Главният шведски преговарящ, който води преговорите с Турция за членство в НАТО, заяви, че страната му е постигнала напредък и че само някои малки стъпки ще са необходими за постигане на пълноправно членство, съобщи "Хюриет дейли нюз".
"Обменихме редица идеи с полицията и колегите им в Турция, за да ускорим борбата с терористичната заплаха за Турция от страна на (терористичната Кюрдска работническа партия) ПКК", заяви Оскар Стенстрьом пред местно радио след срещата на турска, шведска и финландска делегация в Стокхолм на 25 ноември.
Това беше втората среща на Постоянния съвместен механизъм, създаден от трите държави съгласно тристранното споразумение, което те подписаха в края на юни. Споразумението проправи пътя на двете скандинавски страни да започнат процеса на членство в алианса при условие, че засилят антитерористичното сътрудничество с Турция и екстрадират терористи.
В съвместното изявление на трите държави, публикувано след срещата, се посочва, че Турция е приела, че "кандидатите за членство в НАТО са предприели стъпки, с които изпълняват поетите от тях ангажименти".
"Имахме много добър тон и за първи път в съвместно изявление сигнализирахме, че е постигнат напредък", заяви Стенстрьом.
Шведският преговарящ добави, че Швеция има "още една малка стъпка към пълноправното членство" и че "изпълнените изисквания ще бъдат приложени и към шведското законодателство за тероризма".
Наскоро Швеция измени антитерористичния си закон с обещанието, че ще подсили позициите на правоприлагащите органи срещу терористичните организации. Законът ще влезе в сила на 1 януари.
Анкара признава, че има някои положителни стъпки от страна на Швеция и Финландия, но очаква да види прилагането на новия закон в Швеция през първото тримесечие на 2023 г.
Страните се споразумяха да продължат работата си за изпълнение на споразумението.
Междувременно шведският министър-председател Улф Кристершон отново потвърди в изявление за медиите, че "ще изпълнят ангажиментите, които са поели към Турция".
По повод на тристранния меморандум, подписан на срещата на върха на НАТО в Мадрид, Кристершон заяви, че "това е споразумение, което Финландия и Швеция са обещали на Турция по отношение на сигурността". Ще изпълним ангажиментите, които сме поели, каза още той.
През юни Турция, Швеция и Финландия сключиха в Мадрид споразумение, което включваше условия за екстрадиране на терористи, обмен на информация и премахване на оръжейното ембарго спрямо Турция.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Крум
Коментиран от #3
10:37 28.11.2022
2 Капълъ
10:46 28.11.2022
3 Русофоб Антисемит
До коментар #1 от "Крум":
Много хора не знаят ролята на принц Карл Шведски и заслугите му за освобождаване на държаните в плен от Антантата 150 000 български войници, които бяха в плен на най-мразещите българи страни, които са били малтретирати, избивани и краят им е бил ясен. Принцът апелира световното обществено мнение за съдбата на българските войници, пише лични писма до президентите на САЩ и на Франция, до близките му английски и италиански крал, до колегите си от червените кръстове в САЩ и Британия като настоятелно излага положението на българските пленници и на България въобще, моли и настоява за бърза намеса. Принц Крал Шведски полага изключително големи и също до възможната степен успешни усилия и за подпомагане на децата на бежанците от предадените след войната български територии. В началото на 20-те години на ХХ век Цар Борис III удостоява принц Карл Шведски с Великия кръст на първостепенния български орден „Свети Александър“.А историята да се стигне до това се дължи ина един изключителен българин, обикалящ с молби царе и крале, с зов за помощ, и само от Швеция получава гореща подкрепа, цяла Швеция прегръща идеята и се започва денонощна дипломатическа дейност
11:12 28.11.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Ами..
11:14 28.11.2022
6 Значи
11:15 28.11.2022