Пандемията от коронавируса отвори очите на света за истинската природа на китайския режим - безброй статии ни разказват за това през последните няколко седмици. И може би авторите им не грешат. В Европа обаче реакцията на САЩ, дори повече от реакцията на Китай, разтревожи дълбоко политиците и широката общественост, пише Ноа Баркин от Германския фонд Маршал в материал за авторитетното списание Foreign Policy, представен от Агенция "Фокус" без редакторска намеса.
В понеделник бяха публикувани резултатите от проучване на фондация Körber и те служат като допълнително потвърждение на гореизложеното. Резултатите са просто невероятни, те трябва да накарат сериозно да се замислят всички онези хора във Вашингтон, които вярват, че ще бъде създаден ръководеният от САЩ фронт срещу Китай в резултат на настоящата криза.
Резултатите от проучването показват, че германците днес са разделени почти наполовина на въпроса кой е по-важният партньор - Вашингтон или Пекин, докато 37% от анкетираните са избрали САЩ, 36% са избрали Китай. Тези данни показват значителна промяна в сравнение с резултатите от предишното проучване, проведено от Фондация Кьорбер през септември 2019 г. Тогава германците дадоха на САЩ впечатляващо предимство от 26% пред Китай.
Това не означава, че германците дават на Китай „безплатен билет“ и са готови да се съгласят с всичко. 71% от анкетираните германци са съгласни, че по-голяма прозрачност от страна на китайското ръководство е могла да ограничи въздействието на коронавируса или дори да спре разпространението на тази пандемия. Само 6% от анкетираните обаче са казали, че техните мнения за Китай са се влошили, докато 73% от анкетираните смятат, че техните мнения за САЩ са се влошили по време на настоящата криза.
Какво означава всичко това? На първо място, това е категорично предупреждение. Малцина очакват прозрачност от Китайската комунистическа партия (ККП). Много хора класират Съединените щати по по-висок стандарт и е по-лесно да бъдат разочаровани, когато става въпрос за провала на Вашингтон.
Нещо повече, мнението на германците за Съединените щати е сред най-негативните в цяла Европа и това продължава, откакто Доналд Тръмп се появи в Белия дом. Такъв беше случаят с президента Джордж Буш, но мнението на германците рязко се промени в положителна посока веднага след като той бе заменен от Барак Обама като президент. Общественото мнение в Германия е променливо, независимо дали е добро или лошо, а отношението му към Съединените щати е силно повлияно от човека, който седи в Овалния кабинет.
„Мнението на германците за Съединените щати беше в свободно падане дори преди кризата, причинена от кронавируса“, заяви Нора Мюлер, изпълнителен директор на фондация Кьорбер, в интервю за списание „Форин Полиси“. „Съмненията за действията на администрацията на Тръмп в контекста на пандемията от коронавируса и предполагаемата липса на глобално лидерство в Съединените щати очевидно изостри отчуждението“.
От друга страна, германските политици трябва да вземат предвид по-широки съображения, когато балансират отношенията с Вашингтон и Пекин. САЩ са демокрация и тази страна споделя основните ценности с Европа. Докато Китай не е демокрация. Съединените щати гарантират сигурността на Германия, както и на други европейски държави в продължение на повече от 75 години. През по-голямата част от това време Китай беше зает сам със себе си.
Светът обаче се променя. Може би сме свидетели на възхода на азиатския век. Политиците в Германия и други европейски страни виждат промяна в геополитическите линии и това се отразява на техните изчисления. Те виждат как Китайската комунистическа партия, която през първите седмици криеше данни за вируса и след като вирусът се разпространи по света, започна агресивна пропагандна и дезинформационна кампания, като по този начин се опита да промени наратива в своя полза. Те също така виждат как Китайската комунистическа партия успешно сдържа разпространението на коронавируса у дома - въпреки че използваните за това тактики не са приемливи за либералните демокрации - когато си поставят такава задача. Поради тази причина китайската икономика изглежда се възстановява по-бързо.
И когато погледнат САЩ, виждат хаос – в страната, където повече от 91 хиляди американци починаха в резултат от пандемията, политиците не са в състояние да преодолеят противоречията си и да действат единно. Те виждат администрация, която се отклонява от контактите с науката и от сътрудничеството в момент, когато те са особено необходими. И виждат президент, който изглежда е готов да приложи тактиката на „изгорената земя“ в китайско-американските отношения, ако е необходимо, за да спаси намаляващите си шансове за преизбиране.
Важното е, че Тръмп се възприема в Европа не като причина за нарушаване на нормалното функциониране на Съединените щати, а по-скоро като симптом на този процес или негов катализатор. Дори ако Джо Байдън седне в Белия дом следващия януари, парализиращият разкол между партиите няма да изчезне. Същото може да се каже и за икономическите щети, причинени от кризата, с която американците, както изглежда, изобщо не са готови да се справят след десетилетия на все по-малко способни правителства. Може би работата със САЩ ще бъде по-лесна, след като Тръмп напусне. Но ще бъде по-лесно за колко време? Реакцията на САЩ на коронавируса задълбочи тези съмнения в Германия, както и в други европейски страни.
Според проучване, проведено този месец от British Foreign Policy Group, само 28% от британците са изразили увереност, че САЩ се държат отговорно по света и това е с 13% по-малко от януари т.г. Консервативните избиратели, които преди това проявяваха много високо ниво на доверие в Съединените щати, осигуриха най-значителната загуба на доверие.
В проучване, проведено от Ifop, французите бяха запитани този месец коя държава е в най-добрата позиция да се справи с основните проблеми през следващите десетилетия. Само 3% от анкетираните избраха САЩ. Проучване, проведено през април от изследователския институт SWG, показа: 36% от италианците смятат, че страната им трябва да се съсредоточи върху отношенията с Китай, докато 30% са избрали САЩ.
Това не означава, че Европа се придвижва към политика на равни разстояния към САЩ и Китай. От много години насам нараства тревогата относно посоката, в която Китай се движи под ръководството на президента Си Дзинпин - повече държавен контрол, повече надзор, повече сплашване извън границите му. Това обаче не означава, че Европа ще продължи да проявява предпазливост, ако е необходимо да се изправи на страната на Вашингтон и да се противопостави на Пекин.
Бихте ли се съгласили да се опълчите на училищния хулиган заедно със стар приятел, ако този приятел е ненадежден? А какво ще стане ако същият този приятел започне да ви тормози, както САЩ направиха с Европа по въпроса за съдаването на 5G мрежата? Очевидно Вашингтон сега прави същото по отношение на Обединеното кралство, настоявайки то да избере между търговска сделка с Вашингтон или Пекин. Вероятно няма да искате да се противопоставите на училищния побойник с такъв приятел.
Вместо това Европа се опитва да се застрахова. В момента тя преговаря с Пекин за цялостно инвестиционно споразумение и съвместни действия по изменението на климата.
Сключването на тези сделки ще изисква значително време. Но ако те все пак бъдат сключени, и то по време на президентската кампания в Съединените щати, това ще бъде още един сигнал, че САЩ губят Европа и я губят от своя основен външнополитически приоритет - Китай.
23 Май, 2020 16:16 3 576 51
САЩ ще загубят Европа в Студената война след пандемията
Материал на Ноа Баркин от Германския фонд Маршал за авторитетното списание Foreign Policy
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 4 от 14 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бесен Язовец
16:18 23.05.2020
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 абе днеска
Коментиран от #18
16:22 23.05.2020
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 опорна точка
16:24 23.05.2020
6 Иво Бълхатев
До коментар #4 от "Чобане.....":
Канфидатствам за зелена картата от 25 години и все не ме избират искам да карам тир в Америчката!Коментиран от #10
16:25 23.05.2020
7 Фридман
Коментиран от #51
16:26 23.05.2020
8 Дельо хайдутин
Коментиран от #9
16:28 23.05.2020
9 Треперят защото паднат ли
До коментар #8 от "Дельо хайдутин":
от власт краварите ще им оберат офшорките с крадените пари!Коментиран от #36
16:31 23.05.2020
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Лили
Коментиран от #14, #42
16:32 23.05.2020
12 JEFF
16:33 23.05.2020
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Ххх
"Ако германски посланик заяви във Вашингтон, че е там, за да подкрепи демократите, незабавно ще бъде изритан", подчерта Шулц.
"Надявам се, че посещението на Курц ще доведе до кратък мандат на господин Гренел като посланик в Германия", добави политикът, който също написа в "Туитър", че американският посланик не се държи като дипломат, а като "крайнодесен колониален офицер".
На фона на спора външното министерство на Германия поиска от Гренел да разясни коментарите си. Казусът ще бъде повдигнат на предварително организирана среща между посланика и ведомството в сряда.
Но лидерът на Левицата Сара Вагенкнехт заяви, че е по-добре Берлин незабавно да изгони Гренел вместо да го кани на разговори.
"Някой като посланика на САЩ Ричард Гренел, който си мисли, че може да се разпорежда в Европа и
Коментиран от #24
16:40 23.05.2020
16 Дядо Йндже Йнджев
16:40 23.05.2020
17 Дрънди
Коментиран от #20
16:41 23.05.2020
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Професор
16:54 23.05.2020
20 Бивш канадец
До коментар #17 от "Дрънди":
Добро утро. От 15 години в САЩ се произвеждат само чипове за военни цели, които не се продават навън. Всичко останало се проектира в Тайван и се произвежда в Малайзия, Сингапур и Филипините!Сега разбираш ли защо САЩ са толкова против Тайван да стане китайски?
16:56 23.05.2020
21 Само Китай
Коментиран от #25
16:57 23.05.2020
22 Сандо
Коментиран от #27
16:58 23.05.2020
23 Кег
17:02 23.05.2020
24 Професор
До коментар #15 от "Ххх":
Ха-ха-ха, разбира се, че САЩ ще се разпорежда в Германия, я си виж мирния договор! Даже много ви оставиха да си се занимавате без надзор. В резултат се пръкнаха подобни ГРОЗНИ неомарксисти като тоя Шулц и тая Вагинакухклозет. Когато швабите ги оставиш да се развиват самостоятелно, те неизбежно и системно въвеждат в страната си най-гнусните идеологии в света. Затова, трябва винаги да им се припомня КОЙ ги управлява СЪГЛАСНО мирния им договор с Америка.Коментиран от #29, #30
17:03 23.05.2020
25 Професор
До коментар #21 от "Само Китай":
Ползвай пре-зервативи Дюрекс, за да не се размножаваш. Имаме достатъчно комунокитайци, отрочетата ти не ни трябват.17:05 23.05.2020
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Професор
До коментар #22 от "Сандо":
Ще ти отговоря веднага: НИКОГА! Капиталистическа Америка няма да позволи перверзната джендеристка идеология на глобалисткия неомарксизъм да завладее Европа, въпреки че на спонсорираните от комунокитайците чучела Шулц, Мулц, Курц, Бурц и Вагинакухклозет много им се иска.Коментиран от #40
17:10 23.05.2020
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Доцент
До коментар #31 от "Професор":
Повереден ти е чипа!Коментиран от #33
17:23 23.05.2020
33 Професор
До коментар #32 от "Доцент":
Ето, толкова си можете вие, неомарксистите, дето ви спонсорират комунокитайците.17:28 23.05.2020
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Кой68
17:56 23.05.2020
36 kkk
До коментар #9 от "Треперят защото паднат ли":
Изостанал си- сметките им отдавна са блокирани и дори при перфектно развитие на ситуацията в полза на ФАЩ максимума който ще им се остави е 20% от заграбените милиарди. Само дето положението е трагично и хем пари няма да видят, хем ще лежат из пандизите- очаква се рязък скок на самоубийствата в БГ, особено сред богати хора с доста власт...18:06 23.05.2020
37 1010
Коментиран от #45
18:08 23.05.2020
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 НАТО МИРО ТВОРЕЦ
Ако не бяха Щатите и НАТО, германците щяха поне две световни войни да са започнали досега. Тия 75 г. мир да не са паднали от небето.
Как си представяме бивш американски президент да отиде на работа в Газпром. Бившият канцлер Шрьодер стана изтривалка на Путин.
Германските шушумиги вярват ли си, че някой в Европа ще предпочете тях пред Щатите. Най-добре е да мълчат и бачкат.
18:26 23.05.2020
40 Сандо
До коментар #27 от "Професор":
Професоре,в главата ти е пълна каша.18:38 23.05.2020
41 Изясняване
19:46 23.05.2020
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Европеец
Коментиран от #46, #48
22:07 23.05.2020
44 Питащ
22:08 23.05.2020
45 ХаХа
До коментар #37 от "1010":
Е ти откри топлата вода. За пръв път не е . Много отдавна и много често се повтарят такива тези във всякакъв вариант. А колко хора са управлявали света преди 50,100, 200 години? Все са били една шепа. Що си се разревал сега?22:11 23.05.2020
46 Хммм
До коментар #43 от "Европеец":
На автора в главата е пълна мътеница. Отношението на Европейците не е нито към Тръмп,нито към САЩ,а към неолибералната система,която влезе в Европа преди десетилетия- уби социалните държави на западняците,които си бяха изградили.Отнесе им парите ,приватизира им предприятията ,уби средната класа. Това е глобалният пазар.Който доведе до пълна разруха САЩ,после и европейските държави.Затова сега навсякъде из Европа има протести.Европейците се вдигнаха да спасяват държавите си,но имат ли сили.....след като управляващите в европейските държави са назначени и съответно подлоги на глобалистите и водят анти -европейска политика.И точно срещу глобалния пазар се бори Тръмп,затова подлогите на глобалистите в Европа правят такива стъкмистики,че видите ли европейците са против Трмъп,но не били против Обама...смехории.
Коментиран от #47
23:52 23.05.2020
47 Професор
До коментар #46 от "Хммм":
Много точно! Само едно допълнение. Неолиберализъм имаше допреди 10-ина години. Оттогава той еволюира в неомарксизъм: гнусна троцкистка глобалистка идеология, целяща ликвидирането на западните християнски капиталистически държави. Само една илюстрация. В Европа имаше троцкистки глобалистко-неомарксистки партии, известни още като "еврокомунисти". В Америка, където "комунизъм" беше мръсна дума, те си бяха измислили друго име -- "Спартакисти". Преди десетина години, спартакистките организации в Америка се САМОРАЗПУСНАХА с общ манифест, гласящ, че няма вече причина те да продължават да съществуват, понеже всичко, за което са се борили ВЕЧЕ Е ЧАСТ от всяка правителствена програма, а техните членове са в ръководствата на всички политически партии така или иначе. Та, това е съвременният неомарксизъм. Той, както и едновремешният троцкизъм, е силно антисталинистки, тоест, анти-националкомунистически. Затова е и толкова вирулентно антипутински, доколкото националистическото управление на Путин толерира и не заклеймява националкомунизма на Сталин и отчасти на Брежнев.00:31 24.05.2020
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 HohoBoho
Да!
Европейците ще почнат да се осъзнават като едно цяло.
/ЕС няма да се разпадне. Това, което не ни убива.../
Коментиран от #50
02:40 24.05.2020
50 Професор
До коментар #49 от "HohoBoho":
Напротив, напротив. Дори и децата разбраха, че именно националната държава е в състояние най-добре да се погрижи за гражданите си, а не някакви измислени глобалистки експериментални конгломерати. Така че, ние очакваме и приветстваме СМЪРТТА на политическия ЕС и второто раждане на ЕИО, най-успешният икономически съюз в света.04:28 24.05.2020
51 Ааа не само краварите
До коментар #7 от "Фридман":
И италия е гут бай от европа.Само ЦРУТО да не утепа пак някои от управниците в италия кат нявга утепааа АЛДО МОРО
14:20 24.05.2020