Гръцкият министър на енергетиката и околната среда Костас Скрекас съобщи, че американският енергиен гигант „Ексън мобил“ (ExxonMobil) е започнал проучвания за природен газ край бреговете на Югозападна Гърция, стартирайки отложен проект в момент, когато Европа търси алтернативни енергийни източници заради войната в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Корабът на „Ексън мобил“ вече работи в района, заяви днес министърът пред държавната телевизия ЕРТ (ERT).
Този ход идва на фона на засиленото напрежение със съседна Турция и е проект, който е силно критикуван от екологични групи, отбелязва АП.
"Корабът започна (работа). В момента той полага кабелите", които са необходими за звуковите вълни, използвани при проучването, каза Скрекас и посочи, че „запасите, които се предполага, че съществуват югозападно от Крит и Пелопонес, може би са последната надежда на минната индустрия“.
Ако сеизмичните изследвания покажат наличието на запаси, проучвателните сондажи могат да започнат през 2025 г., каза министърът.
Групи за защита на околната среда твърдят, че дълбоководното търсене на ресурси ще има "непоносими" последици за уязвимите популации на китове и делфини. Критиците подчертават и потенциалния риск от разливи и твърдят, че проектът би увеличил използването на изкопаеми горива в Гърция на фона на кризата с изменението на климата на планетата, отбелязва АП.
Блокът, запазен за проучването, попада в район на Средиземно море, който е жизненоважно местообитание на застрашените от изчезване кашалоти, както и за други китоподобни, които вече са застрашени от риболов, сблъсъци с кораби и замърсяване с пластмаса. Бозайниците са особено чувствителни към подводния шум, предизвикан от сеизмичните проучвания, при които звуковите вълни се отразяват от морското дъно, за да се открият потенциални находища. Доказано е, че сонарите, използвани от военни кораби, имат смъртоносно въздействие върху китовете, а според експертите сеизмичните проучвания могат да причинят същото, посочва агенцията.
В същото време проучванията се извършват в момент на засилено напрежение с Турция, с която Гърция има спорове за сондажните права в Източното Средиземноморие. Преди две години турските проучвания източно от остров Крит предизвикаха струпване на военна сила в района, припомня АП.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дгхкл
15:35 10.11.2022
2 симонада
Коментиран от #3
17:04 10.11.2022
3 Анонимен
До коментар #2 от "симонада":
Турците досега са платили огромни суми за закупуването на сондажните кораби-досега печалба нула, отделно толкова години разходи за проучвания. А сега познай кой досега е спечелил, за бъдещето никой не знае.Коментиран от #4
17:32 10.11.2022
4 Знае се
До коментар #3 от "Анонимен":
Ти не си спечелил. Турците откриха залежи в Черно море и от догодина започват да ги експлоатират ама ти от къде да знаеш..17:46 10.11.2022
5 Гърция не почва нищо
Коментиран от #6
19:11 10.11.2022
6 Ексън Мобайл
До коментар #5 от "Гърция не почва нищо":
Точно доло от Крит,там където си въобразяваше че ще прави проучвания ердогън със турско либийското споразумение 😂😂😂 Ама май не ви казват всичко там в туркия само пропагантните новини слушате20:33 10.11.2022
7 Така де...
"НОВИНИТЕ НА NOVA"
"Откриха огромни газови залежи край Крит
10 януари 2020 18:10 Обновена в 18:10 "
14:33 16.11.2022