Отидете към основна версия

6 647 31

Евреите в САЩ разбраха, че антисемитизмът в страната е в разцвет

  • евреи-
  • антисемитизъм-
  • питсбърг-
  • синагога

Престъпленията, породени от омраза, се увеличават

Снимка: БТА/АР
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

След масовото убийство в синагогата в Питсбърг младите евреи в САЩ започнаха да разбират, че живеят в страна, където антисемитизмът е в разцвет, пише The Washington Post. Както отбелязват младите хора, те са започнали все по-често да се сблъскват с тормоз заради религията си – както на американските улици, така и в социалните мрежи.

След клането в синагогата в Питсбърг младите евреи в Съединените щати започнаха да осъзнават, че живеят в страна, в която антисемитизмът се разраства, според The Washington Post. Както отбелязват младите хора, те са започнали да се сблъскват все по-често тормоз заради религията си: както на американските улици, така и в „Туитър”.

Когато се чуват изстрелите в синагогата в Питсбърг, на Джейн Фишер от Вашингтон ѝ става страшно да бъде еврейка, пише The Washington Post.

„Никога не се бях чувствала в опасност, във физическа опасност, защото съм евреин”, заяви Фишър на приятелите си. „Никога не съм се чувствала така".

Три от 22-годишните ѝ приятелки, еврейки, кимат в съгласие.

Хайли Бергер разказва за деня, в който тя е разбрала, че в Америка има хора, които толкова много мразят евреите, че искат да ги убият. Това става през април 2014 г., когато бял расист застреля трима в еврейски културен център в дом на евреи в предградието на Канзас, където живее.

Рубен Зигман си спомня деня през миналата година, когато вандали нападат еврейското гробище в Сейнт Луис. Няколко дни по-късно еврейското гробище във Филаделфия пострадва от действията на вандалите.

„Това ме накара да нося кипа за известно време - казах си, че ще бъда евреин. И никаква проява на жестокост няма да ме накара да се боя”, заяви той

Както отбелязва вестникът, за много млади евреи в Америка, клането в синагогата в Питсбърг миналия месец е сериозен урок. Много младежи, когато мислят за жестокостта срещу евреите, първо си спомнят историите на своите родители и баби и дядовци за Холокоста, погромите в Източна Европа и испанската инквизиция. Тези събития, които те четат в историческите книги, са се случили преди повече от половин век, при това не в САЩ, а в други страни.

Инцидентът в Питсбърг „разсейва онова, което остава от тази илюзия”.

Младите евреи в Съединените щати сега разбират, че живеят в страна, в която антисемитизмът процъфтява, заради което хората умират.

Броят на престъпленията от омраза се е увеличил в Съединените щати. „Туитър” е препълнен с антисемитски послания, които се разглеждат от милиони хора. Американският президент Доналд Тръмп също беше обвинен в антисемитизъм. Миналата година, когато неонацистите минаха по улиците на Шарлотсвил, скандирайки антисемитски лозунги, Тръмп заяви, че „и от двете страни е имало много добри хора”.

Габи Кирщнер се сблъсква с омразата към евреите през май миналата година по време на протест срещу администрацията на Тръмп в Ню Йорк. На този ден тя чува група от привърженици на Тръмп, викайки силно, наричайки я евреин. В отговор на нейните послания на „Туитър”, неизвестни хора също я наричат „еврейка”.

Както отбелязва американското издание, момичето все още се чувства несигурно на улицата, страхувайки се, че непознати, като я погледнат, може да се окажат неонацисти и да бъдат я познаят по лицето, че е еврейка.

Според проучвания преди пет години младите евреи в Съединените щати са знаели за дискриминацията, пред която са изправени други хора, и почти не са обръщали внимание на дискриминацията срещу евреите. Едва 39% от респондентите вярват, че антисемитизмът е широко разпространен в Америка.

През 2018 г. много други евреи от същата възраст отговарят, че се чувстват дискриминирани. Според проучването 64% от младите евреи признават, че лично са се сблъскали с тормоз поради своята религия.

По-старите поколения американски евреи разказват на децата си истории за преследването на евреите, как в началото на ХХ век техните предци бягат в Америка от Източна Европа, как са напуснали нацистка Германия, бягат от Холокоста и още много.

Американският антисемитизъм - квотите, които забраняват на евреите да влизат в някои университети, областите, където евреите не са добре дошли, хотелите и летните лагери, където на евреите не е позволено да влизат, е тема, за която много рядко се съобщава в класовете в еврейските училища, пише The Washington Post.

Превод: В.Сергеев, "Поглед Инфо"

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини