Димитър Стоянов, коментар за Tribune.bg
Често пъти, особено в една наситена с политически събития седмица, някои неща остават незабелязани от общественото внимание. Така в дните, когато Европейската централна банка се опитва да формулира мерки срещу инфлацията, преговорите между Русия, Украйна и ООН в Истанбул трябва да решат съдбата на блокираното украинско зърно, за да не се стигне до продоволствена криза за години например, а Рим затъва в политически хаос след оставката на правителството на Марио Драги, една малка община в Турция едва ли би се ползва от някакво особено внимание. Но от една различна перспектива, особено в по-дългосрочен план, безспорно би заслужавала внимание.
В общината Бейкилова в Турция ердогановият министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дюнмез инспектира едно новооткрито находище за редкоземни елементи с потенциални резерви от 694 милиона тона, нареждащото се на второ място след китайските резерви от 800 милиона тона. Редкоземните елементи, една конкретна група от системата на Менделеев, са широкоразпространени в земната кора, но изключително рядко в концентрирана и икономически изгодна за добив форма. Но те имат уникални и незаменими свойства, които са ключови за редица индустрии като от енергетиката и производството на микрочипове до производството на самолети и части за летателни апарати и аутомотив индустрията. Имайки предвид факта, че над 80 процента от целия световен добив е концентриран в Китай, едно дори по-малко откритие в Турция има потенциала за обезпечи критични доставки за европейската индустрия и енергетика, така че Старият континент да не е зависим в толкова голяма степен от Поднебесната империя.
Успехът на южните ни съседи обаче нито е чудодеен, нито е плод на късмет. Той е продукт на целенасочена и организирана държавна политика в добивната индустрия, която е плод на дългосрочна стратегия. Проучвания в Бейликова се провеждат например още през 50-те години на миналия век, а първите периодични сондажи са от 70-те години. Истински пробив се прави и по време на Берат Албайрак, бивш министър на енергетиката и природните ресурси, който е архитект на многобройните разкрити залежи на природни богатства в Турция през последните години. Така в окото на урагана от енергийни и суровинни кризи, породени от пандемията от COVID-19 и войната на Владимир Путин срещу Украйна, Турция се оказва в една значително подобрена и изгодна позиция спрямо редица други държави. Турската република разполага с икономически изгодни находища на петрол и газ в акваторията на Средиземно и Черно море, най-малко 2-3 новооткрити находища на злато, петрол и мед, а сега и геостратегически депозити на редкоземни елементи, имащи възможността да се превърнат в изключителна не само икономическа, но и политическа карта.
Тук е редно да се отбележи, че възможността на една държава през политиката на своето правителство да развива своята добивна индустрия и да си обезпечи достъп до собствени находища на полезни изкопаеми, ще се превърне в може би един от водещите политически, стопански и дипломатически активи на близките години. Възможността на една страна да обезпечава не само собствената си икономика и индустрия, но също така да снабдява и други държави с ресурси, дава инструментите за много солидно дипломатическо влияние. Ако не друго, челният опит на Руската федерация през последните години, както и на Съединените щати, през собствената си ресурсна и енергийна политика да влияят на световните икономически и политически процеси, го доказва може би дори на нивото на аксиома. И тук идва контрастът с политиката, която на фона на бушуващите кризи, се провежда в България. Отиващото си правителство на Кирил Петков, дошло със заявката за някакви огромни промени в политическия и стопанския живот на страната, нито по време на редовния си мандат, нито по време на управлението си в оставка не защити българския национален интерес и не направи нищо, за да даде въздух или подпомогне българската икономика в новите световни реалност.
Един от най-симптоматичните провали на управлението на Кирил Петков се прояви в една изцяло политическа, лишена от смисъл и насочена към овладяването на определен независим регулатор от страна на управляващите битка. Управляващата коалиция даде „сражение“ през промени в Закона за енергетиката и смяна на състава на КЕВР, воглаве с неговия председател, за да си осигури контрол над органа, без изобщо да погледне ситуацията в по-дългосрочен план и да вземе по-стратегическо решение. Като резултат на това новият състав на комисията проявява завидна некомпетентност в определянето на месечните цени на газа, а нейният председател обявява официални, че без руски природен газ в България ще настъпи криза. Докато българската индустрия е оставена да работи „на тъмно“ без яснота с месечната цена на газа за седмици напред, „евроатлантическото“ управление демонстрира завидна любов към руското синьо гориво. На фона на това липсва какъвто и да е било договор или намерение да се започне някакъв преговорен процес за дългосрочен договор за доставка на втечнен газ – нещо, което в една определена степен би намалили зависимостта от руския енергиен империализъм.
Едно от първите действия на Асен Василев в рамките на неговия мандат като министър и вицепремиер беше опитът да се вдигнат концесионните такси за добив на нефт, газ и руди до стойността на едни от най-високите в света. На фона на изобщо излишното бюрократизиране и спънки при развитието на този сектор в България. И на фона на общата тенденция, породена от глобалните политически събития – когато държавите се обръщат към собствените си ресурси и залежи и търсят начини да подпомогнат тяхното развитие или да го възстановят (Германия, например, се връща към добива и използването на въглища в своята енергетика) – решението на „промяната“ беше да създаде допълнителни проблеми за сектора. Към това могат да се добавят и действията на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, който продължи политическата мотивирана, но лишена от икономическа логика линия за използване единствено на фотоволтаиците като изход от кризата, без изобщо да се обръща поглед към стратегически отрасли като въглищата и атомната енергетика. В същото време местните проекти за добиви и проучвания се вкарват в серия от безкрайни бюрократични спънки.
И докато най-после през решение на Народното събрание в рамките на актуализацията на бюджета, дело обаче на опозицията, а не на управляващите и тяхното мнозинство, се въведоха компенсации за цената на тока, то мерки за компенсации и снабдяване на бизнеса с природен газ просто няма. Правителството на Кирил Петков продължава да е абдикирало от този въпрос и по време на редовния си мандат, и по време на управлението си в оставка. Липсват мерки в приетата актуализация на бюджета, а вносът на газ от Азербайджан в България ще стигне единствено за снабдяването на топлофикациите.
Нехайството и твърдоглавието, с което Кирил Петков отказва всеки смислен диалог з бизнеса за компенсации и диверсификация, започват да се превръщат и в геополитически проблем, достоен за поглед на американската външна политика. Поставен ди стената и игнорирани от българското правителство, национално представените работодателски организации се оказаха принудени да разглеждат „Газпром“ като единствено възможно решение на кризата. Българската индустрия знае, че азерският газ ще отиде приоритетно за битово отопление и че без допълнителни доставки, заводите и фирмите ще трябва да спрат през студените месеци – а такива доставки без инициатива от правителството може да реализира със сигурност само руският доставчик. Некомпетентността и абсурдното поведение на кабинета „Петков“ тласкат българският бизнес, в огромната си част прозападно ориентиран, към геополитически реверанси с Изтока.
Така, на фона на наближаващата есен и зима и задаващата се политическа нестабилност, цената за липсата на решения от страна на кабинета „Петков“ ще бъде платена от бизнеса и домакинствата. Последният „пирон“ на фона на тази серия от управленска некомпетентност и провали може да се посочи заявката, че газ ще има – дори на четири пъти по-ниска цена – повтаряна от управлението на страната месеци наред. А газ, както се оказва, няма. Няма и решения в тази посока. Няма и кой да вземе необходимите решения. Защото правителството на Кирил Петков просто е доказало, че не може.
****
Димитър Стоянов е юрист, специализиращ в областта на конституционното право и административното право и процес. В периода 2017-2021 г. е експерт в тази област към политическия кабинет на вицепремиера по правосъдната реформа.
Автор е на публикации по правна, историческа и външнополитическа тематика.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Факт
Коментиран от #20, #21
16:05 18.07.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Дрън, дрън ... герберащина
16:05 18.07.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 ФАКТ
До коментар #8 от "Факт":
Кире направи най много за ФАЩ от всички други преди него.Коментиран от #30
16:11 18.07.2022
21 Коментар
До коментар #8 от "Факт":
Вероятно говорите за "най-много" с отрицателен знак?!Киро обещаваше по-евтин втечнен газ от фащ, а резултатът е, че парното се вдигна с 30%?!
Киро (тиквун, ицо иванов и корня) обещаваше, че по-добро от френското предложение няма да получим?!
А резултатът - французите го промениха в момента в който бг тиквите го подписаха?!
Евроатлантизма е вреден за България!!!
Само Възраждане!!!
Коментиран от #32, #40
16:12 18.07.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 ПП?
16:14 18.07.2022
25 Хахахахахаха
16:14 18.07.2022
26 КИРЕ ПАРАПЕТА
16:15 18.07.2022
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Тъпа статия
16:19 18.07.2022
30 българин
До коментар #20 от "ФАКТ":
Трябва да има баланс, простия 12 години прави за путлер.Коментиран от #71
16:20 18.07.2022
31 Исторически парк
16:21 18.07.2022
32 Запознат
До коментар #21 от "Коментар":
Я бягай се хвърли от някъде, израждане никога няма да управляват.Коментиран от #47
16:21 18.07.2022
33 456
16:22 18.07.2022
34 Още един чантаджия
16:23 18.07.2022
35 Ххххх
16:24 18.07.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 ИНЖ
Коментиран от #65
16:26 18.07.2022
38 Бамбука
16:26 18.07.2022
39 Фактите са си
16:28 18.07.2022
40 Евроатлантизма е прогреса за България
До коментар #21 от "Коментар":
Забрана на ПП "ВъZраждане",ците и разследване на копейкин за субсидиите.Коментиран от #50
16:28 18.07.2022
41 АнтиТрол
16:34 18.07.2022
42 Чупи
16:36 18.07.2022
43 Това е платен коментар,
16:39 18.07.2022
44 Българин
16:43 18.07.2022
45 Нищо съществено
16:48 18.07.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Коментар
До коментар #32 от "Запознат":
Внимавай какво пожелаваш на другите, да не ти се случи на теб!А колкото до Възраждане, само стой и гледай как на такива като теб ви спират НПО субсидиите!!!
Ще дойде и вашият ред (на вас антибългарите) да отговаряте пред народа!!!
16:54 18.07.2022
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 хахаха
айде сега ми обясни как така 1-2% от световното потребление на зърно/каквото представлява делът на Украйна/ може да доведе криза за години? дали ще можеш?
16:57 18.07.2022
50 Коментар
До коментар #40 от "Евроатлантизма е прогреса за България":
Колко пъти още да го разследват???Докато не "намерят" нещо под диктат на началниците си ли???
Казваш, че евроатлантизма бил прогреса за Българи?!
Я да видим някои всеизвестни факти след 89та:
- България влиза в нато и губи армия и междуконтиненталните си ракети!
- България влиза в ЕС и като условие унищожава селското си стопанство и енергетиката си, под формата на спрени 4 блока на АЕЦ Козлодуй!
- България бива управлявана от т.нар. "демократи" (марионетки на фащ), които я правят последна във всяка положителна класация, като резултатът е най-бедна и изчезваща нация!
Тези и още много други факти са присъщи за т.нар. евроатлантици!!!
Та кой викаш трябвало да бъде разследван???!!!
По последни данни, като теглим чертата на сумите, които сме превели към ЕС и които сме получили, се оказва, че сме идва 4млрд в плюс!!!
Ако имахме още 4 ядрени блока, и Южен поток, щяхме да сме много пъти повече на плюс!
Но пустия му евроатлантизъм не ни го позволи!!!
Затова не забравяйте - САМО ВЪЗРАЖДАНЕ!!!
Коментиран от #55
17:02 18.07.2022
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 1-20
17:08 18.07.2022
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 Този коментар е премахнат от модератор.
56 шогун
17:16 18.07.2022
57 Поп
17:28 18.07.2022
58 Герберска мафия
17:43 18.07.2022
59 киро е мекере на байдън
17:50 18.07.2022
60 киро е = на две нули !
17:51 18.07.2022
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Смях
19:21 18.07.2022
65 Очевидец
До коментар #37 от "ИНЖ":
Не става Кирчо,не става.Защо се захвана с нещо,за което няма опит, абсолютно некомпетентен и си простее горкият.Не може две изречения правилно да каже.Да си бяга в Канада, че достатъчно поразии направи!21:59 18.07.2022
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 Виж ти 😯
23:19 18.07.2022
69 Димитър
03:34 19.07.2022
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 А за България кога
До коментар #30 от "българин":
Само за глупаци, които обслужват чужди интереси ли ще гласувате?09:09 19.07.2022
72 Жалки сте много
09:53 19.07.2022
73 Матей преображенски
14:38 19.07.2022
74 Този коментар е премахнат от модератор.
75 Този коментар е премахнат от модератор.
76 ганю
светвате ли бе "независими"
и да нямате договорка директно с Русия а да плащате на посредници-"това е демократично"
и много изгодно ама не за нас
17:35 19.07.2022
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 Никой
17:47 19.07.2022