Отидете към основна версия

2 637 21

„Е-войната“ лекари срещу фармацевти – а пациентът да го …

  • е-рецепти-
  • лекарства-
  • медици-
  • фармацевт

Май медиците се надяваха пак да минат метър

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Електронни лекари, електронни фармацевти, а само пациентът остана аналогов. За да тича от аптека до аптека и да го правят на луд. Защо е всичко това… Въвеждането на електронна рецепта – разбирай замяната на бялата рецепта с електронния ѝ формат, сблъска челно лекари и фармацевти.

Става въпрос как с електронна рецепта вече трябва да си вземем лекарство за диабет или антибиотик. През последните години станахме специалисти по антибиотици, защото те са най-масово използвани - ако не спадне температурата след два дни, айде антибиотик. Миналия път нали ми помогна. За какво да ходя на лекар. Просто и лесно решение. Ако ми е свършил антибиотикът вкъщи, съседката ще ми даде. Нали и тя така се оправи. Е-рецептите влязоха в сила от 16 октомври. Лекарите веднага възроптаха, че досега аптеките са заменяли лекарствата, обозначени в рецептите им, с каквито преценят генерични форми.

Какво е генерична форма?

Това са медикаменти със същата активна съставка, но от друг производител. И тук настана пак паника, защото генериците не били като оригинала. На един пациент един генерик действа добре, а на друг не. Затова било важно да не се заменят, защото лекарите най-добре познавали пациентите си и знаели какво да предписват, че да им действа. Въвеждането на въпросните е-рецепти се случи от петия път, защото винаги имаше съпротива от лекарското съсловие.

Здравното министерство все пак реши, че антибиотиците и лекарствата за диабет ще се отпускат само с е-рецепта. Въвеждането на е-рецептата не се случи на 1 октомври, както беше обявено предварително, а две седмици по-късно. През това време системата можеше да бъде тествана, но… Не би. Май медиците се надяваха пак да минат метър, защото имаха тяхно предложение - електронна и хартиена рецепта да се издават паралелно за още Х време.

Някак обаче в цялата работа „удобно“, може би, се пропуска един малък детайл. Мобилното приложение, което се използва сега от лекари и фармацевти, беше представено през МАРТ тази година. Но малка част от лекарите са си направили труда да го разучат, за да го ползват адекватно. Нали е в тяхна полза.

Защо трябва да знаеш и да се учиш

През първия ден от задължителното въвеждане на е-рецептите са издадени 26 000 такива. Само при 4000 лекарят от тях ЛЕКАРЯТ е отбелязал, че позволява генерично заместване. И после защо са връщани пациенти, защото предписаното им лекарство липсва, а в аптеката не могат да го заменят. Ненаучил се лекар, „сърдит“ фармацевт, който казва „не мога“, озлобен пациент, който ги подкарва по майчина линия до девето коляно. Фармацевтите от години говорят за въвеждането на генерична замяна с аргумента, че това осигурява алтернатива при липса на медикаменти в търговската мрежа.

Лекар, лекарство, пари
Обществена тайна е, че фармацевтичните компании предлагат стимули на лекарите, ако техният продукт се предписва по-често и се продава повече. Това е плюс и за лекаря, и за търговеца. Все пак, както винаги, става въпрос за пари.

Системата
Разбира се, като нещо, което сега се пуска в действие, излязоха и чисто софтуерни проблеми, защото времето за тестове е проспано. Какво се оказа, когато говорим за антибиотици. Лекарства от паралелен внос, макар и от един и същ производител, не могат да бъдат предписвани, защото се въвеждат в системата с различен код - т. нар. национален номер. На прост език, ако даден антибиотик не е доставен от официалния вносител, но в аптеките го има от паралелен внос, фармацевтът не може да ви го продаде, защото в рецептата не е въведен кодът на официалния вносител.

Също така някои от е-рецептите се оказа, че не са видими от софтуера на аптеките дори и часове, след като са отпуснати. Гранулираните лекарствени продукти пък не се виждаха, защото в аптеката се визуализират "маймунки" (б.р.-неразпознаване на буквите от софтуера и се визуализират като някакви знаци и символи, което е непрочитаемо).

От Министерството на здравеопазването обещаха всички сигнали за проблеми със системата да се обработват своевременно и до две седмици тя да заработи гладко.

И така започна „е-войната“ лекари срещу фармацевти, а пациентът да го…

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 33 гласа.

Свързани новини