Last news in Fakti

26 Април, 2017 07:32 3 702 6

26 април 1986 г.: Аварията в Чернобил

  • авария-
  • аец чернобил-
  • аец ленин

Наличните 15 атомни реактора в Украйна осигуряват близо 60 на сто от енергийното снабдяване

26 април 1986 г.: Аварията в Чернобил - 1

Точно в 1.23 ч. след полунощ на 26 април 1986 г. избухва взрив в четвърти енергоблок на атомната централа „Ленин“.

Това е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика.

Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

Грешни решения и нещастни стечения на обстоятелствата довеждат до фатална експлозия, обобщава Дойче веле.

Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. Четвърти реактор бе заграден с нестабилен бетонен пашкул.

Битката за овладяването на аварията, и предпазването от появата на втори взрив с мощност от над 5 мегатона, който би залял цяла Европа с радиоактивен прах, така както е залят сега Припят, е коствала на СССР приблизително $50 млрд. изсипани за по-малко от 6 месеца. Това, комбинирано с последвалия срив на цените на петрола на международния пазар (цената пада на 1/3), създава сериозна дупка в бюджета и началото на една тежка икономическа криза в СССР.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. Съюзът на загрижените учени – неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди – шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г..

Защото въпреки катастрофата, Украйна и днес залага на атомната енергия? Наличните 15 атомни реактора осигуряват близо 60 на сто от енергийното снабдяване. “Ние сме бедна страна, трябва ни атомна енергия”, казва украинската министърка на екологията Хана Вронска. Някогашната атомна катастрофа почти не се дискутира в днешна Украйна.

“Хората имат други грижи – конфликтът с Русия, корупцията, колебливото правителство, бедността”, казва пред Дойче веле една сътрудничка в германското посолство, която е израснала в Чернобил.

Официално само в Украйна 2,3 милиона души, сред които 220 000 "ликвидатори", се водят за "пострадали от катастрофата" в Чернобил.

Около 300 души живеят и до днес в 30 км радиоактивна зона. Това са хора, които за нищо на света не искат да напуснат домовете си, макар и те да са заразени с радиация. Те живеят по правилата на натуралното стопанство. Започват да се връщат по домовете си няколко седмици след аварията...


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Креолиян

    6 10 Отговор
    Да се помолим следващата тежка ядрена авария да е хилядократно по силна от таз и направо сатаните да полетят и това да е края на побърканото човечество но този път завинаги

    Коментиран от #6

  • 2 Пеньо

    10 6 Отговор
    За мен това бе геноцид, който лично съм преживял. Няма друга дума, с която да характеризирам действията тогава на върхушката на БКП към собственият народ. Но наглостта прадължава! Вместо да бъдат осъдени, сега техни другари се гордеят, че са наследници на славна история! Докато не се заклейми комунизма, няма да има добро бъдеще за България! Историята трябва да се помни, но това няма смисъл ако не се извлекат поуки от нея!
  • 3 Бай хой

    5 3 Отговор
    Пенко, стига с тия изтъркани нпо лозунги. Геноцид и етническо прочистване в България се извършва след 1989година. Спрвка виж каквито си изберш статистики
    Простотия е да се опитваш да демагогстваш на гърба на една производствена авария сътворена от малоумните крадливи усраинци.

    Коментиран от #5

  • 4 Kcaniba

    4 3 Отговор
    Това бе техногенна катастрофа, а разни агенти а превърнаха в политическа!!!
  • 5 кроко

    5 1 Отговор

    До коментар #3 от "Бай хой":

    То е ясно сссъсльо и без теб, че е техногенна ! Но комунистическите пе....си, можеше поне да предупредят народа и да не го изкарват на първомайска манифестация с портретите на Ленин, Маркс и Енгелс !
    Няма нищо свято за тези уродци, никой не води статитстика, за увеличението на ракови заболявания след катастрофата, тоест статистика има, но уродците пак мълчат !
  • 6 Никои

    1 3 Отговор

    До коментар #1 от "Креолиян":

    Как можеш да си пожелаваш това !!!
    Кой ще са моли да умрем!!!
Новини по държави: