Отидете към основна версия

15 299 70

Европа се отказва от американския втечнен природен газ

  • втечнен газ-
  • газпром

Износът на втечнен природен газ от американски централи намалява от няколко последователни седмици

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Американските производители на втечнен природен газ губят клиенти в Европа. Миналата седмица две испански компании не приеха вече договорените пратки за втечнен природен газ: поради спадащите цени се оказа по-изгодно да платиш неустойка, отколкото да внесеш „газа на свободата“ в Европа. Според експерти при настоящите пазарни условия печелят руски компании.

По-евтино е да се откажеш

Испанските „Репсол“ и „Ендеза“ изоставиха 200 милиона кубически метра газ, които трябваше да бъдат закупени по договор с Cheniere Energy. Но ще им се наложи да се разплатят с американския партньор.

Факт е, че Cheniere продава не толкова газ, колкото услуги за втечняване. Клиентите са длъжни да плащат за тях, независимо дали приберат ВПГ или не.

Тарифата за завода в Корпус Кристи, където „Репсол“ и „Ендеза“ е трябвало да получат втечнен газ, е 3,5 долара на милион британски термични единици (МБТЕ). Така испанските компании загубиха десетки хиляди долари. И се разминаха леко, защото избягнаха значително по-големи неустойки.

Според американската администрация за енергийна информация газът в страната сега струва 2,02 долара за МБТЕ. Американски купувач на втечнен природен газ също трябва да плаща за втечняване (3,5 долара за МБТЕ) и транспорт до Европа (плюс още един долар). В резултат на това горивото би струвало на испанските компании повече от шест долара за отоплителна единица, или 211 долара за хиляда кубически метра.

На европейската газова борса TTF цените са наполовина по-ниски - 105 долара за хиляда кубически метра. Така, изоставяйки американския ВПГ в полза на доставките от европейския пазар, „Репсол“ и „Ендеза“ спестиха стотици хиляди долари.

Експертите са сигурни, че други европейски компании ще последват примера на испанците. "Тъй като ценовите предимства на американските доставки на практика изчезнаха, отказването им беше само въпрос на време", заяви Никос Цафос, анализатор от Американския център за стратегически и международни изследвания.

Ситуацията на азиатския пазар на газ е още по-лоша. В края на миналата година газът в Япония поевтиня до 105 долара за хиляда кубически метра, а коронавирусната епидемия засили ценовия срив. Така че сега разликата между котировките на американския и азиатския пазар дори не плаща за транспорта.

Не е изненадващо, че поне две японски компании обсъждат възможността да откажат доставките, доставени преди това в САЩ. Това съобщи „Блумбърг“ във връзка с международните търговци на газ.

Кризата е за дълго

Износът на втечнен природен газ от американски централи намалява от няколко последователни седмици.

Според информационната платформа на ICIS, доставките за Европа са намалели наполовина за три месеца: от два милиона тона втечнен природен газ (2,8 милиарда кубически метра след регазификация) през ноември до един милион (1,4 милиарда) в края на януари. Само миналата седмица износът падна със седем процента до 226 милиона кубически метра на ден.

Проблемите с продажбите принуждават производителите да преразглеждат плановете за развитие и да намалят инвестициите. Същата Cheniere Energy наскоро обяви, че отлага пускането на третата линия на инсталацията за втечняване на газ в Корпус Кристи с капацитет 9,5 милиона тона за неопределен период - „докато не бъдат сключени достатъчно търговски споразумения“.

Забавянето обещава да бъде дълго: според експертите американският износ ще бъде нерентабилен поне до есента. „Ще трябва да спрем доставката на втечнен газ за седем месеца“, предупреждават анализаторите от BloombergNEF, проучващ на енергийния пазар.

Но това все още е оптимистична прогноза. Мнозина смятат, че ситуацията ще остане неблагоприятна за американците за две до три години, докато пазарът не изпита последствията от замразяването на много газови проекти. Броят на новите инсталации за втечнен природен газ през 2021-2024 г. рязко ще намалее, а дисбалансът между предлагането и търсенето ще намалее.

И Кембъл Фолкнер, главен анализатор в международната търговска компания OTC Global Holdings, е уверен, че цените на газа ще се възстановят едва след много години - след като повечето електроцентрали, работещи на въглища в света, се преобразуват в газ.

"Трябва да бъдат изградени повече газови централи в САЩ и в чужбина, за да се облекчи настоящият излишък от гориво", каза той пред „Блумбърг“.

Руснаците не могат да бъдат победени

Изглежда, че прогнозата на Фолкнер е съгласувана от инвеститорите, които масово продават акции на американски газови компании. Акциите на Chesapeake Energy, един от лидерите в разработката на находищата на шистов нефт и газ, са намалели почти четири пъти от началото на годината - от 95 на 28 цента.

Акциите на друг лидер в индустрията, Cabot Oil & Gas, загубиха само 20% за месец - беше 17,4 долара, сега - 14,1. Самите книжа на Cheniere Energy от средата на януари се сринаха с почти една трета - от 66 до 47,2 долара.

„Пазарът много силно реагира на възприемания риск от загуба на клиенти от компаниите за природен газ, които се появиха в началото на 2010 г“, казва Кати Бейс, ръководител на аналитична компания Sandhill Strategy LLC.

Както признават западните анализатори, преобладаващата ситуация на пазара е най-малкият проблем за руските компании. Газпром успешно стартира електронна платформа за продажби, която значително увеличи гъвкавостта на продажбите на място и по този начин привлече нови купувачи “, заяви Самер Мосис, старши газов анализатор в S&P Global Platts, изказвайки се на лондонския нефтен и газов форум през февруари.

Говорейки за руския втечнен природен газ, Мосис посочи, че „се продава в Европа на една от най-ниските цени на ВПГ на планетата - по-малко от два долара на милион британски термични единици“ (около 70 долара за хиляда кубически метра). „Благодарение на това Русия стана миналата година вторият доставчик за Европа след Катар“, припомни анализаторът.

„Руският втечнен природен газ е уверен на европейския пазар на газ и има значителни конкурентни предимства“, заяви Десмонд Вонг, редактор на списание European and Atlantic Basin LNG. И този фактор е по-силен от демагогията на политиците, които призовават европейците да се откажат от евтини доставки от Русия в полза на скъп американски ВПГ.

"В Брюксел винаги ще има политически мотивирани служители, които искат да закупят повече американски втечнен природен газ", казва Вонг. "Въпреки това потребителите, инвеститорите и търговците се ръководят от икономически мотиви, което ще ги принуди да изберат евтин руски газ“, заключи експертът.

Превод: В. Сергеев

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 39 гласа.

Свързани новини