Най-важното от посланието на Росен Плевнелиев е опитът да дефинира национална кауза. Това най-силно пролича от фразата му „не към оцеляване, а към растеж“. Така политологът доц. Антоний Гълъбов коментира пред Факти.бг речта на новоизбрания президент пред парламента, където по-рано днес положи клетва заедно с вицепрезидента Маргарита Попова.
„Съвсем друг въпрос е как ще бъдат възприети тези идеи и по какъв начин ще бъдат доразвити. Но те са някаква заявка за формулиране на общи национални приоритети, а това е основната функция на президентската институция“, заяви експертът.
Основните предизвикателства пред новия държавен глава ще са свързани именно с изграждането на доверие между институциите и политическите субекти.
„Свидетели сме през последните години на загубата на общи ориентири, на загубата на обща цел. Това се отразява върху качеството на политическия живот и доверието на гражданите към политическата система“, аргументира се специалистът.
И допълни, че президентството по принцип се ползва с доверие от страна на обществото, но през последните две години „Дондуков 1“ „демонстративно се дистанцира от диалог“ с Народното събрание.
„Ако не ме лъже паметта, г-н Първанов изобщо не е влизал в парламента от изборите през 2009 година. Бяхме свидетели на много сериозно напрежение в диалога между институциите. Това е лошо наследство за новия президент. Г-н Плевнелиев би трябвало да започне именно с това – възстановяване на отношенията“, категоричен е Антоний Гълъбов.
По-рано днес Росен Плевнелиев изнесе обширна 40-минутна реч, в която изложи приоритетите си и заяви, че ще работи за дългосрочна визия на страната.
Изложението му стана повод за коментари, че вероятно ще се опита да попълни липсите в стратегическата визия на изпълнителната власт.
Антоний Гълъбов не е съгласен с подобен извод, тъй като именно президентската институция е натоварена с формулирането на дългосрочна стратегия за развитието на страната, които да са основа на съгласие между институциите и партиите.
„Изпълнителната власт има точно тези приоритети като действие, но стратегическото им дефиниране не е работа на изпълнителната власт. Не бива да забравяме, че мандатът на г-н Плевнелиев ще бъде отвъд мандата на сегашното правителство“, коментира Гълъбов.
Встъпвайки в длъжност, Плевнелиев ще има достатъчно възможности да разсее основната предизборна теза срещу себе си – че е придатък на премиера Борисов, както и да формулира своите цели, смята Антоний Гълъбов и очаква политически нападки срещу четвъртия държавен глава.
„Представата за това, че той ще бъде в сянката на министър-председателя ми се струва по-скоро отглас от предизборната кампания. Отношенията между президента и изпълнителната власт са далеч по-малко, отколкото изглеждат на пръв поглед“, каза още политологът.
„Изпитания ще има, подводни камъни ще има. Това, което е важно, е до каква степен той ще успее да оптимизира структурата на администрацията и доколко ще успее да изгради работещи и ефективни отношения с останалите институции. Това е най-добрата защита за авторитета и независимостта на президента“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА