8 Февруари, 2012 12:46 898 0

Отговорността е на изпълнителната власт и собствениците на язовирите

  • язовири-
  • прокуратура-
  • изпълнителна власт
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Екип от следователи ще установява причините за наводнението и евентуална отговорност на лицата, които ползват и упражняват контрол върху съоръженията. Прокуратурата е длъжна да ограничи обективно сложилите се условия от човешкия фактор, който е причинил въпросното действие. Защо отново повтаряме едни и същи грешки, не се ли учим от тях? Длъжностните лица от различни институции си прехвърлят топката. Колко контролни органи има в тази държава?

Прокуратурата ще направи всичко възможно за обективно разследване. Ако правилата бяха спазвани дори частично, нямаше да се стигне до тази трагедия. Отговорността е изцяло на изпълнителната власт и на собствениците на тези съоръжения. Прокуратурата ще направи всичко, за да отговори на претенциите на обществото. Но всяка една институция има свой инспекторат. Защо не постъпват сигнали в прокуратурата? В момента единственото, което правят, е да отхвърлят от себе си отговорността. Това коментира пред БНР Павел Жеков, говорител на окръжната прокуратура в Хасково. 

Стефан Ботев, чиято инициативата за национална програма за управление на катастрофичните рискове датира от четири години и не се реализира, каза пред БНР: Повтарянето на грешките е недопустимо, особено когато става дума за човешки живот. На два етапа могат да се разделят действията - превенция и реакция по време на бедствието. В момента четвърт България е изолирана. Безумно е, а също е безумно, че след няколко дни екипите ще си тръгнат от село Бисер, а жителите му ще се чудят какво да правят.

Любомир Дацов, бивш министър на финансите коментира, че дори и в тази ситуация правителството се опитва да си направи пиар. Това прехвърляне на отговорността между отделните случаи, незнананието как да се реагира, бие на очи. Въпрос на морал е да знаеш как да се държиш, но по-големият проблем е, че липсва система. Действаме хаотично, опитвайки се да решим един или друг проблем, но нямаме системен подход към нещата. В момента не е ключов въпросът за собствеността върху язовирите, а за контрола. Но трябва да има единна контролна институция. МОСВ има задължението за общо управление на водите. Има два стари спора, които продължават и в момента между отделните министерства. Всеки ден се събира тази информация. Беше елементарно да се вземат мерки.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА