Отидете към основна версия

703 16

СЗО: 2,6 млн. души умират всяка година заради алкохола

  • алкохол-
  • смъртен случай-
  • смъртни случаи-
  • консумация на алкохол-
  • здраве

Консумацията на алкохол убива 1 на 20 човека по света

Снимка: Shutterstock

Алкохолът убива 2,6 млн. души годишно, сочи доклад на Световната здравна организация (СЗО), съобщи АФП. Стойностите остават "неприемливо високи", независимо от спада през последните години, обяви още организацията.

Докладът подчертава, че алкохолът причинява един от 20 смъртни случая в света. В това число влизат и пътните инциденти, насилието, болестите, причинени от алкохола, пояснява БТА.

През 2019 г., когато е последното статистическо проучване, 2,6 млн. смъртни случаи са причинени от алкохола. Това се равнява на 4,7 процента от всички смъртни случаи по света през тази година.

Мъжете представляват три четвърти от статистиката.

Употребата на алкохол и опияняващи вещества нанася сериозни вреди на здравето на човека, увеличава рисковете от развитието на хронични и психически заболявания и в резултат на това милиони хора умират всяка година, каза генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

Според доклада има отчетлив спад на консумацията на алкохол и на предизвиканите от консумацията заболявания от 2010 г. досега в целия свят. Въпреки това броят на смъртните случаи остава неприемливо висок, подчерта Гебрейесус, допълвайки, че младите хора са непропорционално засегнати. Най-висока смъртност вследствие на употребата на алкохол през 2019 г. се отчита във възрастовата група 20-39 г. - 13 процента от случаите.

Алкохолът може да доведе до развитие на множество заболявания, сред които чернодробна цироза и някои видове рак.

От 2,6 млн. смъртни случаи вследствие на алкохол през 2019 г. 1,6 души са починали от незаразни заболявания, 474 000 са починали от сърдечносъдови заболявания и 401 000 са починали от рак. 724 000 са починалите от наранявания - в това число пътни инциденти и самонаранявания.

Злоупотребата с алкохол може да доведе и до по-висок риск от заразяване с туберкулоза, СПИН, пневмония. Около 209 млн. души са зависими от алкохол, според статистиката от 2019 г. Това са 3,7 процента от световното население. В същото време индивидуалната годишна консумация спада - 5,5, л през 2019 г. срещу 5,7 л девет години по-рано.

Консумацията е неравномерно разпределена - повече от половината световно население над 15 години спада към тоталните въздържатели.

Европа отчита най-високото ниво на консумация - средно 9,2 л алкохол годишно. След нея са Северна и Южна Америка със 7,5 л. Най-ниското ниво на консумация се отчита в мюсюлманските държави в Северна Африка, Близкия изток и в Азия.

Употребяващият алкохол човек изпива средно 27 гр чист алкохол на ден, според доклада от 2019 г. Това се равнява на почти две чаши вино, две бири или два шота концентрат.

През 2019 г. 38 процента от редовно пиещите са имали епизоди на завишена консумация - най-малко 60 гр чист алкохол веднъж или в множество случаи в рамките на месец. В световен план 23,5 процента от 15-19-годишните спадат към редовно пиещите. В Европа 45 процента от хората на тази възраст пият редовно, а в Северна и Южна Америка това са 44 процента.

ООН отбелязва необходимостта от подобряване на достъпа до лечение на пристрастяването. През 2019 г. процентът на хора в отделните държави, лекуващи се от пристрастяване, варира от 1 до 35. Стигматизацията и дискриминацията водят до пропуснати възможности за лечение, каза Владимир Позняк, експерт на СЗО по проблемите на алкохола, наркотиците и пристрастяващото поведение.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.

Свързани новини