20 Февруари, 2023 18:15 988 4

Допринесе ли визитата на иранския президент Раиси в Пекин за укрепване на китайско-иранското партньорство

  • иран-
  • китай-
  • техеран-
  • пекин-
  • ебрахим раиси -
  • си цзинпин

Пекин отдавна търси начини да засили връзките си с Техеран

Допринесе ли визитата на иранския президент Раиси в Пекин за укрепване на китайско-иранското партньорство - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Иран Ебрахим Раиси пристигна миналия вторник на тридневно официално посещение в Китай, по покана на китайския си колега Си Цзинпин, с цел да засили партньорството между двете страни на фона на напрежение със Запада. Това бе първа по рода си подобна визита на ирански лидер в Пекин от повече от 20 години насам, отбелязва в. Файненшъл таймс“.

През 2021 г. Китай сключи 25-годишно стратегическо споразумение с Иран, взет на прицел от Запада, чиито тежки санкции задушават икономиката на Ислямската република. Партньорството включва разнообразни сфери като енергетиката, сигурността, инфраструктурата и комуникациите. Това споразумение обаче не успя да произведе икономическите ползи, на които се надяваше Техеран, посочва „Файненшъл таймс“, а стремежът на Си да затопли отношенията на Китай с регионални съперници на Иран като Саудитска Арабия обезпокоиха също Техеран.

Допринесе ли визитата на иранския президент Раиси в Пекин за укрепване на китайско-иранското партньорство
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пекин отдавна търси начини да засили връзките си с Техеран. При посещение в Иран през 2016 г. президентът Си Цзинпин определи страната като "основния партньор на Китай в Близкия изток".

Още в деня на пристигането си в Пекин Раиси се срещна с китайския си колега Си Цзинпин, който призова за скорошно и подходящо решение на иранския ядрен въпрос и изрази подкрепа за Ислямската република в нейния стремеж да защитава своите права и интереси.

Си каза по време на срещата си с Раиси, че Китай ще продължи да "участва конструктивно" в обсъжданията за възобновяване на преговорите за прилагане на споразумението за ядрената програма на Иран и обеща да засили търговското и инвестиционно сътрудничество с Техеран, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.

На срещата си със Си иранският президент изтъкна, че отношенията между врете страни „се движат напред“, но това, „което е направено, е недостатъчно в сравнение с онова, което може да бъде направено“, предадоха ирански медии.

Преди своето тридневно посещение в Китай, Раиси написа в статия за китайския в. "Женмин жибао", че двете страни смятат, че едностранният подход и "насилствените" мерки – като налагането на "несправедливи" санкции, са основните причини за кризите и несигурността в света.

В статията Раиси описа Китай като "стар приятел" и каза, че усилията на Иран за укрепване на отношенията няма да бъдат засегнати от регионалните и международните ситуации.

"Независимо как се променя международната и регионалната обстановка, Китай непоколебимо ще развива приятелско сътрудничество с Иран и ще насърчава непрестанното развитие на китайско-иранското всеобхватно стратегическо партньорство. Китай подкрепя Иран в защитата на неговия национален суверенитет и съпротивата срещу унилатерализма и изнудването", заяви от своя страна Си.

Китай каза, че иска да задълбочава сътрудничеството с Иран в търговията, селското стопанство, промишлеността и инфраструктурата, както и да внася повече висококачествени ирански земеделски продукти.

Допринесе ли визитата на иранския президент Раиси в Пекин за укрепване на китайско-иранското партньорство
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Си и Раиси обещаха да изградят по-силен съюз, когато за последно се срещнаха лично в кулоарите на форума на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Узбекистан през септември, припомня Ройтерс.

Раиси бе придружаван от делегация, включваща министрите на икономиката, петрола, минната промишленост и селското стопанство, както и главния преговарящ по ядрената сделка Али Багери Кани. По време на визитата си в Пекин Раиси се срещна също с китайския премиер Ли Къцян и с председателя на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители Ли Чжаншу, съобщи „Чайна дейли“.

Миналата година Иран и Китай започнаха прилагането на 25-годишно споразумение за сътрудничество, предвиждащо Пекин да инвестира милиарди долари в иранския петролен сектор в замяна на доставка на нефт и нефтохимически продукти. Китай е най-големият търговски партньор на Иран през последните 10 години, посочва в. „Чайна дейли“.

„След като двете страни подписаха това споразумение през 2021 г., отношенията им все още не са отбелязали пробив“, каза Фан Хунда, експерт по Иран в Шанхайския университет за международни изследвания и допълни: „Някои ирански представители изразиха разочарование от китайските инвестиции в Иран. В момента Иран има най-спешна нужда от икономическо развитие. Затова, колкото повече са китайските инвестиции, толкова по-добре“.

Един от въпросите, които буди безпокойството на Техеран, са иранските петролни доставки за Китай, отбелязва „Файненшъл таймс“. Ислямската република се опасява, че Пекин може да увеличи покупката на руски петрол за сметка на иранския, тъй като подложената на западни санкции Москва също усилено търси купувачи за петрола си.

Според анализатори нарастващото напрежение между Вашингтон и Пекин дава на Китай стимул да засилва партньорството си с Техеран, но американските санкции срещу Иран принуждават китайците да са по-внимателни в икономическото си партньорство с Ислямската република.

В последния ден от визитата на Раиси в Пекин китайският президент Си Цзинпин и иранският му колега призоваха за премахване на наложените на Иран санкции. Това е съществена част от международното споразумение за иранската ядрена програма, припомниха двамата лидери.

Си също така прие поканата на Раиси да посети Иран и ще го направи при удобна за него възможност, пише в съвместното изявление, публикувано в края на тридневната визита на иранския президент в Пекин.

Иранската ядрена сделка от 2015 г., чието официално наименование е Съвместен всеобхватен план за действие, предвижда Иран да ограничи ядрената си програма в замяна на смекчаване на икономическите санкции срещу него. Прилагането на споразумението обаче е в задънена улица.

През 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп оттегли страната си от сделката и разпореди затягане на американските санкции срещу Иран. Сегашният държавен глава Джо Байдън каза през 2021 г., че Съединените щати отново ще се присъединят към сделката, но ако Иран се върне към изпълнението на своите задължения по нея. Преговорите по въпроса обаче са в застой.

"Всички съответни санкции трябва да бъдат изцяло премахнати по проверим начин, за да се насърчи пълното и ефективното прилагане (на споразумението)", призоваха Си и Раиси. Те подчертаха, че вдигането на санкциите и осигуряването на икономически ползи за Иран са важни компоненти от сделката.

От всички страни в Персийския залив Китай е изградил най-близки икономически отношения именно с Иран, за което има множество основания. Първо, Иран със своите 83 милиона души население е най-големият пазар в Залива. На второ място са геополитическите съображения, по-конкретно въведените от САЩ строги санкции срещу Техеран, които го принуждават да търси влиятелни геополитически партньори, а от друга страна елиминират конкуренцията за китайските стоки на иранския пазар. Трето, запасите от петрол и природен газ на Иран са до голяма степен слабо разработени, което отваря широки перспективи за китайско-иранско енергийно сътрудничество, при положение, че западните енергийни компании се изтеглят от Ислямската република. Четвърто, и Китай, и Иран се противопоставят на засилването на влиянието на САЩ в Персийския залив. И на последно място, но не по значение е, че Пекин и Техеран изпитват необходимост от геополитическо и стратегическо партньорство. Укрепването на отношенията на Техеран с Пекин е призвано да стане противовес срещу американските стремежи за трайно установяване в Персийския залив. Иран получи миналата година и пълната подкрепа на Китай да бъде приет за пълноправен член на ШОС.

Енергийният сектор е важна сфера, в която китайско-иранското сътрудничество се развива изключително динамично. Китайски енергийни компании модернизираха рафинерии, изграждаха тръбопроводи и извършваха инженерни дейност в Иран. Компании от Китай участват в разработването на газовото находище Южен Парс и на петролното находище Ядаваран в Ислямската република. Китайските инвестиции в енергийния сектор на Иран са посрещани радушно от Техеран, в момент когато останалите западни енергийни компании се изтеглят или прекратяват дейността си в страната, под заплахата от американски санкции. В резултат на активното китайско-иранско партньорство в енергийната и отбранителната сфера, още в началото на XXI век Иран се превръща в значим доставчик на суров петрол за Китай. Двустранните китайско-ирански отношения се развиват динамично във всички сфери, което дава големи перспективи за по-нататъшно сътрудничество. В рамките на ШОС това всеобхватно партньорство укрепва още повече.

Визитата на Раиси в Пекин несъмнено дава мощен тласък на китайско-иранското партньорство, но санкциите на САЩ срещу Иран все още задушават Техеран и са главна пречка това сътрудничество да отбележи съществен пробив. Според анализатори Китай все още вярва, че иранската ядрена сделка може да бъде възобновена и смята, че евентуално нарушаване на Договора за неразпространение на ядрените оръжия не е от полза за никого.

Източник: БТА


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 оня с коня

    3 7 Отговор
    Както Русия,така и Иран сапод тежки западни санкции и Ограничения и се борят мъжки за пазара в Китай на единственото което могат да предложат- ПЕТРОЛНИ ПРОДУКТИ.тая негласно,но ЖЕСТОКА Конкуренция успешно се подклажда от китай,като това води до закупуване на Въпросните Петролни продукти на СМЕШНО НИСКИ ЦЕНИ от Двете държави от хитрия Китаец,докато и Иранци и Руснаци скърцат със зъби в безсиллен Гняв от ситуацията.Затова и Мъдрият народ неслучайно е казал:"Един гледа Сватбе,друг - Брадва".
  • 3 пепа

    5 0 Отговор
    Надяваме се на такива политици да озъптят англосаксонските и украинските фашисти! Сащ е яхнал света и със сила , закани и войни , няма да не успее! Западните народи се усетиха , вече са за мир , а не оръжие, пари и войни!
  • 4 Мишел

    3 0 Отговор
    Всяка визита допринася за развитието на партньорството .
    Само САЩ развиват партньорство и чрез война.