Икономическата обстановка през последните години даде отражение върху почти всички аспекти от живота – като се започне от финансовите и се стигне до ... сексуалните. Преобладаващата част от въпросите отправени от хората в ПроИнтервю с доц. Румен Бостанджиев са свързани именно с проблеми от интимен характер с партньора, което неминуемо води до нарушена комуникация между хората. Един от поставените въпроси е как да засилим желанието за секс у представителите на нежния пол при днешното напрегнато и забързано ежедневие. „Достатъчно е просто да приемем, че и те са хора като нас. Тогава няма да е необходимо „да им засилваме желанието”, така че да ни обслужат по-добре, а ще се опитаме да разберем какво точно преживяват и от какво имат нужда, за да споделим с тях собственото си желание по начин, който да ги направи и тях щастливи”, обяснява доц. Бостанджиев.
Липсата на интимност обаче е взаимна, не само от страна на жени към мъже. Въпросът е как да се борим с нея. „Това не е нещо, с което може „да се борим”. Ако партньорът ви твърди, че няма сексуално желание, той най-вероятно иска да ви каже нещо важно, но не знае как да го направи достатъчно безболезнено и конструктивно. Във всяка двойка настъпват моменти, когато единият има по-малко желание за близост от другия и изясняването на мотивите, които потискат желанието е един от ключовите моменти в развитието на отношенията в двойката. Обикновено партньорът с по-малко желание е този, който стимулира другия към крачка напред в развитието на връзката, но не винаги успява да намери точния език, на който да договори желаната промяна. В тези случаи си струва да се потърси професионално посредничество, за да се превърне това предизвикателство във възможност за развитие”, обяснява доц. Бостанджиев.
Би било добре и в България да бъде създаден Институт по сексуалността, подобно на такива в Канада и Китай. „Съвременната сексология е с над 100 годишна традиция и институти по сексология съществуват от десетилетия в Прага, Берлин, Амстердам и много други европейски страни. За мен са интересни отношенията в интимната двойка и семейството и навярно именно това е областта, в която у нас си струва да се създаде специализирана институция с изследователски, образователни и терапевтични задачи”.
Друг въпрос, който винаги е актуален, кога е най-подходящия момент родителите да запознаят децата с темата за секса. Децата се интересуват от най-ранна възраст от този въпрос, отбелязва доц. Бостанджиев и допълва: „Ако между детето и родителите има отношения на доверие и откритост с децата си, то те със сигурност ще попитат за всичко, което ги интересува в тази област. Няма никакъв смисъл родителите превантивно да ги плашат с „рисковете от секса”, тъй като не в това е същността на образованието, което родителите искат да им дадат. Ако детето е в пред пубертетна или пубертетна възраст добре е да знае как може да избягва нежелана бременност като използва презервативи, но още по-важно е да знае как да изгражда пълноценни и отговорни човешки отношения, основани на взаимно уважение, загриженост и любов”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 PlimP
09:37 18.01.2013
2 ончо
09:55 18.01.2013
3 деси
14:04 18.01.2013
4 човек
Между другото съм останал с впечатление че жените са по жадни за секс от мъжете!
15:07 18.01.2013
5 Коста
15:53 18.01.2013
6 Мачиста
17:53 18.01.2013
7 гост
19:06 18.01.2013
8 --------
20:31 18.01.2013
9 предпазител
20:10 19.01.2013