9 Април, 2016 21:28 1 176 1

Йотова: Споразумението ЕС - Турция не е еталон за европейска политика

  • илияна йотова-
  • бежанци-
  • криза-
  • ес
Йотова: Споразумението ЕС - Турция не е еталон за европейска политика - 1
Снимка: Факти.бг

Законодателният пакет, който предвижда нови правила за разпределение на бежанците, охрана на границите и преработването на Дъблинското споразумение, може да бъде готов до лятото.

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ евродепутатът от ПЕС Илияна Йотова.

Един документ допълва друг. Идеята наистина е за една мащабна нова политика по отношение на миграцията, тъй като кризата, за съжаление, дори и след подписаното споразумение с Турция, се задълбочава.

Йотова е убедена, че много правителства ще са против идеята на ЕК да централизира управлението на бежанските потоци, тъй като основно бежанската вълна е била поета от страните, до които мигрантите са имали най-лесен достъп. Тя коментира и споразумението между ЕС и Турция за бежанците

Това споразумение в никакъв случай не може да бъде еталон за европейска политика. В каква посока? Посока №1 това е, че се подписа споразумение ЕС-Турция, което визира само миграните, които преминават през територията на Егейско море и са на територията на Гърция и не засегна другите външни граници на Турция, включително и нашата страна. Второ, Някак си ЕС, като че ли предупредели въпросът с бежанците да се решава от друга страна, но не и от самия Европейския съюз и прехвърли много отговорности на Турция. На трето място, имаме една много сериозна забележка, защото вместо това возене напред-назад на бежанци, би могло усилията да бъдат насочени най-вече в това да се прекъснат каналджийските потоци. Тук смятам, че турската държава е в огромен дълг и към ЕС и към целия свят.

Много мигранти, за да не бъдат върнати в Турция, са започнали да искат убежище в Гърция, допълни Йотова.

Добре, взе се решението за затваряне на т. нар „Балкански път“ през Гърция и Македония за Западна Европа, но как избягваме опасността този път да се трансформира, например през нашата държава. Това са открити въпроси, които следващата седмица, в Страсбург, ще бъдат поставени с цялата им острота.

Като страни извън Шенген, България, Румъния и Хърватия са пропуснати от новите политики, сподели Йотова и определи това като „двоен стандарт“.

Сякаш "Шенгенска Европа" като че ли започва да прави политики, които все повече водят до нейното затваряне и превръщането на граничните държави в буферни зони. Такава е и политиката в заложената нова стратегия за охрана на границите и за бреговата охрана.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 НЯЧЮ

    0 0 Отговор
    Жив пример докъде се стига в БГ с оня глагол дето го прави вятъра... Съсела сигурно се гордее, че Тиквуня не я е изтряскал първи