„По време на срещата ни с ръководството на КРИБ бяха поставени на масата много проблеми, които стоят пред бизнеса, но нито един от тях не беше свързан с Кодекса на труда. Напротив – за бизнеса проблем номер едно са последиците от политическата нестабилност върху икономическата ситуация.” Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на съвместната пресконференция на КНСБ и КРИБ.
„Не мога да се чувствам съпричастен към екзотични хвърляния в публичното пространство, изразени от името на работодателските организации в България”, коментира председателят на Управителния съвет на КРИБ Огнян Донев наскоро излезлите в медиите предложения на БСК. Според него най- фрапантно е предложението за преразглеждане на правото на 20 дни платен годишен отпуск на майките за периода, за който са били в отпуск по майчинство.
„С КРИБ се обединихме около тезата, че на България е необходимо развитие на индустрията и икономиката – не рестарт, не реиндустриализация, а именно развитие, защото в България все пак съществуват индустрии, които работят”, каза Пламен Димитров. Той подчерта, че има поне три области, в които КНСБ и КРИБ виждат необходимост от допълнителни усилия и инвестиции. Това са ЖП-транспортът, тъй като той има пряко отношение върху икономиката и тежките индустрии, кафявите индустрии – добивна, преработваща и металургична промишленост и топлоенергетика, както и високотехнологичните отрасли, към които спадат информационните технологии, биотехнологиите и други. Внимание трябва да се обърне и на автомобилостроенето, за което български фирми са основен доставчик на части.
„Изначалната функция на държавата в този процес е да помага, а не да пречи”, акцентира председателят на Управителния съвет на КРИБ. Той посочи, че ще е абсурдно, ако държавата започне да диктува на инвеститорите в кои сектори да вложат средствата си. Пламен Димитров подчерта, че този план за развитие на индустрията трябва да бъде резултат от работата на субектите на пазара.
КРИБ и КНСБ са за въвеждането на минимални стандарти при търговете. Това стана ясно след среща на двете организации.
Тема на срещата между КНСБ и КРИБ бе и въвеждането на дуалната система на образование в България. Според ръководствата на двете организации държавата няма ясна визия за това, което трябва да се разбира под дуална система. Беше взето решение КНСБ и КРИБ да посетят двете компании, които са много добър пример за дуално обучение, а именно „Либхер-Хаусгерете Марица” ЕООД и „Пирин-Текс” ЕООД, след което да излязат с предложения за законодателното уреждане и въвеждане на дуалната система, следвайки и германската и австрийската практики. „Необходимо е да спрем производството на безработни висшисти”, коментира Огнян Донев.
Пламен Димитров и Огнян Донев заявиха, че срещата между ръководствата на двете организации е стъпка към възстановяване и развитие на двустранния диалог, с което да бъдат подобрена ефективността на тристранния социален диалог.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА