Last news in Fakti

7 Август, 2015 15:54 7 329 8

Електрически автобус презарежда за 10 секунди

  • zhuzhou electric locomotive-
  • crrc-
  • електрически автобус-
  • въглероден суперкондензатор

В китайския град Нинбо, провинция Джъдзян, се провежда експеримент с електрически автобус, чиито батерии се зареждат само за 10 секунди, съобщава Electric Car News. За това време акумулаторите складират енергия, достатъчна за изминаването на 5 километра. Разстоянието изглежда крайно недостатъчно, но всъщност методът гарантира почти пълна автономност, тъй като зареждането може да става на всяка спирка, докато пътниците слизат и се качват в рейса.

Новата система е разработена от Zhuzhou Electric Locomotive, подразделение на китайския железопътен гигант CRRC, което обяснява "влаковия" принцип на контакт с електрическата мрежа. Зареждането става през гнездо на тавана на автобуса, в което се включва окачената на пилон букса.



Маршрутът, по който се движат електрическите рейсове, е с дължина 11 км и има 24 спирки. Това означава, че зареждане се налага само по 2-3 пъти на курс. Веднъж пристигнал на крайната спирка, автобусът може да потегли в обратна посока практически веднага.

От Zhuzhou Electric Locomotive обясняват, че тези показатели са постигнати благодарение на използването на въглеродни суперкондензатори, които издържат безпроблемно по милион и повече цикъла на зареждане и разреждане, имат живот от поне 12 години и остават работоспособни в температурна амплитуда от –40 до +65 градуса.

Самите автобуси са снабдени и със система за рекуперация на кинетичната енергия при спиране, която позволява възстановяване на до 80% от постъпилата от електрическата мрежа енергия. Сравнени с конвенционалните дизелови рейсове за градския транспорт, новите возила могат да спестяват по $200 000 годишно от гориво и разходи по поддръжката, а ползата за околната среда е неизмерима. Властите в Нинбо планират да поръчат не по-малко от 1 200 електрически автобуса и да оборудват всички спирки на градския транспорт със системи за бързо зареждане.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Така

    0 0 Отговор
    Я са да видите вие кон боб яде ли!
  • 2 незнайко

    0 0 Отговор
    Китайците бяха тези които разбиха монопола на нефтените магнати. Преди 12 години Дженерал мотърс бяга принудени да унищожат 400 броя електромобила ЕВ1. Тогава китайците се ядосаха и сега никой не може да ги спре. Забележете произвеждат ВСИЧКО.
  • 3 йасхфса

    0 0 Отговор
    кондезаторът не е акумулаторна батерия
  • 4 Ханс

    0 0 Отговор
    Ами проекта не е много нов, и в София си имаме такъв, но зарежда само на крайните спирки. А това с многократното зареждане, и по-малка суперкондензаторна клетка китайците го направиха още преди 10 години.
  • 5 спартак

    0 0 Отговор
    Ще дойде време арабите да започнат да ядат пясък
  • 6 6699

    0 0 Отговор
    Даааа , ама : ЕС не отпуска пари за такива каляски . Тази технология и 500 000 лв. на година да спестява пак няма да има пари . В същото време защо да не се отпуснат пари за излезли от употреба Немски такива . Тука по нашия край ги наричат "нови" . Закупиха метанови автобуси , от който са произведени 100 бр. в света (да 100). Правени са за равен терен и тука пални с хора по баира , виждат зор . Части за ремонт естествено няма и всичко се конструира от "специалисти" на заплата (600 лв ). После ние се возим в тях и се радваме на новата придобивка .
    От Габрово съм :)
  • 7 И няаааама да валииии

    0 0 Отговор
    И после пак дремеш един час на спирката да чакаш!
  • 8 Svetoslav Slavov

    0 0 Отговор
    Каквото и да коментирам нищо няма да променя но идеята за толкова бързо презареждане е уникална