Диетоложката Олеся Обанина обясни причините за желанието да се яде през нощта и липсата на глад сутрин. За това защо хората често закусват насилствено, а вечер не могат да се откъснат от хладилника, лекарят разказа пред изданието „Доктор Питър“.
Според експерта честа причина за това състояние е психично заболяване – емоционално хранително разстройство.
„В тази ситуация храната за човека е „утешител, лекарство“ за всеки емоционален дискомфорт. Състоянието е много често срещано при хора със затлъстяване", каза диетологът.
Хранителното разстройството е придружено от три признака: сутрешна анорексия (липса на апетит през първата половина на деня), нощна булимия - необуздано желание за храна вечер и по-близо до нощта, нарушение на съня, отбеляза Олеся Обанина.
Ето какво съветва Олеся Обанина, за да излезете от този порочен кръг. „Опитайте да промените графика си за сън и опитайте да си лягате преди 23 часа, като спите 7-8 часа.”
Експертът обърна внимание на факта, че за да се формира правилна диета, трябва да се води дневник, в който да се записва какво и кога е ял човек. Такава тактика, според нея, ще позволи да се установи производството на естествения хормон мелатонин и да се подобри качеството на съня, което също се отразява на работата на хранителния център. Освен това трябва да направите вечерята по-малко калорична, за да се събудите с леко чувство на глад, пише dariknews.bg.
„Разбира се, това се постига най-добре при работа със специалист, тъй като промяната на хранителния стереотип е тежка работа. Но някои навици за здравословно хранене хората могат да формират сами, казва диетологът.
Сред тях са бавното хранене, намаляването на порциите висококалорични храни, вечерните разходки и отказът да четете новини и социални мрежи преди лягане.
"Включете спорт, йога, дихателни упражнения в ежедневието си. Това ще намали степента на тревожност и следователно ще стабилизира производството на хормони в тялото - центровете на глада и ситото ще започнат да работят правилно", съветва лекаря
18 Юни, 2022 18:14 1 778 3
Среднощният глад може да е признак за психично разстройство
В тази ситуация храната за човека е „утешител, лекарство“ за всеки емоционален дискомфорт, твърди диетолог
Снимка: Shutterstock
Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 3 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Емоционално и психически
Коментиран от #3
20:25 18.06.2022
2 Ефросина Е.Банева
22:32 18.06.2022
3 Стрелата
До коментар #1 от "Емоционално и психически":
Много точно...14:22 22.06.2022