозните си зрители, заключва Светла Петрова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дедо Гошо
15:52 24.10.2017
2 име
19:20 24.10.2017
3 гост
08:59 25.10.2017
4 дааааааааа
09:25 26.10.2017
5 Ivan S
15:44 26.10.2017
6 бббббб
11:28 27.10.2017